Günümüzde internet ortamında güvende olmak oldukça zorlaştığı gibi alınan önlemlerde bir o kadar gelişmiş durumda. Bu yazımda, “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” yöntemini ele alacağım.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayata dair birçok işlem kolay bir şekilde yapılmaya başlanırken, aynı zamanda bu durum birçok sorunu da beraberinde getirmiş durumda. Bu konuyla ilgili olarak yaşanan gelişme ile birlikte aynı zamanda insanların güvenlik konularında yaşadığı zafiyetler giderek artmıştır. Bu sorunun yaşanması da oldukça sıkıntılı bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Veri Güvenliği
Veri Güvenliği

Her geçen gün yaşanan veri ihlalleri ile birlikte birçok insan özellikle İnternet üzerinden işlem yapmaya korkar hale gelirken bazı insanlarda tamamen bu işlemlerden uzak durarak kendi güvenliklerini sağlamaya çalışıyor. Bununla birlikte yine teknolojinin getirmiş olduğu gelişmelerden birisi sayesinde yaşanan bu sorunun üzerinden kolaylıkla gelebilmek mümkündür. Bunun için “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” sistemini kullanabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir?

Kısaca; detaylı bir güvenlik sistemidir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir?
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

İki faktörlü kimlik doğrulama sistemi sayesinde hesabınıza başka şahısların girişini tamamen engellemeniz mümkün. Özellikle birçok hacker’in, kullanıcı hesaplarını kırarak giriş yaptıkları bilinmektedir. Bunun için zor bir “kullanıcı adı” ve “şifre” belirlemenize rağmen bu konuda uzmanlaşmış olan bir hacker, kolaylıkla şifrenizi kırıp hesabınızı ele geçirebilir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ne İşe Yarar?

Kullanacağınız iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi, yapılacak olan herhangi bir ihlali tamamen seçenek dışı bırakmaktadır. Hesabınıza girmek isteyen birisi kullanıcı adı ve şifrenizin ne olduğunu biliyor olsa bile kimliğinizle ilgili daha fazla bilgisi olması gerekeceği için ne yaparsa yapsın hesabınıza kesinlikle giriş yapamayacaktır.

Bu noktada birçok sosyal medya platformunda bu sistem aktif hale getirilmiş ve kullanıcılarının hizmetine sunulmuş durumda. Bu sayede hesabınıza giriş yapılmak istendiği zaman sizden bir onay istenecektir. Siz bu onayı vermediğiniz takdirde hiçbir şekilde hesaba giriş yapılamayacağı için güvenlik noktasında da herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması sağlan olacaktır. Özellikle sosyal medya platformlarında kullanılan bu sistemde, hesabınızı doğrulamanız için daha önceden sisteme kaydedip onayladığınız cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilecektir. Bu kısa mesajda sisteme girmek için sizden talep edilen bir şifre yer almaktadır. Buradaki şifreyi girdikten sonra hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Bu durumda cep telefonunuza sahip olamayacak olan hacker’ler ne kadar uğraşırsa uğraşsın hesabınıza giriş yapamayacaktır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Kullanılır?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama sisteminin güvenliği üst düzeye çıkarma etkisini okuduk anladık. Bunu bir çok sosyal medya hesabında aktif edebilirsiniz. Hadi gelin beraber bunları inceleyelim ve nasıl yapılıyor görelim.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama işlemleri SMS yolu ile yada Kimlik Doğrulama uygulaması kullanılarak yapılmaktadır.

İnstagram

İnstagram için, buradaki bağlantıyı tıklayarak sizde İnstagram hesabınızı güvene alabilirsiniz.

Bu işlemler sırasında lütfen aceleci davranmayın. Talimatları okuyarak ilerleyin. Ve en önemlisi işlemin sonunda size “Kurtarma Güvenlik Kodları” verilecektir. Bunların ekran görüntüsünü alarak güvenli bir alanda saklayın.

İnstagram Kurtarma Kodları
İnstagram Kurtarma Kodları

Yukarıda gördüğünüz görselde ki kodlar sizin kurtarma kodlarınız olacaktır. Bunlar ile kısa mesaj yada bir kimlik doğrulama uygulaması ile kod alamamanız durumunda kullanabileceğiniz yedek kodlardır.

Facebook

Facebook için, buradaki bağlantıyı tıklayarak yönergeleri izlemeniz yeterlidir. Dediğim gibi bu işlemleri yaparken sizden ricam acele etmeden iyice okuyarak yapmanız.

Facebook İki Faktörlü Kimlik Doğrulama 1
Facebook İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Paneli

Twitter

Twitter için, buradaki bağlantıda bulunan yönergeleri takip ederek hesabınızı güvene alabilirsiniz.

Ayarlar > Hesap > Güvenlik > İki Faktörlü Yetkilendirme seçenekleri oluşturma ekranına girebilirsiniz.

Twitter İki Faktörlü Kimlik Doğrulama
Twitter İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Paneli

Diğer “güvenlik” alanında yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.