İnstagram, oldukça popüler bir sosyal medya platformu. Günlük hayata dair her şeye ulaşabileceğiniz bir ortam olmasının yanı sıra birbirinden farklı özelliklerinin olması ve bu özelliklere her geçen gün yenilerinin eklenmesiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu yazımda sizlere “İnstagram Özellikleri” hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Yeni İnstagram Özellikleri

Detaylı ve görsel anlatım ile az bilinen yeni instagram özelliklerini sizlerde kolaylıkla deneyimle şansını yakalayabilirsiniz. Bir çok yeni özellik sayesinde, instagramı en iyi şekilde deneyimleme fırsatı bulacaksınız. Toplam 8 adet yeni instagram özellikleri nelerdir? detaylıca anlattım.

Az Bilinen İnstagram Özellikleri Nedir
İnstagram Özellikleri Nelerdir?

İnstagram Yazı Efekti Özelliği

Son gelen instagram özellikleri ile birlikte, artık instagram dan mesaj atarken yazılara efekt vermek mümkün. Mesajınızı yazdıktan sonra, mesaj kısmında bulunan “büyüteç” simgesine tıklayarak mesajlarınıza efektler verebilirsiniz.

Diğer bir özellik ise oldukça ilgi çekici diyebilirim. Aynı şekilde efekt kısmında “pembe kutu” seçeneği ile, açılabilir mesaj gönderebilirsiniz. Üzerine tıklandığın da kutu açılıyor. Bu sayede, kişi yazdığınız mesajı görebiliyor.

İnstagram Mesajlar Pembe Kutu
Kutulu Mesaj Özelliği

İnstagram Kaybolan Mesaj Modu

İnstagram bu seferde, Snapchat tarafında kullanılan özelliği kendi bünyesine katmış durumda. Bir seferlik gösterilebilen mesajlar atabiliyoruz. Ek olarak ekran görüntüsü veya video kaydı aldığımızda, karşı tarafa bildirim gidiyor. Aynı şekilde bu modda iken ekran görüntüsü veya ekran video kaydı alımında bize de bildirim geliyor.

Fotoğraf veya Video gibi medyaları da atabiliyoruz. Kaybolan Mesaj Modunu kapatmamız durumunda, biz ve alıcı kişi içerikleri göremiyor. Bu modu kullanırken yazışmalarınız ve tüm içerikler siliniyor. Tabi gönderilen mesajı karşı tarafın görmesi durumunda. Karşı taraf mesajı okumadan silinmiyor.

Bu özelliği kullanmak için aşağıdaki yönergeleri izlemeniz yeterli.

 • Mesaj atacağımız kişiyi seçtikten sonra, sohbet ekranındayken ekrana basılı tutarak yukarı doğru çekiyoruz.
 • Alt kısımda “Kaybolan Mesaj Moduna Giriş” yazısı çıkacaktır. Bu yazı mavi olduğu zaman giriş yapmış oluyoruz.
 • Aynı şekilde bu moddan çıkmak için, üst kısımda bulunan “Kaybolan Mesaj Modunu Kapat” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

İnstagram Kılavuz Özelliği

İnstagram özellikleri arasında oldukça beğendiğim ve desteklediğim kılavuz özelliği gerçekten çok iyi olmuş. İnstagramı bir blog sayfası olarak kullanabileceğiniz, inanılmaz bir özellik gelmiş durumda. Kılavuz özelliği sayesinde, gezdiğiniz yerleri, ürünlerinizi veya ürünleri, gönderilerinizi bir blog sayfası haline çevirerek, insanlara sunabilirsiniz.

instagram kılavuz
İnstagram Kılavuz Ekranı

Kılavuz Sayfalarına giriş için;

 • Profilinize gidin.
 • Sağ üst köşede bulunan “+” simgesine tıklayın.
 • Alt kısımda çıkacak olan ekrandan, “Kılavuz” simgesine tıklayarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz.

Kılavuz: Yerler Sayfası

Bu kısımda istediğiniz bir şehiri seçerek, orada çekilmiş fotoğrafları veya videoları görebiliyorsunuz. Buradaki gönderileri seçerek, kendi kılavuz sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Yayınladığınız gönderiler hakkında yorum veya tavsiyelerde bulnabilirsiniz.

Takipçilerinize, o yerler ile ilgili kendi görüşlerinizi sunabilirsiniz.

Kılavuz: Ürünler Sayfası

Bu sayfada, ürün satışı yapanların ürünlerini görebilirsiniz. Beğendiğiniz veya bilgi sahibi olduğunuz ürünler ile ilgili görüşlerinizi yayınlayabilirsiniz. Rehber niteliğinde bir blog oluşturmanız mümkün.

Kılavuz: Gönderiler Sayfası

Bu sayfada, kendi gönderilerinizi seçerek bir blog sayfası oluşturmanız mümkün. Kendi gönderileriniz hakkında detaylı açıklamalar bulunarak, takipçilerinize aktarabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda, “kılavuz” özelliği tamamen bir “blog” yapısı ile oluşturulmuş bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Buda bir çok blogger tarafından sevilecek bir özellik olabilir.

İnstagram Son Görülme Ayarı

İnstagram’ın genel özellikleri arasında şu anda çevrimiçi olup olmadığınızı başkaları görebiliyor. Aynı zamanda en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzla ilgili de arkadaşlarınızın bilgi sahibi olması mümkün. Bu durum genellikle bazıları tarafından istenmeyen bir özellik haline gelmiş durumda.

Özellikle çevrimiçi olduğunuzun ya da en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzun bilinmemesini istiyorsanız bu özelliği pasif hale getirebilirsiniz. Bu özelliğin pasif hale getirilebilmesi için aşağıda ki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Profilinize girin
 • Sağ üst köşede alt alta “3 çizgi” olan kısma basın
 • En alt kısımda “Ayarlar” seçeneğine dokunun
 • “Gizlilik” seçeneğine dokunun
 • “Hareket durumunu göster” seçeneğine dokunun.

“Hareket durumu” seçeneğine geldiğinizde bu alanda “Hareket Durumunu Göster” kısmı karşınıza çıkacaktır. Bu kısmı pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

İnstagram Veri Tasarrufu

İnternet’i aktif olarak kullanan kişilerin karşılaştığı en büyük sorunların başında, veri kullanımı geliyor. Özellikle de İnstagram gibi çok sayıda video ve fotoğraf gibi paylaşımların yapıldığı platformlarda zaman geçirilmesi, çok büyük oranda veri kullanımı söz konusu. Bu konuda tasarruf sağlamak isterseniz İnstagram’ın herkes tarafından bilinmeyen “Veri tasarrufu” özelliğini kullanabilirsiniz. “Veri tasarrufu” özelliğini aktif hale getirmek için aşağıda ki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Profilinize girin
 • Sağ üst köşede alt alta “3 çizgi” olan kısma basın
 • En alt kısımda “Ayarlar” seçeneğine dokunun
 • Bu kısımda çıkan “Hesap” seçeneğine dokunun
 • Karşınıza çıkan alandan “Hücresel Veri Kullanımı” seçeneğine dokunun
 • Bu aşamada karşınıza ‘Veri Tasarrufu’ seçeneği gelecektir. Bu seçeneği aktif hale getirerek tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

Veri tasarrufu seçeneğini aktif etmeniz halinde, Fotoğraf ve Videolarda yüklenme süreleri uzayabilir.

İnstagram Hikayelerde Gizli Etiket Kullanma

İnstagram’da hikaye paylaşımı oldukça önemli ve popüler. Bu hikaye paylaşımlarında birilerini etiketlemek ise herkes tarafından oldukça aktif bir şekilde yapılıyor. Bununla birlikte bazı paylaşımlarda birilerini etiketlemek, paylaşımın görüntüsünü bozacak şekilde ortaya çıkabildiği için yapılmaması daha çok tercih ediliyor.

Bununla birlikte eşsiz bir paylaşım yapmak, birilerini etiketlemek fakat bu etiketlenenlerin de görünmemesini sağlamak istiyorsanız 2 farklı yöntem kullanabilirsiniz.

 • Paylaşım yaparken bir çıkartma kullanarak etiketi, bu çıkartmanın altına gizleyebilirsiniz. Bu sayede hiçbir etiket görülmemiş olacaktır.
 • Hikaye kısmında paylaşımını yaptığınız yazıyı elinizden geldiğince ufaltıp aynı zamanda rengini de arka plana uygun bir hale getirerek fark edilmez bir hale getirebilirsiniz.

İnstagram Fotoğraf Etiketlerini Kaldırma

Sizin başkalarını etiketleyebilmeniz mümkünken, başkalarının da sizi etiketleyebileceğini unutmamalısınız. Hangi paylaşımlarda etiketli olduğunuzu ise profilinizde yer alan fotoğraflar kısmından görebilirsiniz. Etiketlendiğiniz paylaşımların profilinizde görülmesini istemiyorsanız, bu paylaşımlardan etiketi kaldırmanız mümkün. Bunun için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

 • Etiketlendiğiniz paylaşıma gelerek bir defa tıklamanız gerekiyor.
 • Bu adımda paylaşımda etiketlenmiş olan herkes görünür hale gelecektir. Bu aşamada kendi etiketinizin üzerine tıklayın.
 • Bu tıklamadan sonra alt taraftan “Etiket seçenekleri” kısmı açılır.
 • Bu alanda yer alan “Beni gönderiden kaldır” ya da “Profilimde gizle” seçeneklerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

İnstagram Paylaşımlarını Arşivleme İşlemi

İnstagram kullanıcıları bazen paylaştıkları fotoğrafı silip silmemek arasında kalabilir. Bu gibi durumlarda silmeye karar verirse, bu durumun geri dönüşü olmayacağını bilir fakat diğer taraftan da fotoğrafın profilinde görülmesini istemez.

İşte bu gibi kararsız bir duruma girdiğiniz zaman paylaşımlarınızı silmeden gizleyebilme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu sayede hem fotoğrafı kaldırmış olacak hem de istediğiniz zaman tekrar paylaşabilme imkanını elde etmiş olacaksınız. Bu özellikle oldukça güzel ve kullanışlı bir durumun ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak arşivlemek istediğiniz fotoğrafın sağ üst kısmında bulunan üç noktaya tıklayın.
 • Bu kısımda “Arşivle” seçeneğine tıklayın. Böylelikle fotoğrafınız veya Videonuz profilinizin anasayfasın dan kaybolacaktır.
 • Sonrasında profilinizdeyken tekrardan 3 nokta simgesine tıklayın ve “Arşiv” seçeneğini seçin.
 • Burada hem “Hikaye hem de Gönderi” arşivleriniz bulunmaktadır.
 • Geri yüklemek istediğiniz gönderiye tıklayın ve gönderinin sağ üstünde bulunan 3 nokta simgesine tıklayarak “Profilde Göster” seçeneğini tıklayın.
 • Böylelikle arşivlediğin gönderi, tekrardan profilinizde gözükecektir.

İnstagramın genel kullanım detayları için, resmi rehber sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Sosyal Medya yazılarımı da okumanı çok isterim. Hemen “buradan” ulaşman mümkün. Mutlu bloglar.