Boş Zamanlarda Evde Yapılmasını Önerdiğim 10 Eylem 👌

Birçoğumuz için “boş zaman” kelimesi uzak olabiliyor. Ama bu pandemi sürecinde bir çoğumuzun fazlasıyla boş zamanı oldu. Kimi kitap okudu, kimi oyun oynadı kimi ise film izledi. Bu örnekler dahada uzatılabilir tabiki.

Bu yazımda, hani olur ya bir daha sokağa çıkma yasağı filan gelir, evlerimizde boş boş oturmaktansa, güzel zaman geçirebileceğiniz tavsiyelerde bulunacağım.

O zaman go 💨

1# Yemekler Yapın 🍲

Şimdi diyeceksiniz ki, yemekleri yapalım, tatlıları yapalım sonra kiloları alalım. Evet doğru fazla kaçırırsanız aşırı kilo alırsınız. Ama bunun çözümü de var, aşağıda bahsedeceğim.

Güzel Yemekler Yapın
Güzel Yemekler Yapın

Yemek veya tatlı yapmak aslında oldukça faydalıdır. Güzel yemekler ortaya çıkarmak, insanın ruh sağlığını oldukça faydalı bir şekilde etkilemektedir. Vakit kaybetme ve kendini mutfağa at.

2# Evinizin Tasarımı İle Oynayın 🏠

Evinizde ufak çaplı bir tasarım değişikliği gerçekten enerjinizi değiştirecektir. Koltukların yerini değiştirebilirsiniz. Güzel aksesuarlar ile ayrı bir hava katabilirsiniz. Çok renkli veya sade bir anlayış ile ilerleyerek ruhunuzu okşayacak bir görüntü elde etmeniz tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Boş Zamanlarda Evinizi Tasarlayın
Boş Zamanlarda Evinizi Tasarlayın

Bence boş zamanlarda yapılası en favori eylem bu.

3# Online Eğitim Videoları İzleyin 👀

Bilginize bilgi katacak binlerce “ücretsiz” eğitim videoları izleyebilirsiniz. Boş zamanlarda bu tarz eğitim videoları izlemek aslında çok verimli olacaktır. Kafanızı kurcalayacak bir eylemin olmaması eğitimi daha iyi kavramanıza yardımcı olabilir.

Online Eğitim Videoları İzleyerek Bilginize Bilgi Katın
Online Eğitim Videoları İzleyerek Bilginize Bilgi Katın

Birçok platform eğitim videoları veriyor. Google amcaya ücretsiz eğitim videoları yazmanız yeterli olacaktır.

4# Yazı Yazın ✍️

Evet yazı yazın. İnsanlar duygularını ifade etmekte oldukça zorlanırlar. Hatta kendilerine bile ifade edemezler. Yazı yazmak duygularınızı en iyi şekilde ifade etmenize olanak sağlayacaktır.

Boş Zamanlarda Bol Bol Yazı Yazın
Boş Zamanlarda Bol Bol Yazı Yazın

Mesela hayallerinizi geniş çaplı bir şekilde yazabilirsiniz. Geleceğinizi yönlendirmek adına adım adım neler yapmak istediğinizi yazabilirsiniz. Hayal gücünüzü konuşturarak bir hikaye yazabilirsiniz. Hatta aklınıza gelen iyi veya kötü anılarınızı yazabilirsiniz. Emin olun çok iyi hissedeceksiniz.

5# 1 Saat Egzersiz Yap 🏋️‍♂️

Evet günde 1 saat egzersiz yaparsanız, hem fiziksel hem ruhsal olarak güçlü bir yapı elde edebilirsiniz. Üşenmeyin 1 saat oldukça kısa bir süre aslında bu hızlı geçen zaman için.

Güzel Bir Egzersiz Çok İyi Gelecektir
Güzel Bir Egzersiz Çok İyi Gelecektir

İp atlayın, esneme hareketleri yapın, gölge boks yapın, su şişeleri ile ağırlık çalışın. 2 dakikalık dinlemeler ile egzersiz işlemini tamamlayın. Son güzel bir duş alın. İlk aşamada hamlık yaşayabilirsiniz ama ilerleyen günlerde daha iyi hissedeceksiniz.

6# İnternette Faydalı Sitelere Göz Atın 🥰

İnternet aleminde binlerce web sitesi var. Kimi işe yaramaz kimi ise oldukça faydalı. Bilginize bilgi katacak birçok web sitesi mevcut. Hem şaşırtıcı hem de faydalı web sitelerini araştırarak güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

Şaşırtıcı ve Faydalı Sitelere Göz Atın
Şaşırtıcı ve Faydalı Sitelere Göz Atın

7# Bir Şeyleri Boyayın 🎨

Elinize 1 fırça ve karşınıza da aksesuar veya boş beyaz bir kağıt alın, başlayın boyamaya. Hayal gücünüzü konuşturun. Mesela bir aksesuarlarınızı boyayabilirsiniz. Duvarlarınızda sanatsal çalışmalar yapabilirsiniz.

Boş Zamanlarda Vazgeçilmezimiz
Boş Zamanlarda Vazgeçilmezimiz

Böyle kalıplar var şekil şekil yapıştırıyorsun duvara boşluk kısmına istediğiniz rengi sürüyorsun ortaya güzel şeyler çıkıyor. Bence deneyin.

8# Klasik Ama! Kitap Okuyun 📚

Evet klasik bir teknik ama kitap okumak her zaman iyi gelişmiştir insan oğluna. Boş zamanlarda aslında vazgeçilmezdir. Mesela sürekli aynı türde kitap okuyorsanız, boş zamanlarda daha farklı türlerde kitap okumanızı öneririm.

Klasik Ama! Kitap Okuyun
Klasik Ama! Kitap Okuyun

Mesela, bilim kurgu okuyorsan, polisiye konulu kitaplar okuyabilirsin. Veya tarih kitapları da okuyabilirsin. Daha değişik, eğitici ve öğretici kitaplar araştırarak bunları okuyabilirsin. Bu tarz kitaplar kişisel gelişimini de olumlu etkileyecektir.

9# Dip Köşe Temizlik Yapın 🧽

Çok azımızın sevdiği bir eylem aslında ama şöyle dip köşe güzel bir temizlik tüm sıkıntınızı alacaktır. Çamaşır suyu ve arap sabununun kokuları arasında benliğinizi kaybetseniz de, güzel bir zaman geçirirsiniz. Yorucu olacaktır fakat, günün sonunda mis gibi kokan ve huzurlu bir ortamda ruhunuz dans edecektir.

Boş Zamanlarda En İyisi Temizlik
Boş Zamanlarda En İyisi Temizlik

Çamaşırlarınızı yıkayın güzelce, bulaşıkları da elden geçirin. Her yeri temizleyin her yeri her yeri. Kişisel tavsiyem, nane yağı kullanın bence güzel kokusu ile kalıcı bir etki yaratacaktır.

10# Fazla Eşyalardan Kurtulun 🦸‍♀️

İnsanoğlu alışveriş delisidir. İşine yılda 1 yarayacak bir eşyayı bile alır atar bir köşeye bırakır. Boş zamanlarda yapılası en iyi güzel eylemdir. Alın elinize bir çöp poşeti, fazla eşyalarınızı atın gitsin.

Fazla Eşyaları Atın Gitsin
Fazla Eşyaları Atın Gitsin

Veya ihtiyaç sahibi birilerine de verebilirsiniz. Bu seçenek daha cazip geliyor.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda kullanılanan görseller Pexels sitesinden alınmıştır.