İnstagram Fotoğraf Boyutu ve Video Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde neredeyse en çok kullanılan sosyal medya devlerinden olan instagram, artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bu yazımda doğru bir şekilde paylaşım yapmanızı sağlayacak anlatım mevcuttur.

İnstagram’da paylaşım yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerin başında, paylaşımların boyutları gelmektedir. Özellikle belirli standartlara uygun olmayan paylaşımlarda çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu problemlerin başında paylaşılan fotoğrafın instagram görsel çerçevesine küçük kalması veya büyük kalarak görüntünün çözünürlük olarak kötü durmasına sebep olmaktadır.

İnstagram Fotoğraf ve Video En Boy Oranı Nasıl Olmalıdır?

Instagram da fotoğraf ve video paylaşımlarında boyut ayarlaması yapılırken 2 ana unsura dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu 2 unsur, en boy oranı ve boyuttur. 

instagram fotoğraf boyutu
  • İnstagram Fotoğraf En Boy Oranı: Burada bahsedilen en boy oranı, bir resmin yüksekliğine göre genişlik oranıdır. En boy oranı ifade edilirken iki değer arasında “:” işareti koyulmaktadır. 21:9 ya da 16:9 gibi ifade edilen en boy oranında yazılan ilk değer genişliği, ikinci değer ise yüksekliği belirtmektedir.
  • İnstagram Fotoğraf Boyutu: Boyut ise genişlik ve yüksekliği oluşturan piksel sayısını belirtmektedir. Bu daha çok fotoğraf ya da videonun görsel kalitesiyle doğrudan alakalı olarak düşünülebilir. Bu değer ifade edilirken genellikle araya “x” işareti koyulmaktadır. 320×1080 px ya da 300×250 px şeklinde gösterilebilmektedir. Burada da ilk değer genişliği, ikinci değer ise yüksekliği belirtmektedir.

İnstagram’da Resim ve Video Boyutu Nasıl Ayarlanmalı?

İnstagram, genel olarak bakıldığında fotoğraf ve video paylaşımlarında 320 px x 1080 px aralığında bir değeri kabul etmektedir. Bunun açılımı ise şu şekildedir, paylaştığınız fotoğraf ve videonun genişliğinin 320 piksel ile 1080 piksel arasında olması gerektiğidir.

Bu durumda paylaştığınız fotoğraf ya da videonun 320 pikselden küçük olması durumunda İnstagram bunu otomatik olarak 320 piksele genişletecektir. Aynı zamanda 1080 pikselden daha geniş bir paylaşımsa o zaman bunu 1080 piksel genişliğe kadar boyutlandıracaktır.

İnstagram Story Boyutu Nasıl Olmalıdır?

İnstagram story boyutları ise genel çerçevede bakıldığında 1080×1920 px aralığında olmalıdır. Bu durumda storyde paylaşmak istediğiniz fotoğrafın ya da videonun genişliğinin 1080 piksel yüksekliğinin ise 1920 piksel aralığında olması gerekmektedir.

Bu durumu en boy oranı olarak ifade edecek olursak da, 9:16 en boy oranı şekilde ifade edilecektir. Yine bu aralıklarda olmayan fotoğraf ve videolarınız İnstagram tarafından otomatik olarak boyutlandırılacağı için görüntülerde bozulmalar yaşanabilir ve bu durumda istediğiniz verimi elde edememiş olursunuz.

Profil Fotoğraf Boyutu, Paylaşım Fotoğraf Boyutu ve Hikayeler Fotoğraf Boyutu

İnstagram fotoğraf boyutu ve video boyutu nasıl olmalıdır? Sorusunun en sade hali aşağıda ki gibidir.

  • Profil Fotoğrafı: 110×110 px olmalıdır. 1:1 formatında ve kare olmalıdır.
  • Paylaşım Fotoğrafı: Kare 1080×1080 px olmalıdır. Dikey 1080×1250 px olmalıdır. Yatay 1080×566 px olmalıdır.
  • Hikayeler Fotoğraf: 1080×1920 px olmalıdır. 9:16 formatında olmalıdır. En fazla 4 MB boyutunda olmalıdır.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda bulunan bazı görseller, https://www.pexels.com/ ve https://pixabay.com/tr/ sitelerinden alınmaktadir.