8 WordPress Eklenti Önerisi

Google arama motoruna wordpress eklenti önerileri veya benzeri bir kelime yazdığınızda çıkan sayfalarda bir çok eklenti önerisi görebilirsiniz. Bunların bir çoğu aynı eklentilerdir ve kısa kısa açıklamalar görürsünüz.

Ben bu yazımda sizlere şahsen kullandığım ve aşırı faydasını gördüğüm 8 WordPress Eklenti Önerisinde bulunacağım. Detaylı bir şekilde tavsiyelerde ve eklentiler hakkında önerilerde bulunacağım.

8 WordPress Eklenti Önerisi

O zaman başlayalım… İşinize oldukça yarayacak ve kesinlikle faydasını göreceğiniz, mutlaka olması gereken 8 WordPress Eklenti Önerisi

Rank Math SEO Eklentisi

Bu eklenti oldukça önemlidir. Şahsen kullanıyorum. Birçok özelliği içinde ücretsiz bir şekilde barındırıyor. Diğer seo eklentilerine nazaran ücretsiz ve alt yapısının sağlam olması tercih sebeplerinden biri konumuna geliyor. Yoast SEO ve All-in One Seo gibi rakiplerine nazaran ücretsiz bir çok özelliği sunması bence 1. seo eklentisi konumuna getiriyor.

Sunduğu Özellikler: (68 Adet Özelliği Mevcut buradan detaylara bakabilirsiniz) Ben başlıca özelliklerinden bahsedeceğim.

Otomatik Görsel SEO Düzenlemesi: Yüklediğiniz görselleri otomatik olarak ALT ve Title ekleme işlemi yapar. SEO tarafından görsel oldukça önemlidir.

XML Site Haritası Oluşturur: Web sitenizin site haritasını otomatik olarak oluşturur. Bu da arama motorlarının sitenizde yer alan içerikleri bulmasına yardımcı olur.

SEO Analiz Aracı: Web sitenizi SEO için analiz eder ve sizlere tavsiyelerde bulunur. Bu işlemi x bir sitede yapmak yerine kendi içinizde sorunlarınızı çözebilirsiniz.

404 Hata Ayıklama ve Sorun Çözme: Basit ve Gelişmiş mod özelliklerini kullanarak sayfa yönlendirme işlemlerini sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

Google, Bing, Yandex, Pinterest Doğrulama Aracı: Bu özellik ile sitenizi bu platformlara hızlı bir şekilde entegre edebilirsiniz. Tek tek uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Ayırıcı Karakter Seçimi: URL yapınızı şekillendirebileceğiniz çeşitli ayırıcılar mevcut. Bu tarafta rekabet yüksektir. İyi bir şekilde düzenleme yapmanız önemlidir.

Makale Yazarken Detaylı SEO: Sitenize içerik girerken birçok özelliği beraberinde getirir ve sizlere tavsiyelerde bulunur. Başlık ayaları, anahtar kelimeyi doğru ekleme, meta açıklaması, URL yapısı, karakter uzunlukları vb. konularda detaylı bilgi verir doğru bir şekilde yapılandırmanıza olanak sağlar.


Table Of Contents Plus Eklentisi

Bu eklenti yazınızın içerik bilgisini okurlarınıza gösterir. İlk başlıktan önce yukarıda çıkar ve, yazınızın başlıklarını sıralar. Bu SEO açısından oldukça önemlidir. Bu eklentiyi kesinlikle kullanmanızı öneririm.

Table Of Contents Plus Eklentisi

Resimde de görüldüğü gibi yazınızın içeriği bu şekilde göstermektedir.


Site Kit by Google Eklentisi

Bu eklenti Google’ın resmi WordPress eklentisidir. Google Search Console, Adsense, Analytics, PageSpeed Insights, Optimize ve Etiket Yöneticisi gibi işlemleri otomatik olarak yapmanıza olanak sağlayan kesinlikle olması gereken bir eklentidir. Sitenizin aranma hacmini, tıklanma bilgisini gibi birçok analiz bilgilerine doğrudan erişebilirsiniz. Entegrasyon için oldukça önemlidir.

google site kit kontrol paneli
Google Site Kit Kontrol Paneli Görüntüsü

LiteSpeed Cache Eklentisi

Bence en iyi performans cache eklentilerinden biri LiteSpeed Cache kesinlikle wordpress sisteminizde olması gereken eklentilerden biri. Bir çok cache eklentisi mevcut. Fakat gerçekten işe yarayan eklentiler nadir. Bu nadir eklentilerden biride bu eklenti şahsi görüşüm. Şahsen kullanıyorum ve oldukça başarılı.

Kendi ayarlarımı sizler için görsel olarak aşağıya ekliyorum. Sizlerde uygulayabilirsiniz. Özellikle Hosting hizmetiniz “Litespeed” özelliği sunuyor ise kullanmanızı öneririm.

Başlıca Özellikleri:

 • Ücretsiz QUIC.cloud CDN Önbelleği
 • Nesne Önbelleği (Memcached / LSMCD / Redis) Desteği +
 • Görüntü Optimizasyonu (Kayıpsız / Kayıplı)
 • CSS, JavaScript ve HTML’yi küçültün
 • Satır içi CSS / JS’yi küçültün
 • CSS / JS’yi birleştirin
 • Otomatik olarak Kritik CSS oluştur
 • Lazyload görüntüleri / iframe’ler
 • Duyarlı Görüntü Yer Tutucular
 • Çoklu CDN Desteği +
 • CSS / JS’yi Eşzamansız Olarak Yükle
 • Tarayıcı Önbelleği Desteği +
 • Veritabanı Temizleyici ve Optimize Edici
 • PageSpeed ​​puan optimizasyonu
 • OPcode Önbellek Desteği +
 • CSS / JS için HTTP / 2 Push (bunu destekleyen web sunucularında)
 • DNS Önceden Getirme
 • Cloudflare API
 • Tek Site ve Çoklu Site (Ağ) desteği
 • Ayarları İçe / Dışa Aktar
 • Çekici, anlaşılması kolay arayüz
 • WebP görüntü formatı desteği
 • Kalp atışı kontrolü

Daha fazla detay için resmi siteden inceleme yapabilirsiniz.

Kullandığım LiteSpeed Cache Ayarları:

Görsellerdeki özelliklerin açıklamalarını yapmayacağım. Direkt olarak uygulayarak kullanabilirsiniz. Genel kullanıma uygundur ve sorun yaşatmaz.

Resimlerde olan kısımları ayarlamanız yeterli. Diğer alanları ellemeyin.


All-in One WP Migration Eklentisi

Sorunsuz bir şekilde sitenizin tam yedeğini bu eklenti sayesinde alabilirsiniz. Hiç bir şekilde teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Ver, tabanınızı, resimleri ve videoları, eklentileri ve temalar olmak üzere her şeyin yedeğini tam olarak alır.

Bu eklentide şöyle bir detay var. Yedeklediğiniz siteyi tekrardan içeri aktarıp yüklemek isterseniz maksimum 128 MB kadar yükleme yapabilir normalde.

Ama bu boyutu arttırmanın kolay bir yolu var, oda 2. eklentisini indirmek. Bu sayede 512 MB kadar yükseltebiliyoruz. Tabi bunlar “ücretsiz” sürümleri.

Eğer 128 MB boyutundan yüksek ise aldığınız yedek, geri yüklemek istiyorsanız, buradan 2. eklentiyi indirip kurabilirsiniz. Yükleme sonrası kaldırabilirsiniz.

site yedekleme eklentisi

Resimde de gördüğünüz gibi yedekleme oluştur demeniz yeterli. Ben 2 defa yedek almışım. Bu yedekleri indirebilir veya silebilirsiniz. Unutmayın bu mevcut hosting disk alanınızda saklanıyor. O yüzden indirip eski verileri silebilirsiniz.


WordPress Ping Optimizer Eklentisi

Bu eklenti mutlaka site alt yapınızda olması gereken eklentilerin başında geliyor. Bunun kullanımını aşağıda ki yazımdan öğrenebilirsiniz.


Contact Form 7

İletişim formudur. Her internet sitesinde mutlaka olması gereken iletişim sayfalarında kullanılan oldukça popüler bir iletişim eklentisidir. Kullanımı ve kurulumu oldukça basit. Detaylı anlatım yapmıyorum bu eklenti için. İnternetten araştırabilirsiniz. Bir çok temiz kaynak çıkacaktır. Rahatlıkla kurup kullanabilirsiniz.


DISQUS Eklentisi

Bir yazının altına düşüncelerinizi veya sormak istediklerinizi yorum bırakarak iletmek hepimiz isteriz. Dısqus eklentisi insanların daha rahat yorum bırakmalarına olanak sağlıyor. Şahsen kullanıyorum oldukça memnunum. Oldukça popüler bir eklentidir.

Google, Facebook, Twitter gibi sosyal medya ile oturum açabilirsiniz. Ayrıca bir kere açmanız yeterli. Bir sonraki başka sitede tekrardan oturum açmanıza gerek yok.

disqus eklentisi

Kurulum için buradaki resmi kurulum videosunu izleyebilirsiniz.


Bu yazımda 8 WordPress Eklenti Önerisi yazdım.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı, düşüncelerinizi lütfen eksik etmeyin. Mutlu bloglar diliyorum…

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.