Milyonlarca kişi tarafından her gün, her saat, her dakika kullanılan Twitter Sosyal Medya uygulamasının, çok az bilinen muhteşem özelliklerini biliyor muydunuz? Bu yazımda bu özellikleri göreceğiz.

Twitter kullanım deneyiminizi geliştirecek pek çok özellik mevcut. Gelin bu gelişmiş özelliklere birlikte bakalım.

Twitter Özellikleri Nelerdir?

Kullanıcı deneyimini arttırmak ve kullanıcıyı bu bağlamda platformda tutmak için geliştiriciler sürekli olarak yeni özellikler yayınlıyorlar. Çoğu kullanıcı bu yeni geliştirmelerden pek haberdar olamıyorlar. Standartların dışına çıkmak sizin elinizde.

Twitter Özellikleri Nelerdir ?
Twitter

Geliştiricilerin sunduğu tüm özellikler kullanıcıların güvenli, etkileşimli ve eğlenceli bir şekilde platformda bulunması için yayınlanıyor. Bu özelliklerden faydalanmak ise tamamen kullanıcıya kalıyor. Az bilinen Twitter Özelliklerini maddeler halinde sıralayalım ve inceleyelim.

Twitter’da İstemediğin Kelimeleri Engelle.

Twitter akışında haberdar olmak istemediğiniz, nefret ettiğiniz veya çekindiğiniz kelimeleri engelleyebilirsiniz. Bu tercihler tamamen size kalmış durumda. İstediğiniz zaman dilimine göre bu engellemeyi yapabilirsiniz.

Adım adım nasıl yapıldığını görelim…

Ayarlar ve Gizlilik > İçerik Tercihleri > Sessize Alınanlar > Sessize Alınan Kelimeler > Ekle yönergelerini takip ederek ilgili alana girebilirsiniz.

Twitter Kelime Engelleme 1. Adım
1. Adım
Twitter Kelime Engelleme 2. Adım
2. Adım
Twitter Kelime Engelleme 3. Adım
3. Adım
Twitter Kelime Engelleme 4. Adım
4. Adım
Twitter Kelime Engelleme 5. Adım
5. Adım
Twitter Kelime Engelleme 6. Adım
6. Adım

6. adımda yapılan işlemler 1 kelime için yapılmaktadır. Engellemek istediğiniz her kelime için Ekle butonundan bu ayarları yapmanız gerekiyor.

Takip Etmediğin Konu Bildirimlerini Engelle

Twitter artık takip etmediğimiz ama ilgimizi çekebileceğini düşündüğü içerikler veya kişiler ile ilgili “Bildirim” göndermeye başladı. Bunu engellemek oldukça kolay.

Tek yapmanız gereken; Ayarlar ve Gizlilik > Bildirimler > Gelişmiş Filtreler > Takip Etmediğin Kişiler seçeneğini aktif etmek. Bu sayede takip etmediğiniz kişilerden gelen gönderi bildirimlerini kapatmış olacaksınız.

Hangi Cihazdan Twitter’a Giriş Yaptığını Öğrenme

Daha güvenli bir deneyim yaşamak adına bu özellik oldukça önemli. Birden fazla cihaz ile Twitter hesabına giriyorsan bunları tek bir ekrandan kontrol edebilirsiniz. Tanımadığınız bir cihaz var ise, anında şifre değişikliğine gidebilir ve hesabını güvene alabilirsin.

Yapmanız gereken; Ayarlar ve Gizlilik > Hesap > Uygulamalar ve Oturumlar > Oturumlar menüsüne gelerek son giriş bilgilerinizi görebilirsiniz.

Direkt Mesaj Ayarlarını Güncelleme

Sadece tanıdığınız kişilerden mesaj alma özelliği oldukça yetersiz ve sosyal bakımdan olumsuz bir seçenektir. Tüm Twitter kullanıcılarından mesaj alma özelliğini açabilirsiniz. Bu sayede size ulaşmak isteyen kişiler ve sizin için kolay bir iletişim seçeneği olacaktır.

Yapmanız gereken; Ayarlar ve Gizlilik > Gizlilik ve Güvenlik > Herkesten Mesaj seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

4 maddeden oluşan ve az bilinen Twitter Özelliklerini elimden geldiğince akıcı bir anlatım ile anlatmaya çalıştım. Umarım bu Twitter özellikleri işinize yarar. Mutlu bloglar diliyorum 🙂

Yazı İçi Görsel Kaynak: Pexels

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.