Güçlü Şifre Nedir?

Güçlü şifre nasıl oluşturulur? sorusunun cevabından önce, “güçlü şifre nedir” mantığını bir anlayalım.

İngilizce çevirisi “Strong Password” olarak geçmektedir. Tahmini zor ve zayıf saldırılar karşısında kırılması zor olan şifreler olarak adlandırılmaktadır. İnternet ortamında birçok platform sizden güçlü şifreler oluşturmanızı istemektedir. Tahmin edersiniz ki bunun en basit sebebi dışarından gelecek saldırlar sonucunda şifrenizin 3. şahısların eline geçmemesidir.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur

Güçlü şifreler genelde uzun ve çeşitli olmasıdır. Mesela “123456” çok basit bir şifre türü olarak geçer ve tahmini oldukça kolaydır. Buda 3. şahısların elline geçmesi demektir. Çok kısa sürede bu ve buna benzer şifre kombinasyonlarını bulabilirler.

Sayı, Harf ve Özel karakterler ile oluşan ve en az 8 karakterli bir şifre güçlü bir şifre tanımına girebilmektedir. Mesela “Ac**1903*v” şifresi 10 karekterden oluşuyor, içinde harf, sayı ve özel karakterler içeriyor. Bu tarz şifreleme türlerine “Güçlü” şifre diyebiliriz.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güçlü şifre oluşturmak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. İsterseniz kendiniz oluşturabilir veya birçok “Online Şifre Oluşturma” aracı ile de rahatlıkla oluşturmanız mümkündür.

Tabii benim sizlere önerim tüm şifrelerinizi kendinizin oluşturmasıdır. Online şifre oluşturma sitelerini de kullanın ama sitenin size verdiği şifrede değişiklikler yaparak kullanın. Sizlere benimde çok sık bir şekilde kullandığım online şifre oluşturma sitelerini önerebilirim.

Online Güçlü Şifre Oluşturma Siteleri

Güçlü Şifre Oluştururken Dikkat Etmememiz Gerekenler.

Güçlü bir şifre oluşturmadan önce, aşağıda sizler için detaylandırdığım konu başlıklarını incelemenizi tavsiye ediyorum. Şifre oluştururken mutlaka özen göstermeniz gereken bir çok konu mevcut.

1) Şifrenin Uzunluğunu Belirleyin

İlk olarak şifre oluşturacağınız platformun size sunduğu şifre uzunluğunu göz önünde bulundurun. Sizden en az 8 veya en az 6 karakter olmalıdır gibi zorunlu isteklerde bulunabilirler. Bu karakter sayıları bir çok sitede veya platformda farklılık gösterebilir.

Şifre Uzunluğunu Belirleme
Şifre Uzunluğu

Burada dikkat etmemiz ve uymamız gereken detay, sistemin maksimum karakter sınırına uygun bir şifre oluşturmaktır. Örnek vermek gerekirse, en az 8 ve en fazla 16 karakter olmalıdır diyen bir site var diyelim. Burada yapmamız gereken 16 karakter sayısına ulaşabileceğimiz bir şifre oluşturmaktır. Bu güçlü şifre oluşturma açısından önemli bir adımdır.

2) Şifrenizde Rakam, Harf ve Karakter Kullanın

Evet uzun karakterli şifrelerin güçlü olduğunu artık biliyoruz. Fakat bu tamamen yeterli olamayabiliyor. Şifrenizin uzunluğu kadar, içerdiği karakterlerde önemlidir.

Karmaşık Şifre Yapısı
Karmaşık Şifre Yapısı

Oluşturacağınız şifrelerde harf, sayı ve karakterlere yer vermenizi öneriyorum. Bu şekilde oluşturacağınız şifre kombinasyonlarının başkaları tarafından bulunmasını imkansız düzeye getirebilir. Mesela “A2a1576*ta” gibi bir kombinasyonun bulunması oldukça zor olacaktır. Çok güçlü bir şifreleme türüne örnek diyebilirim. Göreceğiniz üzere şifrede, harf, sayı ve özel karakter bulunuyor.

3) Şifrenizi Güncellerken Dikkat Edin !

Yukarıda sizler için Güçlü Şifre oluşturmanın bazı detaylarını verdim. Farkına vardıysanız bir çok sosyal medya platformlarında, e-devlet vb. sitelerde, bir süre sonra şifrenizin güncellenmesini önerir. Hatta şifrenizi değişmeniz için siz zorlar.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli detay ise, “mevcut şifrenizi güncellerken, eski şifreniz ile uyumlu olmaması” gerekir. Aksi takdirde, bir önceki şifreniz ile benzerlik sağlayacağından dolayı, 3.şahıslar tarafından bulunması zor olmayacaktır.

Bu konuyu örnekleme ile biraz olsun açıklamak istiyorum.

Ay–1479 8 karakterli bir şifremiz olduğunu varsayalım. Güncellemek istediğinizde, Ay**1479 olarak güncelleme yapmanız hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Tamamen farklı yapıda ve farklı karakterlerden oluşmalıdır. Güvenli ve doğru olanda budur.

Size tavsiyem şifrenizi her 20 ile 30 gün arasında güncellemeniz olacaktır. Şifrelerinizi mobil platform üzerinde kayıt altına almamanızı öneririm. Bunun yerine şahsi bilgisayarınıza kayıt etmenizi ve bunu da şifreli bir klasör ile korumanızı tavsiye ediyorum.

Örnek Güçlü Şifreler

Güçlü şifre nasıl oluşturulur konumuza uygun sizlere bir kaç güç şifre örnekleri vermek istiyorum. Bu verdiğim örnek şifre türleri oldukça güçlü yapıdadır.

Qs*-42

Tx–98

W#-*17

+*18aY

%[email protected]

fkug)_

4JFPw+Gw

eA?zlYX0

Xbxst8ej

E_pxnDK+

uuqIvM=G

g=H_XyC!CITs

=(N1VwUedV6$

=/[email protected]

-SEx2G(hufm+

Aox*-+17851*

Tüm platformlarda güçlü şifreler oluşturmanın önemi oldukça yüksektir. Güçlü şifre nasıl oluşturulur konulu yazıma uyum sağlayarak, sizlerde başkalarının kırması zor şifreler üretebilirsiniz.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Değerli yorumlarınızı ve düşüncelerinizi lütfen eksik etmeyiniz. Mutlu bloglar dilerim.