Dünya her gün değişiyor ve insanlar gelişiyor. Teknoloji daha da ileri taşınıyor. Pazarlama ‘da bu değişimden nasibi almış durumda. Dijital ortama taşındıktan sonra, artık Dijital Pazarlama kavramı yerleşti ve gelişti.

Bu yazımda sizlere, Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir? Dijital Pazarlama Yöntemleri Nedir? sorularına açıklayıcı ve net bir şekilde cevap vereceğim. Gelin Dijital Pazarlama dünyasına giriş yapalım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama tanımı, elektronik ortamda ürün ya da hizmetlerinizi tanıtma imkanı bulabileceğiniz yenilikçi pazarlama yöntemi şeklinde yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte geleneksel medya kanallarına kıyasla çok daha avantajlı hale gelen dijital platformlarda yapılan pazarlama uygulamalarına dijital pazarlama adı verilmektedir. Dijital ortamlarda geliştirilen bu süreç, günümüzde en yeni ve en güncel açık pazarlama yöntemi olarak yoğun ilgi görmekte ve işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama denilince ilk akla gelen mecralar; sosyal medya, internet ve mobil platformlar olmaktadır. Günümüzde firmalar ile müşterileri arasındaki temel köprü görevi üstlenen bu yöntemler mecraları kullananlar açısından ilgi çekici ve bir şekilde sunulabilmektedir. Pazarlama alanında yapılan son araştırmalara göre Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısı interneti aktif olarak kullanmakta ve bu oran her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple güncel satış tekniklerindeki dönüşüm de ticari alanda faaliyet gösteren firmalar açısından adeta bir zorunluluk haline gelmektedir.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nerelerde Uygulanır?

Dijital pazarlama nedir? bunu öğrendik, şimdi ne gibi teknikler var bir bakalım. Dijital pazarlama yöntemlerinin uygulanması konusunda, bu alanda yeterli seviyede eğitim almış ve sertifikalı uzmanlar görev üstlenmektedir. Dijital pazarlama geleneksek pazarlama yöntemlerine göre daha günce ve yeni dünya ile daha entegre bir görünüme sahip olduğu için uygulama alanları da teknoloji ile birlikte genişlemektedir. En çok uygulama yapılan dijital pazarlama alanları şunlardır:

  • Kurumsal veya ticari web sitelerinde
  • Sosyal medya kanallarında
  • Blog içeriklerinde
  • İnfografik ve görsel iletişimde
  • İnternet üzerinden halkla ilişkiler çalışmalarında
  • Online broşür ve marka kataloglarında
  • Logo, font ve renk gibi kurumsal marka oluşumunda
  • Etkileşimli online araçlarda
📢  İnternette Güvende Olmanın Yolları Neler ? 11 Etkili Yöntem
Dijital Pazarlama Teknikleri
Dijital Pazarlama Teknikleri

Sektörel rekabette gelişme hedefi olan ve rakiplerini geride bırakmak isteyen işletmeler, dijital pazarlama teknikleri sayesinde kendilerini gösterip markalarını daha geniş kitlelere tanıtma imkanı bulabilmektedir. Pazardaki rakiplerinin önüne geçerek daha fazla müşteri kazanmak isteyen firmalara sunulan dijital pazarlama teknikleri çeşitlilik gösterebilmektedir.

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital pazarlama teknikleri, dijital dünyada fark yaratan çözümleri oluşturmaktadır. Pazarlama işlemlerinde içerik üretimi ve paylaşımı esasında marka için hikaye anlatımıdır. İçeriklerde açık ve dikkat çekici metinler, videolar, resimler ya da haberler gibi pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. İyi bir hikaye oluşturarak markanın tanıtımında etkili yöntemler benimsenebilmektedir. İçerik pazarlama uygulamalarında ne kadar özgün ve başarılı içerikler oluşturulursa sonuçlar o kadar verimli hale gelebilmektedir.

Dijital Pazarlama Yöntemleri
Dijital Pazarlama Yöntemleri

Sosyal medya araçlarının etkin, eş zamanlı ve başarılı bir şekilde kullanılması da firmalar için dijital pazarlama konusunda avantajlar sağlamaktadır. Etkili ve güçlü bir dijital pazarlama stratejisi içinde mutlaka Facebook, Twitter, LinkedIn, Google, YouTube Pinterest ve Instagram gibi sosyal medya platformlarına yönelik yönetim biçimleri bulunmalıdır. Bu araçların her birinin etki alanı ve amacı farklı olduğu için dijital pazarlama uygulamalarında firma ve işletmelerin hedeflerine göre seçim yapılmalıdır.

Dijital Pazarlama Uygulamaları

Dijital pazarlama yöntemleri, gelişen teknoloji ile birlikte sadece internet ağında sınırlı kalmayıp mobil platformlara da taşınmıştır. Tablet, akıllı telefon vb. internete her yerden bağlanabilen cihazlara yönelik web siteleri oluşturma ve bunları geliştirme konusu da dijital pazarlama uygulamaları arasında önemli bir yer edinmektedir.

Başarılı Dijital Pazarlama Teknikleri

Efektif dijital pazarlama uygulamaları arasında site içi kampanya ve promosyon gibi müşteri sadakati sağlayacak etkinlikler de bulunmaktadır.

Dijital Pazarlama Kampanya
Dijital Pazarlama Kampanya

Kullanıcıları veya müşterileri harekete geçiren kampanyalar düzenlemek ve özellikle e-ticaret siteleri için satın almayı teşvik edici projeler gerçekleştirmek çok önemlidir. Tüm bu pazarlama yöntemlerinin başarılı ve güncel koşullara uygun halde gerçekleştirilmesi dijital pazarlama uygulamalarının temellerini oluşturmaktadır.

📢  Faydalı Web Siteleri Listesi 2021

Dijital Pazarlama Nedir? ve bağlantılı konuları açıklayıcı ve net bir şekilde açıklamak istedim. Umarım sizler için etkili bir içerik olmuştur. Mutlu bloglar dilerim.

Beni aşağıda yer alan sosyal medya bağlantıları üzerinden takip etmenizi rica eder, iyi günler dilerim.