İnstagram Etkileşim Arttırma Yolları | 9 Faydalı Öneri

Birçoğumuz sosyal medya kullanıyoruz. İnstagram’da bunlardan en popüler olanlardan bir tanesidir. Kimi insan ürünlerinin satışı için, kimisi sadece fotoğraf ve video paylaşmak için kullanıyor.

Sosyal medya artık bir çok insan için gelir kaynağı olmuş durumda. Yüksek takipçi ve beğeni oranları yüksek profiller reklam alarak bunu takipçilerine gösteriyor ve bu gösterim karşılığında belirli bir ücret alıyorlar. Bunu birçoğumuz biliyoruz. Ama şöyle bir gerçek var bu kişiler gerçekten profillerine özen gösteriyor ve kitlesi tarafından beğeniliyor. Takipçi ve beğeni oranları eş değer olan profiller şuan için gözümüzde değerli profil olarak gözüküyor.

Bu yazımda sizlere, instagram etkileşim arttırma yolları ile ilgili, keşfet havuzuna düşmenizi sağlayacak, etkileşim oranınızı arttıracak tavsiyeler vermeye çalışacağım.

Burada bilmemiz gereken husus aslında şu “Sen profiline özen göstermezsen, etkileşimini yükseltmende imkansız olacaktır.”

İnstagram Etkileşim Arttırma Yolları

İnstagram Etkileşim Arttırma Yöntemleri
İnstagram Etkileşim Arttırma Yolları

İçerik bilgisi şu şekildedir;

 • İnstagram Profil Resminiz Sade ve Dikkat Çekici Olmalı
 • İnstagram Profilinizin Genel Tasarımına Özen Gösterin
 • Paylaşımlarınızda Hastag (Etiket) Kullanın
 • Günlük Olarak Hikaye Paylaşımına Özen Gösterin
 • Paylaşım Zamanını Belirleyin
 • Takipçileriniz İle İletişime Özen Gösterin
 • Çekilişler Düzenleyin
 • Paylaşımlarda Açıklayıcı ve Etkileyici Yazılar Ekleyin
 • İnstagram Çoklu Fotoğraf Paylaşımı (Güncel)

Yukarıda kısaca konu başlıklarını yazdım. Şimdi detaylı olarak İnstagram Etkileşimi Arttırma Yolları ile ilgili sizler için açıklamalarını yapacağım. Hadi devam edelim.

1) İnstagram Profil Resminiz Sade ve Dikkat Çekici Olmalı

İnstagram profil resminiz sizin aslında bir nevi kimliğinizdir. Günümüzde birçok ünlü markanın logosu var. Gördüğümüz anda o marka bizim aklımıza gelebiliyor. Profil resmimizinde dikkat çekici ve karmaşadan uzak bir yapıda olması gerekiyor. İnsanların çoğunda görsel hafıza daha üstün durumdadır. Gördüğü bir görseli unutması, okuduğu bir yazıyı unutmasından daha düşük bir orana sahiptir. Bu yüzden profil resmimizi sade ve dikkat çekici olmasına özen göstermeliyiz.

 • Selfie ile çekilmiş bir profil fotosundan uzak durun. Arka kamera ile daha net çekimler yapabilirsiniz.
 • Güneş gözlüğü ile çekilmiş foto gerçekten çekici olabilir. Ayrı hava katacaktır.
 • Uyumlu bir kıyafet ile çekilmiş bir fotoda iş görecektir. Renk uyumu önemli.
 • Portre çekim yaparak kendinizi ön plana çıkardığınız bir fotoda olabilir.
 • Farklı renkler ile fotoğrafınızı güzelleştirebilirsiniz. Uygulamalar ile fotoğrafınızın renkleri ile oynamalısınız.

Sizler için örnek olarak bir kaç dikkat çekici ve başarılı olduğunu düşündüğüm profil resimleri bırakıyorum buraya…

2) İnstagram Profilinizin Genel Tasarımına Özen Gösterin

İnstagram etkileşim arttırma yollarından bir diğeri, profilinizin tasarımıdır. Yani bir nevi temasıdır.

Açıklama Bölümü

Açıklama bölümü anlaşılır ve net bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Emoji kullanarak görsel bir şölen sunabilirsiniz. Kısaca profilinizi yansıtan bir açıklama yazarak takipçilerinizin profil içeriğinin neleri kapsadığına dair bir özet geçebilirsiniz. İlgi alanlarınız, yaptığınız mesleği veya ürün satıyorsanız ürün yelpazesi hakkında bir kaç bilgi iş görecektir.

Paylaşım Düzeni

Paylaşım düzeniniz karmaşadan uzak olmalıdır. Fotoğraflarınızı renk uyumu sırasına göre düzenlemeniz ziyaretçilerinizin karmaşadan kurtulmasını sağlayabilir.

Siyah beyaz fotoğraf şeklinde bir düzen veya sarı tonlarda bir renk düzeni sağlayabilirsiniz . Bu tarz düzenlemeleri bir çok fotoğraf düzenleme uygulaması yapmanız mümkün. Filtreler kullanarak bu uyumu sağlamak sizin elinizde.

Öne Çıkan Hikayelerinizi Düzene Sokun

Hikayelerinizi öne çıkararak ve bunları kategorilere ayırarak ziyaretçilerinize anlaşılabilir bir düzen oluşturmalısınız.

Öne Çıkan Hikayeler
Öne Çıkan Hikayeler

Yukarıda bulunan görseldeki instagram profil sayfasında öne çıkan hikayelerin düzenlendiğini ve her kategoriye ikon koyarak düzene sokulduğunu görebiliyoruz.

Aşağıda ki mobil uygulamadan sizlerde bu ikonları yapabilirsiniz veya hazır olanları kullanabilirsiniz.

AndroidiOS

3) Paylaşımlarınızda Hastag (Etiket) Kullanın

Paylaşımlarınızda buna hikayelerde dahil, etiket kullanımı oldukça önemlidir. Bir çok insan etiketleri görüntü kirliliği olarak görüyor ve kullanmıyor. Bu yaklaşım etkileşimini arttırmak isteyen bir profil için oldukça yanlıştır.

Etiket konusunda dikkatli olmalıyız. Karmaşık etiket düzeninden ve çok fazla etiket yapmak gibi yanlışlardan uzak durmalıyız.

 • Paylaşımınızın konusu ile ilgili etiketleme yapın. ( spor, futbol, maç, dünya kupası) gibi örnekleme yapabilirim.
 • Etiket sayısı en az 5 olmalıdır. En fazla 15 olmalıdır. Normalde 30 etiket yapma imkanı sunuyor instagram fakat bu spam oluşmasına neden olabiliyor.
 • Etiket yaparken popüler ve çok kullanılan etiketleri kullanmayın. Çünkü birçok insanda onları kullanacağından keşfet ‘te ve o konudaki etikette durmanız imkansız olacaktır. Popüler ve az kullanılanları hedef almalısınız. Örnek; mesela #instagramgunaydın etiketi gibi bir etiket 2 milyon kullanılmış olsun, sizde bunu kullanıyorsunuz bu etiket başlığında görünmeniz çok düşük ama siz benzer etiketli bir 150.000 kullanılmış olan etiketi seçmeniz durumunda üst sıralara çıkmış olacaksınız.
 • Bu popüler etiketleri sizler için sıralayan bir çok uygulama mevcut. Bu uygulamaları takip ederek en popüler ve kullanılan etiketleri bulabilirsiniz. Android ve iOS uygulama mağazasından “tags” kelimesini yazarak bir çok uygulamaya ulaşabilirsiniz.
 • TagsForLikes

4) Günlük Olarak İnstagram Hikaye Paylaşımına Özen Gösterin

Günlük olarak hikaye paylaşımına özen gösterin. Hikayeleriniz anket, sorular, etiket ve konum bilgilerini kullanmanızı öneriyorum. Bu gibi materyalleri kullanmanızda etkileşimi arttırma yolunda büyük faydaları var.

Hikaye olarak paylaşacağınız video veya fotoğrafı dikey olarak çekilmiş olmasına özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Yatay olarak çekilmiş bir video veya fotoğraf ilgi görmeyecektir ve ekranı kaplamayacaktır.

İnstagramın kamerası kullanmayın. Telefonunuzun kamerası kullanın ve dikey modda çekimler yapın. İnstagram kamerasını kullanmanız demek kalitenin düşeceği anlamanı gelmektedir. Ekstra olarak hikayelerde bulunan filtreleride kullanmanızda fayda var.

Günlük Olarak İnstagram Hikaye Paylaşımına Özen Gösterin

Hikayeler için mataryeller.

5) Paylaşım Zamanını Belirleyin

Paylaşımlarınızın saatleri çok önemlidir. Bu konuda iyi bir analiz yaparak hedef kitlenizin paylaşımları hangi saatlerde ve günlerde gördüğünü ve etkileşim sağladığını bilmelisiniz. Bu konuda bir çok firma tarafından araştırmalar yapılmaktadır.

Yapılan bir çok araştırma sonrasında, en iyi zaman hafta içi 11:00 ile 14:00 arasındadır. Hafta sonları ise bu saatler sürekli olarak değişkenlik göstermektedir.

Sizlerde profilinizde sağ üst tarafta bulunan üç çizgi simgesine tıklayarak ve İstatistikler sekmesine girerek analizleri inceleyebilirsiniz.

İnstagram Profil İstatistik Tablosu
İnstagram Profil İstatistik Tablosu

6) Takipçileriniz İle İletişime Özen Gösterin

Etkileşimli bir instagram sayfasına sahip olmanın bir diğer önemli kurallarından biride, sizi takip eden kişiler ile iletişim halinde olmanızdır. İnsanlar sizin paylaşımlarınıza yorum attıklarında bu kişilere cevap vermeniz hem onları etkileyecek hemde instagramı.

Takipçilerinizle İletişim Kurun
Takipçilerinizle İletişim Kurun

Takipçilerinize canlı yayınlar açın, onlarla canlı yayında sohbet edin. Canlı yayına davet ederek beraber canlı yayın düzenleyin. Bunların hepsi gerçek iletişim örnekleridir. Bu tarz eylemler sizi popüler hale getirebilir.

7) Çekilişler Düzenleyin

Son yıllarda çekiliş düzenleyerek takipçi ve beğeni arttırma gibi etkinlikler aşırı popüler hale gelmiş durumda. Bir çok insanda bunu seviyor ve aşırı bir katılım gösteriyor.

Sizlerde başlangıç olarak tek başınıza veya bir kaç kişi ile ortak bir şekilde çekilişler düzenleyerek etkileşim arttırma yolunda büyük bir adım atabilirsiniz. Etkileşim anlamında oldukça faydası var. Çünkü çekilişlere katılım şartları genelde, gönderiyi beğenmenizi ve ilgili sayfaları takip etmenizden geçmektedir.

Bu bağlamda kişiler sizin profilinize girmek zorunda kalıcak ve takip ettiklerinde etkileşim oranınız artacaktır. Küçükte olsa başlangıç için çekilişler düzenlemeye özen gösterin.

Çekilişlerde bazı kurallar;

 • Bu gönderiyi beğen
 • Bu gönderiye “2 arkadaşını etiketle”
 • Bu gönderiye yorum yap
 • Benim takip ettiğim sponsor sayfaları takip et
 • Bu gönderiyi kaydet

Bir çok kişi çekilişlerde kural olarak bunları istemektedir.

8) Paylaşımlarda Açıklayıcı ve Etkileyici Yazılar Ekleyin

Gönderilerinizin açıklama kısımlarını fotoğrafa uygun bir şekilde yazılar ekleyin. Uzunca ve düzgün yazılmış bir yazı yazmanızı tavsiye ediyorum.

Takipçileriniz Uzun Açıklama Yazılarını Sevecektir
Takipçileriniz Uzun Açıklama Yazılarını Sevecektir

Uzun açıklama yazıları bir çok insan tarafından merakla okunmaktadır. Çünkü paylaşım hakkında bilgiye o açıklama kısmından ulaşacağını bilmektedir.

9) İnstagram Çoklu Fotoğraf Paylaşımı Önemli

Çoklu fotoğraf paylaşımı bu sıralar oldukça önem kazandı ve instagram algoritmasında yerini aldı diyebilirim. En az 2 adet foto ekleyerek sizlerde “birden fazla seç” özelliğini kullanmanızı öneririm. Etkileşim tarafında oldukça önemli bir yere sahip olmuş durumda.

İnstagram Uygulaması > Resim yükle + tıklayın > sağ üst köşede “BİRDEN FAZLA SEÇ” seçeneği ile birden fazla fotoğraf yükleyebilirsiniz. Sıralaması tamamen size kalmış

SONUÇ 🏁

Bu yazımda detaylı olarak “İnstagram Etkileşim Arttırma Yolları” ile ilgili 9 faydalı öneri sundum. Bunların hepsini uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Yazıdaki görsellerin bazıları pixabay sitesinden alınmıştır.