Bu yazımda İnternette Güvende Olmanın Yollarını birlikte inceleyeceğiz…

İnternet kullanımı giderek artmaya devam ederken bu durum çeşitli sorunların da ortaya çıkmasına neden olmaya başlamıştır. Özellikle kişisel bilgilerin güvenliği konusunda sık sık sorun yaşamaya başlayan kullanıcılar bu durum karşısında internette güvende olmanın yolları ile ilgili araştırmalar yapmaya başlamıştır. Kimlik bilgileri, banka bilgileri ve özel resimler gibi birbirinden önemli ve kişisel bilgilerin zaman zaman yabancı kişiler tarafından ele geçirilebilme ihtimalinin olması, kullanıcıları çeşitli tedbirleri almaya yönlendirmiştir. 

İnternette Güvenlik

İnternet ortamında tam anlamıyla yüzde yüz güvenliğin sağlanması mümkün olmayacağı bilinmekle birlikte en azından bu konuyla ilgili olarak çeşitli tedbirler alarak bilgi ve belgelerinizi muhafaza etmeye çalışmanız en doğru karar olacaktır. Bu durum karşısında yapılabilecek birbirinden farklı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemleri uygulamanız sizi daha güvende tutarken aynı zamanda bilgilerinizin de yabancı kişilerin eline geçmemesini sağlayacaktır. 

Özellikle kişisel ve banka bilgilerinizin yabancı kişilerin eline geçmesinin ardından birçok olumsuz sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu insanlar sizin bilgilerinizi kullanarak çeşitli maddi zararlar görebileceğiniz işlemler yapabilirken aynı zamanda manevi olarak da çok büyük rahatsızlıklar yaşamanız mümkün olabilecektir. Bundan dolayı Internet’te güvende olmanın yolları ile ilgili vurgulanan uyarıları dikkate alarak en azından kendi güvenliğinizi sağlamalısınız. Şimdi sizlere genel çerçeveleriyle kendinizi nasıl güvende hissedebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

O zaman İnternette Güvende Olmanın Yolları nelermiş birlikte inceleyelim…

Şifrenize Önem Verin

Şifre, sizin için en temel önlemlerden birisidir. Bundan dolayı şifrenize önem verin ve basit şekilde oluşturulmuş şifrelerden uzak durun. Özellikle sizi tanıyan herkes tarafından kolaylıkla bilinebilecek şifreleri kullanmayın. Ayrıca güçlü kombinasyonlar kullanmayı ihmal etmeyin. Günümüzde birçok web sitesi kolay şifreleri kabul etmemeye başlamıştır. Özellikle “ahmet06, 14531453, 19851985, 123456, abc123” şeklinde basit ve sıralı şifreleri tercih etmekten kaçının. Genel anlamda bakıldığında şifre belirlerken içinde küçük harf, büyük harf, rakam ve sembol kullandığınızdan emin olmalısınız. Örnek verecek olursak “#AhmeT007” şeklinde yazılacak bir şifre çok daha başarılı ve kırılması zor olan bir şifredir. 

Şifre oluşturma sitesi öneri: Avast Şifre Oluşturucu

Ayrıca sizin için önemli olan her hesabınız için farklı şifre kombinasyonları oluşturun ve bu şifreleri asla bir yere yazmayın. Çünkü yazılan her şifre bir gün bulunmaya mahkumdur. Oluşturmuş olduğunuz şifreleri üç ayda bir değiştirmeye gayret edin. Eğer bu süre sizin için çok kısaysa o zaman en azından yılda bir defa şifrenizi mutlaka değiştirin. Bu öneri internette güvende olmanın yolları konusunda önemli bir öneridir.

Şifrenizi Hiç Kimse İle Paylaşmayın

Şifreniz ne kadar güçlü olursa olsun başkası tarafından biliniyorsa o zaman dünyanın en kolay şifresi demektir. Başkası tarafından bilinen bir şifre, mutlaka onun dışında başka birisi tarafından daha bilinebilir. Bundan dolayı asla şifrenizi başkalarıyla paylaşmayın. Eğer başka birisinin şifrenizi öğrendiğine ihtimal dahi veriyorsanız ilk iş olarak şifrenizi değiştirerek tedbir alın.

İki Aşamalı Kimlik Doğrulaması

Şuanda Google ve Yandex gibi tarayıcılar ile bankalar tarafından kullanılan iki aşamalı kimlik doğrulaması, oldukça önemli bir güvenlik protokolü olarak kabul edilmektedir. Bu sistem sayesinde başkası sizin şifrenizi ele geçirmiş olmasına rağmen hesabınıza giriş yapamayacaktır. Hesaba giriş yapılmak istendiğinde telefonunuza gönderilecek “altı haneli kod” ya da “Şuan bu hesaba giriş yapıyor musunuz?” şeklinde uyarıcı mesajların gelmesi sağlanmaktadır. Bu sayede başka birisinin giriş yapması da imkansız hale gelecektir. 

Güvenlik Sertifikası Olan Siteleri Tercih Edin

İnternet üzerinden yayın yapan siteler için güvenlik sertifikaları bulunmaktadır. Özellikle alışveriş yaptığınız siteler başta olmak üzere şifrelerinizi girdiğiniz her sitenin gerekli olan güvenlik protokolüne sahip olduğundan emin olmalısınız. Bunun için “https” şeklinde uzantıların olduğu siteleri tercih etmeniz gerekecektir. Bu şekilde bir sitenin tarayıcıda adresi tam olarak “https://www.siteadı.com/” şeklinde görülecektir.

Domain (Alan Adı) Sizi Yanıltmasın

İnternet’te gezinirken özellikle hızlı bir şekilde sitelere giriş yaptığımız için alan adlarına dikkat etmiyoruz. Bu durum birçok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Özellikle kötü niyetli olan kişiler tanınmış alan adında ki sitelerin ufak farklılıklarla aldıkları alan adlarını kullanarak bilgi hırsızlığı yapabilmektedir. Örnek verecek olursak Facebook’a giriş yapmak istiyorsanız, giriş yaptığınız adresin “https://www.facebook.com/” olduğundan emin olmalısınız. Birçok farklı şekilde ufak harf değişiklikleri yapılarak “https://www.faceb00k.com/” şeklinde kullanılabilmekte ve bilgileriniz ele geçirilebilmektedir.

Yazılım Güvenliğinize Önem Verin

Eğer mümkünse yazılımlarınızı İnternet’ten indirmek yerine lisanslı olarak satın alın. Yıllık yaklaşık 50 dolar civarında bir ödeme yaparak yazılımınızı güvenilir bir şekilde kullanmaya devam etmiş olursunuz. Kullanılan yazılımın güncel ya da lisanslı olmamasından dolayı her yol binlerce kişinin kişisel bilgisinin çalındığı bilinmektedir. Bunun için bu konuda cimrilik yapmak yerine kendinizi güvende hissetmeniz daha uygun bir davranış olacaktır.

Kablosuz Ağlara Dikkat

Özellikle tanımadığınız ya da farklı kişilerin kullandığı kablosuz ağlara bağlıyken kişisel bilgilerinizin bulunduğu İnternet sitelerine giriş yapmayın. Bu sitelere giriş yapmak zorundaysanız o zaman mutlaka “VPN” uygulaması kullanarak güvenlik önlemi almaya çalışın.

E-Maillere Dikkat Edin

Özellikle birçok hacker, e-mail yardımıyla kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışmaktadır. Bunun için ilginizi çekebilecek ya da devlet kurumları tarafından gönderildiği izlenimini verdikleri e-mailler yollayarak sizi bir linke tıklatmaya çalışırlar. İşte o linke tıkladığınız andan sonra aslında birçok şeyi kaybetmiş olabilirsiniz. Bundan dolayı gelen e-mailden şüphe ettiğiniz zaman asla içerikte bulunan linklere tıklamayın. Ayrıca e-mail gönderen sözde devlet kurumuysa mutlaka adres uzantısına dikkat ederek hareket edin.

Harici Belleklerden Uzak Durun

Harici bellekler çok sayıda bilgisayarda kullanıldığından dolayı çoğu zaman içinde birçok virüs bulunabilmektedir. Bu virüsler, bilgisayarınıza sızarak tüm bilgileri ele geçirir ve hackera ileterek bunların farklı amaçlarla kullanılmasını sağlar. Budan dolayı sizin olmayan harici bellekleri asla kişisel bilgisayarlarınıza takmayacağınız gibi kendinize ait olan harici belleği de başka bilgisayarlarda kullanmayın. 

Antivirüs Programları Kullanın

Antivirüs programları özellikle harici belleklerden ve İnternet sitelerinden bulaşabilecek virüsleri tespit etmektedir. Bu sayede birçok zararlı virüsün bilgisayarınıza girmesine engel olmuş olacaksınız. Yine yazılımınız gibi antivirüs programını da mutlaka lisanslı bir şekilde kullanmalısınız. İnternet üzerinden indirilen ya da ücretsiz hizmet veren antivirüs programları çok fazla etkili olmayacaktır. 

Antivirüs programları internette güvende olmanın yolları konusunda başroldür.

Wi-Fi Güvenliği Hassas Noktanız Olmalı

Wi-fi güvenliği en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Eğer kötü niyetli birisi Wi-fi ağınıza girmeyi başarırsa hem sizin hem de o ağda bulunan diğer tüm bilgisayarlara erişim sağlayabilir. Bu durum karşısında yapabileceğiniz şeylerin başında ise Wi-fi şifresini seçerken basit olmamasına dikkat etmeniz ve kimseyle paylaşmamanız olacaktır.

Bunun için özellikle Wep, Wpa, Wpa2, Wpa3 şifreleme türlerinden birisini kullanmalısınız. Bununla birlikte kesinlikle güvenmediğiniz kişilerle bu şifreyi paylaşmamalısınız.

Program Kurulumu Yaparken Dikkat Edin

Sizde bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza yeni kurduğunuz programların yüklenmesi esnasında önünüze gelen her seçeneğe “Evet” diyenlerden misiniz? İşte en büyük hatalardan birisi budur. Birçok hacker kurulumu yapılan programlar yardımıyla bilgisayarınıza sızabilir. Bundan dolayı kurulum sırasında karşınıza çıkan her şeyi, özellikle de izin verdiğiniz seçenekleri çok iyi bir şekilde okumalısınız. Aksi takdirde çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

internette güvende olmanın yolları neler

Bu yazımda İnternette Güvende Olmanın Yolları konusunu beraber görmüş olduk. Buradaki yöntemler ve uyarılar oldukça önemlidir. Başıma gelmez demeyin. Bu uyarıları dikkate alın ve önemseyin.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.