Günümüzde en fazla kullanılan sosyal medya platformu olan instagram, her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Bu hızlı yükselişle birlikte aynı zamanda dönem dönem algoritmasında değişiklikler yaparak kullanıcıları için daha kolay bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

Burada kullanılan çeşitli algoritma sistemleri kullanılıyor olsa da aslında çok basit bir dille anlatmamız gerekirse instagram, sizin platformda daha fazla nasıl vakit geçirebileceğinizin hesaplarını yapmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise platformda ne kadar çok kalırsan, o kadar çok reklamla karşılaşmış olacaksın.

İnstagram Gönderi Akışı

İnstagram’da gönderi akışı sizin uygulamayı kullandığınız sırada oluşturmuş olduğunuz etkileşimine göre oluşuyor. Bu noktada instagram algoritması sizi “yakın” olarak nitelendirdiği farklı kullanıcılarla daha fazla bir ayara getirmeye gayret ediyor.

İnstagram Algritması Nasıl Çalışıyor?
İnstagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Bu nitelendirmeyi yapabilmek için de belirli kriterleri kullanmaktadır;

  • Birbirinizle mesajlaşıyorsanız.
  • Gönderilerde birbirinizi etiketliyorsanız.
  • Karşılıklı olarak gönderilerinizi beğenip yorum yapıyorsanız.
  • Profil ziyareti yapıyorsanız.

İnstagram Story Algoritması Nasıl Çalışıyor?

İnstagram Story algoritmasında kullanıcıların hangi sıraya göre sıralanacağı tıpkı yukarıda ifade ettiğimiz kriterler baz alınarak yapılmaktadır. Özellikle çok sık etkileşim içinde olduğunuz kullanıcıların story yayını ilk sıralarda karşınıza çıkarken bu durum daha az etkileşime doğru sıralanmaktadır.

Buradaki algoritma aynı zamanda storynizi görüntüleyen kullanıcılar arasında da sıralama yapılırken aynı şekilde etkileşim odaklı olacak şekilde ayarlanmaktadır.

Görüntü Tanıma İle Şekillenen İnstagram Akışı

Instagram algoritmasına yakın zamanda eklenen görüntü tanıma teknolojisi ile birlikte sizin daha fazla zaman geçirmeniz için her şey yapılmaktadır. Bu aşamada çok fazla etkileşime girdiğiniz gönderilere benzer gönderileri sizin karşınıza daha fazla çıkarmaya başlayacaktır.

Örneğin, komik resim içeriği bulunan gönderilerle çok fazla etkileşime girmişseniz, instagram algoritması devreye girerek karşınıza aynı tarzda daha fazla gönderi çıkartılmaya başlanacaktır. 

Görüntü Tanıma İle Şekillenen İnstagram Akışı
Görüntü Tanıma İle Şekillenen İnstagram Akışı

Derya gibi olan Instagramın aynı zamanda algoritması da aynı şekilde oldukça geniş bir yapıya sahiptir.

Özetlemek Gerekirse

Kısacası burada en önemli olan noktanın etkileşim olduğunu asla unutmamalısınız. Bir alanda ne kadar fazla etkileşim oluyorsa o alanda ki kullanıcılar, herhangi bir alanda sıralama olacaksa genellikle birbirlerini ilk sırada bulacaklardır. İnstagram algoritması değişkenlik gösterebilmektedir. Sonuçta teknoloji gelişiyor.

İnstagram’da daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlayabilirim. Buradaki yazım tam size göre.

Beni “İnstagram” hesabımdan takip etmeni rica edebilir miyim? 🙂