Şu korona denen illet hayatımızı çaldı resmen. Tüm dünyayı birbirine düşürdü. Tedavisi halen bulunamayan bu virüs, teknolojiyi beraberinde getirdi diyebiliriz. Adamlar akıllı maske üretmiş. Çeviri yapanı var, ateşinizi anlık ölçeni var, ışıklı cafcaflı olanları var.

O zaman go 🏃

Maskesiz Girme ! 😷

Şunu bir kabullenelim. Bu korona virüsü artık hayatımızda var. Nerden çıktı, niye çıktı falan soruları bir kenara bırakalım ve tedbirimizi alalım. Tüm dünya olarak savaşıyoruz. Herkes elinden geleni yapmalı ki, bu illet daha fazla yayılmasın.

maskesiz girilmez
Maskesiz Girilmez Kardeşim!

Adımınızı attığınız her yerde “maskesiz girilmez” uyarılarını görüyorsunuz. Burada da mı maske takacağız kafasında olan çok insan var. Evet kardeşim orada da, burada da, şurada da o maskeyi takacaksın. Takmak zorundasın. Kimseyi ve kendini riske atmaya hakkın yok!

Ayrıca ben kafe, avm, dükkan vb. yerlerde yeterli önlemlerinde alındığını düşünmüyorum. Özellikle gıda üzerine hizmet veren yerler!!! Adam maskesiz girilmez diyor, döneri keserken maske takmıyor?

Akıllı Maskeler

Adamlar harbiden yapmış diyeceğiniz, satışı olan akıllı maskelere hep beraber bakalım. Harbiden içlerinde çok şık tasarıma sahip maskeler mevcut. Korona virüs teknolojiye kafa attı resmen.

1# Korona Virüsünü Algılayan Akıllı Maske

Bu maske içinde bulunan sensörler sayesinde, insanın kan basıncını, nabzını, vücut sıcaklığını ve oksijen seviyesini ölçüyor. Bu verileri akıllı telefonda bulunan uygulamasına aktararak bir rapor sunuyor. Bunu her 30 dakikada bir yapıyor.

Korona Virüsünü Algılayan Akıllı Maske
Korona Virüsünü Algılayan Akıllı Maske

Maske yıkanabiliyor. Ama sadece dezenfektan ile yıkanıp temizlenebiliyor. Sensör var fakat bu sensörler neme ve belirli bir sıvı temasına dayanıklı olduğunu söylüyorlar. Yani hayati verileri sunan akıllı bir maske kendileri. Fiyatına gelecek olursak, 36 dolar şu an için ama seri üretimde fiyatının 15 dolara kadar düşeceği söyleniyor. Bize göre pahalı kalır çok da kasmayın 🙂

Kaynak: The Straits Times gazetesi.


2# İletişim Kurabilen Akıllı Maske C-Mask

Bu maskemiz iletişim kurabiliyor. Standart maskelerin üzerine takılan bir maske aparatı desek daha mantık olur. Çünkü delikli yapısı olduğu için pek maske sınıfına girmiyor. Ama aşırı teknolojik bir yapısı var.

C-MASK AKILLI MASKE
C-MASK AKILLI MASKE

Bluetooth yardımı ile telefonlara veya tabletlere bağlantı sağlıyor. Üzerinde mikrofon mevcut. Sizin konuştuğunuz kelimeleri seslendiriyor. Bu şekilde sosyal mesafeyi sağlayarak iletişim sağlamaya olanak sağlıyor. Adını da C-Mask koymuşlar.

Yalnız burası önemli ! Bu maskeler Japonca, Çince, Korece, Vietnam’ca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Endonezce çeviri yapabiliyor. Endonezce ne ya 🙂

Kaynak: Donut Robotics

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda kullanılan görseller Pixabay sitesinden alınmıştır.