Evden Çalışmak Gerçekten Avantajlı mı?

Evden Çalışmak Gerçekten Avantajlı mı? Ülkemizde ve dünya genelinde yayılan Covid-19 virüsü malumunuz hayatımızı çok etkiledi. Hatta mahvetti diyebiliriz belkide.

Bu kötü süreçte bir çok iş veren, personelinin evden çalışmasına yönelik işlemlere başladı ve bu bir çok çalışan için mükemmel bir karardı. Şahsen bende evden çalıştım. Gerçekten mükemmeldi. Taki o malum berbat monotonlaşma anına kadar.

Evet gelelim yazımızın başlığında ki detaylara. Yani “Evden Çalışmak Gerçekten Avantajlı mı?” Benimde yıllar sonra ilk defa tecrübe ettiğim, evden çalışma uygulamasının avantajlarını ve dezavantajlarını açıklayıcı bir şekilde ele alacağım. Bakalım sizlerde bu tespitlerime katılacakmısınız.

Başlıyoruz..

Evden Çalışmanın Kısaca Avantajları

  • Ulaşım maliyetini neredeyse sıfıra düşüyor
  • Ailenize daha fazla zaman ayırabilirsiniz
  • Neredeyse tamamen Özgürsünüz
  • Sıkıcı yönetici baskısından birazda olsa uzaksınız

Kısaca avantajları benim düşünceme göre bu şekilde. Bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir tabiki.

Gelelim aslında hiç de güzel bir uygulama olmamasının sebeplerine.

Monoton ve Rutin

Düşünsene evden çalışıyorsun ve artık rutine dönüyor. Nasıl mı? Sabah işe giderken yaşadığın o geç kalma korkusu yok. Bugün hangi simitçiden simit alsam düşüncesi yok. Toplu taşımaya bindiğinde o kalabalığı yaşamıyosun.

Monotonlaşmak
Monoton Bir Yaşam

Heyecanı öldürüyor bence. Her gün farklı bir an, farklı bir heyecan, farklı bir duygu yaşayamıyorsun. Çünkü evdesin ve rahatsın. Ama bu rahatlık bir süre sonra monoton bir yaşama dönüşecektir.

Yalnızlık ve Depresyon

Evden çalışıyorsun gayat güzel oh mis diyebilecek kadar kulağa hoş gelir bir çok insana, fakat düşünsene iletişim neredeyse sıfır. Ofisinde veya çalışma ortamında ki arkadaşlarınla anlık şakalaşmalardan uzaksın. Aktivitelerden bir habersin. Öğlen yemeklerine beraber çıkabileceğin ve iş haricinden bir şeyler konuşabileceğin arkadaşların yok.

evden çalışmak
Evden Çalışmak Deprsyon Başlangıcı

Bir süre sonra yalnızlık hissi ve beraberinde gelen depresyon…

Tembel Biri Olabilirsin

Hareket yok, etkileşim ve iletişim yok. Rutine dönen işlerde ve yaşantılarda bir süre sonra tembellik veya erteleme oluşabilir. Bunun genelde çözümü basittir. Aynı anda bir kaç iş ile uğraşmak veya ilgi duymaktır. Hareket, sinir, stres, eğlence gibi aktif yaşam aslında tembellikten uzaklaştıran ve monoton bir yaşamdan uzaklaşmak diyebiliriz.

tembellik
Tembellik

Evden çalışma sırasında bu hislerin ve eylemlerin yaşanması maalesef yarı yarıya düşebilir. Buda tembelliğe yönelmemizi ve erteleme eylemini gerçekleştirmemize sebebiyet verebilir.

Fazla düşün, hareket et, sinirlen, gül, sohbet et, birden fazla iş ile ilgilen ve daha bir çok duyguyu yaşa. Hareket lazım.

Sizce “evden çalışmak” nasıl olurdu? Yorumlarınızı bekliyorum.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda bulunan görseller, https://pixabay.com/tr/ ve https://www.pexels.com/tr-tr/ sitelerinden alınmıştır.