Çoğunuz “Duygusal Zeka” nedir? Merak ediyorsunuzdur. İlk bakışta kafa karıştırıcı geliyor değil mi? Zeka işte ya, bir de duygusalı mı var diyorsunuz. Okuyunca anlayacaksınız, akla karayı.

Başlayalım…

Duygusal Zeka Nedir?

Size karmaşık, saçma gelecek kelimeler kullanarak standart anlamını yazmayacağım. Duygusal Zeka, duygularımızı ve diğer insanların duygularını anlamamızı, yönetebilmemizi bir nevi empati kurmamıza olanak sağlayan yapıdır.

EQ yani “Emotional Quotient” olarak bilinmektedir. Türkçe karşılığı yani google amcaya sorarsanız bu şekilde “Duygusal Bölüm” olarak cevap alırsınız.

Duygusal Zeka Geliştirilebilir mi?

Bu sorunun kısa ve öz cevabı “EVET” Duygusal zeka geliştirilebilir. Geliştirme için bazı ihtiyaçlar vardır.

  • İstikrar
  • Kararlılık
  • Pratiklik

Duygusal Zeka için Tavsiyeler

1# Empati Kurmayı Deneyin

Her insanın yaşantısı farklıdır. Bu gözle görülebiliyor. Farklı kültürler, farklı düşünceler, farklı davranışlar görüyoruz. Bu değişimleri görmezden gelip kendi doğrularımız ile yaşamak bencilce ve yanlış olacaktır.

Empati Kurmayı Deneyebilirsin
Empati Kurmayı Deneyebilirsin

Empati kurmak iyi bir dinlemeden geçer. Karşımızdaki insanı veya insanları dinleyin. Onların hislerini, duygularını, hayat mücadelelerini dinleyin. Ve bunu yaparken eşit olduğunuzu hissettirin. Unutmayın, yaşanılan her kötü ve iyi şeyleri, siz de yaşayabilirsiniz.


2# Özür Dilemeyi Bilin

Bu kavram çoğu insan için gurur meselesidir. Çoğu insan için özür dilemek küçük düşmek olarak algılanır. Gururuna yediremez. Bu düşünceye sahip bir birey olmak pekte sağlıklı bir durum değil.

Özür Dileyebilrsin
Özür Dileyebilrsin

Hayatımız boyunca pek çok yanlış yapmışızdır. İnsanları kırmak, üzmek, incitmek aslında kolaydır. Bunu pek çok kez isteyerek veya farkında olmadan yapmışsınızdır. Bu durumların en kurtarıcı ve yüceltici bir çözümü var. O da gerçekten içten ve güzel bir şekilde “Özür Dilemek

📢  Türkiye'de Yapılacak Olan Formula 1 Bilet Fiyatları 2020 🏁

Özür dilemenin pek çok yolu var aslında, üzgünüm, pardon, kusuruma baka gibi cümleler sizi yanlışınızdan kurtarabilir. Her insan için doğru ve yanlış farklıdır. Bunu kesinlikle unutmayın.


3# Affetmek Ne Güzel

İnsanoğlu işte, bir anda size zarar verebilir veya üzebilir. Bu kaçınılmazdır.

Bu tarz durumlarda ne yapardınız?

Duygusal Zeka
Duygusal Zeka

Kin tutmak, küfür etmek, nefret etmek veya intikam almak gibi bir planınız var ise, vazgeçin bence. Çünkü ona bir şey kazandırmadığı gibi size de kazandırmayacaktır. Aksine huzursuz ve mutsuz olacaksınız.

Size şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir insanı hatalarından veya yanlış yaptırımlarından dolayı affetmek gerçekten sizi ruhsal ve düşünce olarak iyi hissettirecektir. Hadi kendine gerçekten bir iyilik yap ve affet!


4# Yapmacık Olma! Kendin Ol

Bu kavram oldukça zor aslında, birçok insan gerçekten yapmacık davranıyor. Bunu sizler de çevrenizde görüyorsunuzdur.

Yapmacık Olma Kendin Ol
Gazoz Olma ! Kendin OL !

Yaşadığımız bu zamanlarda, iş hayatında, okulda, sosyal çevrede veya sosyal medyada karşımızda ki insanlara kendimizi yansıtırken ve anlatırken kendimizi bile kandırarak maskelerin altına saklanıyoruz. O bunu der, şu buna kızar, onlar bizi dışlar gibi kötü düşüncelere kapılarak hatalara sürükleyen ve sonrasında pişman edecek yaptırımlara kendimizi mahkum ediyoruz.

O yüzden sonradan pişman olmamak ve kendine savaş açmadan, “kendin ol” sonrasında mutlu ol.


5# Yardım Edin ve Yardım İsteyin

Yardım etmek sizde neyi çağrıştırıyor? İyi bir insan olmayı mı? Yoksa menfaat mi?

Evet kimse, kimseye muhtaç değil aslında. Ama zor durumda olan birine yardım etmek sizi ve o kişiyi olumlu yönde etkileyecektir. Yardımlaşma bence ikiye ayrılıyor.

Yardım Edin ve Yardım İsteyin
Yardım Et ve İste

Menfaat ilişkisi ve iyilik ilişkisi. Kimi insan menfaatleri çıkarına yardımlaşmayı seçer. Kimi insan ise gerçekten iyilik düşüncesini benimseyerek yardım eder. Menfaat ilişkisi ile yardım sizi mutlu etmez. Aksine olumsuz etkileri kaçınılmazdır. Kalpten ve isteyerek karşılık beklemen edilen yardım mutluluk ve olumlu sonuçlar getirir. Deneyin bir şey kaybetmezsiniz.

📢  Küresel Isınmadan Etkilenen Gıdalar. 5 Temel Gıda

Peki yardım istemek sizde neyi çağrıştırıyor?

Yardım istemek kolay değil birçok insan için. Gurur meselesi haline getirilmiş durumda. Yardım istenin kişiden “hayır” cevabını almak insanların çoğun duygusal çöküntü yaşattığı bir gerçek. Fakat bundan korkmanın böyle bir düşüncenin altına girmenin hiçbir manası yok. Çünkü yardım istemek aslında karşınızda ki kişiye olumlu etkileri var.

Bunlardan en önemlisi, yardım istenen kişiyi gururlandırmaktan geçiyor. Yardım istediğiniz kişide olumlu duygusal değişimlerin olması kaçınılmazdır. Birçok insanda yardım etmeyi sever ve bunu benimser.


6# Kararlı Olun

Çoğu insan için “kararlı olmak” oldukça uzak bir davranış biçimi maalesef. Bu da çabuk pes etmekten geçiyor. Aile baskısı gibi etkilerin kararsızlık durumuna etkisi oldukça fazla. İş hayatınızda, sosyal hayatınızda pes etmek en kolayıdır. Asıl zor ve olumlu etkisi olan ve başarının en büyük sırlarından biri ise Kararlı Olmaktır.

Kararlı Olun
Kararlı Olmaktan Vazgeçme

Kararlı olmak sizi ruhsal olarak olumlu etkileyecektir. Zorluklar karşısında dik durmanız ve mücadele etmeniz olumlu sonuçlar almanıza sebep olabilir. Unutmayın ki her mücadele zaferle bitmez. Ama tecrübe edinilebilir ve tekrardan deneyerek zafere gidilebilir.


7# Eleştirilmekten Korkmayın

Çoğu insan kendini bulunmaz hint kumaşı sanır. Belki siz de öylesiniz. Hatasız, mükemmel, güçlü veya çok sevilen biri olduğunu düşünüyorsun ve öyle davranıyorsun.

Eleştirilmekten Korkmayın
Eleştir Bakim Korkmuyorum

Tamam belki de öylesin, ama diğer insanların düşüncelerine ve söylemlerine kulak vermelisin. Demek istediğim yargılamalarına izin verme, eleştirilere izin ver ve ders çıkarmaya çalış. Dinlemeyi bil, söylenenlerden sana olumlu yönde bir şeylerin katıp katmayacağını çıkar.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda bulunan görseller, https://pixabay.com/tr/ ve https://www.pexels.com/tr-tr/ sitelerinden alınmıştır.