Malumunuz teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor ve değişiyor. Mevcutta kullanmakta olduğumuz bilgisayarı gelişen teknoloji ile birlikte eş zamanlı olarak güncellemek çoğu zaman mümkün değildir. Bunun en büyük faktörü maliyettir.

Mevcut bilgisayarımızı, yazılım ve donanımsal olarak uygun ve doğru bir şekilde güncellemek oldukça kolaydır. En azından çoğu bilgisayar için bu işlemler mevcuttur. Bu yazımda sizlere, “Etkili Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri” hakkında detaylı ve oldukça etkili işlemleri göstereceğim. Bu yöntemler ile en uygun ve doğru bir şekilde üst düzey performans almanıza olanak sağlamış olacağız.

Bilgisayar hızlandırma adına bu yöntemler gerçekten işinize yarayacaktır. Vakit kaybetmeden gelin birlikte inceleyelim.

Bilgisayar Hızını Etkileyen Faktörler

Bilgisayarınızın hız performansını etkileyen bir çok faktör mevcuttur. Aslında bilgisayarın hız performansı kullanıcı deneyimi ile doğru orantılıdır. Doğru bir şekilde kullanılmayan bilgisayarlarda, hız sorunları olumsuz yönde görülebiliyor.

Hız Perfomansını Olumsuz Yönde Etkileyen Bazı Faktörler;

 • Lisanssız yazılım kullanmak bir etkendir. Windows gibi yazılımları “kaçak olarak” kullanmak performans sorunları yaratmaktadır.
 • Yazılım güncellemelerini yapmamak. Eski yazılım sürümleri kullanmak olumsuz etkileyebilmektedir.
 • İşletim sisteminizin kurulu olduğu “C:” diskini çok fazla veri ile doldurmak performans kaybı yaşatmaktadır. Verilerinizi harici veya D: diskinde tutmanız önemlidir. C: diskiniz ne kadar çok dolu olursa, o kadar çok performans kaybı yaşarsınız.
 • Virüsler ‘de performans kayıplarına sebebiyet vermektedir.
 • Donanımsal olarak disk, ram, işlemci, ekran kartı gibi unsurların eski bir teknolojiye sahip olması da olumsuz bir etkendir.

Bunlar bazı olumsuz performans sebepleri. Bunun gibi bir çok faktör mevcut. Dediğim gibi kullanıcı kaynaklı oluşmaktadır, performans kayıpları.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bu yazımda 2 konu başlığı altında, bilgisayar hızlandırma yöntemlerini işleyeceğiz. İlk olarak donanımsal bilgisayar hızlandırma, ikinci olarak yazılımsal bilgisayar hızlandırma yöntemlerini ele alacağım.

Donanımsal Bilgisayar Hızlandırma

Masaüstü bilgisayar sistemlerinde donanımsal olarak güncelleme yapmak oldukça kolaydır. Her parçasını güncellemeniz mümkündür. İşlemci, ram, disk, fanlar ve diğer tüm bileşenleri sorunsuz bir şekilde değiştirip güncel konuma getirmeniz kolaydır.

Tavsiyeler;

 • Bilgisayarınız da, disk olarak SSD teknolojisini kullanmalısınız. SSD teknolojisi, hızlı veri yazma ve okuma olarak, standart disklere göre daha iyi performans sağlamaktadır.
 • Ram kapasitesi olarak, günümüz teknolojisinde en az 8 GB ram kullanmanız gerekmektedir. En azından ofis işleri için bu miktar gereklidir. Oyun veya tasarım tarafında ise en az 16 GB ram gerekmektedir. Minimum DDR4 serisi önerebilirim.
 • Ekran kartı tarafından ram miktarı paylaşımsız sistemlere yönelmelisiniz. Yani şöyle ki paylaşımlı sistemlerde bulunan ekran kartları mevcut bilgisayarınızda bulunan ram kapasitesinden gücünü almaktadır. Bu yüzden en az 2 GB – 128Bit paylaşımsız ekran kartlı sistemler tercih etmelisiniz.
 • Anakart seçiminde en çok tercih edilen modelleri kullanabilirsiniz. ATX, Micro-ATX ve Mini-ATX anakart modelleri olabilir. Bunlarda birden fazla ekran kartı gibi bileşenleri bağlama imkanınız mevcuttur. Sata yapıdadır.
 • İşlemci tarafında ise tamamen odaklanmak istediğiniz iş türüne göre seçim yapmanızda fayda var. Her anakart sadece 1 tip işlemci desteklemektedir. İşlemci tarafında seçim için kıyaslama yapmalı ve kullanıcı deneyimlerini okumalısınız.
 • İyi bir soğutma sistemi olması şarttır. Isınan bileşenler doğrudan performansınızı etkileyecektir. O yüzden üst düzey bir ısıtma sistemi bulunmalıdır.

Dizüstü bilgisayarlar da bu olasılıklar biraz daha düşüktür. Performans tarafından donanımsal parçaların değiştirebilirliği yok denecek kadar azdır. Sadece disk, ekran kartı ve ram tarafında değişikliklerin yapılması olağandır. O yüzden üst düzey seçimler yapmanızda fayda var.

Yazılım Tarafında Bilgisayar Hızlandırma

Yazılım’dan kastım işletim sisteminizde yani, windows işletim sistemleri kullanan kişilerce uygulanabilir olan etkili hız performansı için aşağıda sizler için bir çok çözüm sundum. Tüm işlemler zararsızdır ve çok etkilidir. Uyguladıkça göz görülür sonuçlar alabileceksiniz.

Önemli: Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu aslında; yetersiz bir donanıma sahip bilgisayarda bu işlemler pek işe yaramaz. İlk iş donanımdır.

Çok iyi bir donanıma sahip olsanız bile zamanla işletim sisteminde performans kayıpları görülmektedir. Bu yüzden aşağıdaki maddeleri rahatlıkla uygulayarak daha iyi bir performans sağlamanız mümkün. Bilgisayar hızlandırma yöntemleri konusunda bu maddelerin eşi benzeri yoktur. Detaylı bir şekilde başlıklar halinde yol alacağız.

1) Güncel Kal

Her işin başı ayak uydurmaktır. Öncelikle işletim sisteminizi sürekli güncel tutun. Çünkü her güncelleme sizin içindir. Ekran kartı, ses, işlemci gibi bir çok donanımınıza ait en son driver güncellemelerini mutlaka yapın.

Çok basit bir şekilde, bilgisayar markanızın sitesinde en son güncel driver paketlerini indirebilir ve güncelleyebilirsiniz.

2) Kayıt Defteri Temizleme

Kayıt defteri başlı başına ayrı bir yazılımdır aslında. Ayarlar, tercihler ve diğer tüm kayıtlar burada barındırılır. Yani siz her hangi bir yazılımı veya programı bilgisayarınıza yüklendiğiniz zaman her detay buraya kayı edilir. Kaldırma işlemlerinde de aynı işlemler uygulanır. İşin özü ne kadar çok gerekli gereksiz dosya varsa kayıt edilir.

Burayı gereksiz dosyalardan temizlemek oldukça önemlidir ve mutlaka aralıklarla temizleme işlemi uygulanmalıdır. Manuel olarak bu işlemleri yapmanızı önermem. Bunun için CCleaner programını kullanmanız yeterli olacaktır. İşlemler sonrasında programı kaldırabilirsiniz.

ccleaner programi
Kayıt Defteri Temizleme

Yukarıdaki numaralandırmayı takip etmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayarı kullanım yoğunluğunuza bağlı olarak 2 hafta bir bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

3) Başlangıç Ayarları

Bilgisayarınız açıldığında bir çok servis çalışmaya başlar buda açılma süresi ve oturumunuzun hazır durma gelme süresini etkiler. Bunu minimum seviyeye getirmek için Bağlangıç Ayarlarını düzenlemeniz gerekir. Resimde görüldüğü gibi mevcut programları açılış esnasında kapatmak daha hızlı bir açılış süresi elde etmenize olanak sağlar.

Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açıyoruz. Başlangıç sekmesinde yer alan “Google Chrome” gibi sonradan yüklediğiniz programları devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows görev yöneticisi ekranı
Başlangıç Ayarları Düzenleme

Zaten ekran görüldüğü üzere, programların açılış süresini ne kadar etkilediği “Başlangıç Etkisi” kısmından görebilirsiniz.

4) Disk Temizleme İşlemi

Bilgisayarınızın depolama disklerinde oluşan gereksiz kullanılmayan bir çok dosya mevcuttur. Bir programı kaldırsanız bile kalıntıları depolanır. Bu kısımları temizlememiz gerekmektedir. Bunun için ekstra bir program kullanmanıza gerek yok.

Windows Simgesi + R tuşuna basarak “Çalıştır” penceresini açın. Sonrasında c:\windows\SYSTEM32\cleanmgr.exe komutunu yazarak çalıştırın. Resimdeki gibi bir pencere karşınıza gelecektir. Buradan C: diskini seçin. Sonrasında temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Temizlemek istediğiniz bölümleri seçerek “Tamam” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Merak etmeyin mevcut dosyalarınız silinmeyecektir. Zaten açıkça seçim ekranında belirtilmektedir.

5) Disk En İyi Durma Getirme

Hard disk kendi içinde bir çok bölümden oluşur. Uzun süreli disk kullanımında bu bölümlerde boşluklar oluşur ve buda doğrudan disk performansını yani hızı olumsuz etkiler. Yine ekstra bir program kullanmadan disk birleştirme yani en iyi duruma getirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bilgisayarım > Yerel Disk C: “Sağ Tıklayıp Özellikler” > En İyi Duruma Getir > Diski Seçin ve En İyi Duruma Getir seçin.

Diski En İyi Duruma Getir Ekranı
Disk Birleştirme İşlemi

Bu işlemler sonrasında hemen birleştirme işlemi başlar. Bu işlem süresi verilerinizin boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu işlemi ayda 1 kere yapabilirsiniz.

6) Temp Klasörü Temizleme

Zamanla biriken bir çok gereksiz dosya bu klasörde yer alıyor. Burada bulunan dosyaları silmeniz, bilgisayarınızda olumsuz bir etki bırakmaz. Aksine fazlasıyla bir rahatlama olacaktır.

Windows Tuşu + R tuşu ile “Çalıştır” komutunu açın. Bu kısmına %temp% yazarak çalıştırın. Açılan klasörde bulunan tüm dosyaları silebilirsiniz. Bazı dosyalar silinmeyecektir onlar orada durabilir sorun değil.

7) Gereksiz Programları Kaldır

Şu bir gerçek ki, un ufak bir program bile bilgisayarınız açıkken, arka planda bir çok veri alışverişi yapar ve sistemde sürekli olarak çalışır. Örnek vermem gerekirse, “team viewer” uzaktan bağlantı yazılımı, siz kapatsanız dahi o sürekli arka planda çalışır ve işlem yapar.

Bu ve benzeri az kullandığınız programları bilgisayarlarınızdan kaldırın. Zaten “Görev Yöneticisini” açtığınızda, sizlerde arka planda çalışan programları görebilirsiniz.

8) Virüsleri Temizle

Evet doğru okudun, “virüs” ismini verdiğimiz bir çok zararlı yazılım, senin bilgisayarını aşırı yavaşlatır ve resmen kullanır. Bu yüzden gerçekten işe yarayan bir antivirüs programı kullanmalısınız. Bunun için buradan önerdiğim gerçekten iş yapan antivirüs programlarına ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri adına tecrübelerimi sizlere aktardım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Burada sizlere sunduğum bilgiler en sağlıklı ve kesin çözüm olanlardır. Hızlandırma adına kesinlikle bir program veya benzeri yazılım kullanmayınız. Unutmayın kişisel bilgi güvenliğiniz her zaman daha önemlidir.