Facebook Algoritması Nedir ve Nasıl Çalışıyor

Facebook, en fazla algoritma çalışması yapan ve bu anlamda değişikliğe giden sosyal medya platformlarından birisi olma özelliğini elinde bulunduruyor. Özellikle trafik sağlayıcılarına karşı ortaya çıkan güvensizlik ve çok sayıda sahte haberin platforma yer almaya başlamasının ardından çok sayıda kullanıcı tarafından Facebook’a karşı bir tepki başlamıştı.

facebook algoritması nedir ?

Bu tepkilere karşı Facebook ise çeşitli algoritma güncellemeleri yaparak bu sorundan bir nebzede olsa kurtulmaya çalışmaktadır. Bu durum da çok fazla algoritma değişikliğine ve güncellemesine neden olmaktadır.

Facebook Haber Akışı

Genel olarak bakıldığında Facebook’un haber akışı sıralamasında 4 ana faktör ön plana çıkmaktadır.

  • Envanter (Inventory)
  • Sinyaller (Signals)
  • Tahminler (Predictions)
  • Puan (Score)

Facebook’un algoritmasının çalışma prensibi oldukça farklı bir şekilde çalışmaktadır. İlk olarak platforma girdiğinizde Facebook, arkadaşlarınızın tüm paylaşımlarını ve takipte olduğunuz sayfaları baz alarak bir ön envanter almaya başlayacaktır.

Algoritma, ön envanter oluşturduktan sonra mevcut verilerden yola çıkarak sizin en fazla ilgileneceğinizi düşündüğü paylaşımlar konusunda bir karar vermeye çalışacaktır. Bu karar verme aşamasında sıralamayı etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler göz önünde bulundurarak genel bir sıralama oluşturulmakta ve buna göre paylaşımlar karşınıza çıkmaktadır. Bu faktörler şunlardır;

  • Yakınlık derecesi
  • Hangi mobil cihazın aktif olduğu
  • Saatin kaç olduğu
  • Ne kadar bant genişliğine sahip olunduğu vb. gibi pek çok farklı faktör var.

Bu faktörleri dikkate alan Facebook algoritması, genel olarak daha fazla etkileşimde olacağınız ve daha fazla zaman geçireceğiniz post ya da hikayeleri sıralayacaktır. Facebook algoritması bu sıralamada yorum, beğeni ve zaman geçirme bakımından en fazla ilgileneceğinizi düşündüğü paylaşımları ilk sırada olacak şekilde sıralamaya başlamaktadır.  

Facebook algoritması, tüm bu verileri kullanarak aynı zamanda ilginizi çekilecek verilerin olasılık hesaplamasını yapmaktadır. Sonuç olarak Facebook, tüm bu hesaplamalar sonucunda “alaka düzeyi puanı” hesaplaması yaparak sıralamanın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 

Alaka düzey puanı, sizin “alaka düzeyinizi” belirlemekte kullanılmaktadır. Burada ifade edilen “Düzey Skoru (puan)” ne kadar yüksek olursa, sıralamada en üst yerde alma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

Özgün Haberler Artık Öne Çıkıyor. Yeni Facebook Algoritması

Adını duyurmayan Facebook yetkilisinin verdiği röportajda, Facebook yeni bir algoritma yapısına geçeceğini söylemiş. Axios’a konuşmuş.

Kısaca özet geçmek gerekirse; Facebook “Haber Akışında” artık özgün bir şekilde yayınlanan haberleri, gazetecilik ürünlerini sıralamalarda yükseltecek. Kimin yazdığı belli olmayan yazıları, haberleri geri planda bırakacağını belirtiyor.

Kaynak: AXIOS

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda kullanılanan görseller Pixabay sitesinden alınmıştır.