İnternet kullanımı giderek artmaya devam ederken bu durum çeşitli sorunların da ortaya çıkmasına neden olmaya başlamış durumda. Özellikle kişisel bilgilerin güvenliği konusunda sık sık sorun yaşamaya başlayan kullanıcılar bu durum karşısında tam olarak ne gibi önlemler alabileceğine dair az bilgiye sahipler. Bu durumu “İnternette Güvende Olmanın Yolları Neler?” konulu yazımda kolay bir şekilde aşabileceksiniz.

İnternette Güvende Olmanın 11 Etkili Yolu

Kimlik bilgileri, banka bilgileri ve özel resimler gibi birbirinden önemli ve kişisel bilgilerin zaman zaman yabancı kişiler tarafından ele geçirilebilme ihtimalleri her zaman yüksek bir durumdur.

İnternet ortamında tam anlamıyla yüzde yüz güvenliğin sağlanması mümkün olmayacağı bilinmekle birlikte en azından bu konuyla ilgili olarak çeşitli tedbirler alarak bilgi ve belgelerinizi muhafaza etmeye çalışmanız en doğru karar olacaktır. Bu durum karşısında yapılabilecek birbirinden farklı önlemler mevcut. Bu önlemleri uygulamanız sizi daha güvende tutarken aynı zamanda bilgilerinizin de yabancı kişilerin eline geçmemesini sağlayabilir.

İnternette Güvende Olmanın Etkili Yolları
Güvenli İnternet

Özellikle kişisel ve banka bilgilerinizin yabancı kişilerin eline geçmesinin ardından birçok olumsuz sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu insanlar sizin bilgilerinizi kullanarak çeşitli maddi zararlar görebileceğiniz işlemler yapabilirken aynı zamanda manevi olarak da çok büyük rahatsızlıklar yaşamanız mümkündür. Bundan dolayı İnternette Güvende Olmanın Yolları ile ilgili vurgulanan uyarıları dikkate alarak en azından kendi güvenliğinizi sağlamalısınız.

O zaman İnternette Güvende Olmanın Yolları nelermiş birlikte inceleyelim ve neler yapabilir bunlara bakalım.

Şifrenize Önem Verin

Şifreler, sizin için en temel önlemlerden birisidir. Bundan dolayı şifrenize önem verin ve basit şekilde oluşturulmuş şifrelerden uzak durun. Özellikle sizi tanıyan herkes tarafından kolaylıkla bilinebilecek şifreleri kullanmayın. Ayrıca güçlü kombinasyonlar kullanmayı ihmal etmeyin. Günümüzde birçok web sitesi kolay şifreleri kabul etmemeye başlamıştır. Özellikle “ahmet06, 14531453, 19851985, 123456, abc123” şeklinde basit ve sıralı şifreleri tercih etmekten kaçının. Genel anlamda bakıldığında şifre belirlerken içinde küçük harf, büyük harf, rakam ve sembol kullandığınızdan emin olmalısınız. Örnek verecek olursak “#AhmeT007” şeklinde yazılacak bir şifre çok daha başarılı ve kırılması zor olan bir şifredir. 

Şifre oluşturma sitesi öneri: Avast Şifre Oluşturucu

Ayrıca sizin için önemli olan her hesabınız için farklı şifre kombinasyonları oluşturun ve bu şifreleri asla bir yere yazmayın. Çünkü yazılan her şifre bir gün bulunmaya mahkumdur. Oluşturmuş olduğunuz şifreleri üç ayda bir değiştirmeye gayret edin. Eğer bu süre sizin için çok kısaysa o zaman en azından yılda bir defa şifrenizi mutlaka değiştirin. Bu öneri internette güvende olmanın yolları konusunda önemli bir öneridir.

Şifrenizi Hiç Kimse İle Paylaşmayın

Şifreniz ne kadar güçlü olursa olsun başkası tarafından biliniyorsa o zaman dünyanın en kolay şifresi demektir. Başkası tarafından bilinen bir şifre, mutlaka onun dışında başka birisi tarafından daha bilinebilir. Bundan dolayı asla şifrenizi başkalarıyla paylaşmayın. Eğer başka birisinin şifrenizi öğrendiğine ihtimal dahi veriyorsanız ilk iş olarak şifrenizi değiştirerek tedbirinizi alın.

Kısaca işin özü, babanıza bile güvenmeyin 😉

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Şuanda Google,Yandex, sosyal medya platformları tarafından kullanılan iki aşamalı kimlik doğrulaması, oldukça önemli bir güvenlik protokolü olarak kabul edilmektedir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması sistemi sayesinde başkası sizin şifrenizi ele geçirmiş olmasına rağmen hesabınıza giriş yapamayacaktır. Hesaba giriş yapılmak istendiğinde telefonunuza gönderilecek “altı haneli kod” ya da “Şuan bu hesaba giriş yapıyor musunuz?” şeklinde uyarıcı mesajların gelmesi sağlanmaktadır. Bu sayede başka birisinin giriş yapması da imkansız hale gelecektir. 

Güvenlik Sertifikası (SSL) Olan Siteleri Tercih Edin

İnternet üzerinden yayın yapan siteler için güvenlik sertifikaları bulunmaktadır. Özellikle alışveriş yaptığınız siteler başta olmak üzere şifrelerinizi girdiğiniz her sitenin gerekli olan güvenlik protokolüne sahip olduğundan emin olmalısınız.

Bunun için “https” şeklinde uzantıların olduğu siteleri tercih etmeniz gerekecektir. Bu şekilde bir sitenin tarayıcıda adresi tam olarak “https://www.siteadı.com/” şeklinde görülecektir.

https” uzantısı olmayan hiç bir siteye güvenmeyin ve işlem yapmayın.

Domain’e (Alan Adı) Dikkat Edin

İnternet’te gezinirken özellikle hızlı bir şekilde sitelere giriş yaptığımız için alan adlarına dikkat etmiyoruz. Bu durum birçok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Özellikle kötü niyetli olan kişiler tanınmış alan adında ki sitelerin ufak farklılıklarla aldıkları alan adlarını kullanarak bilgi hırsızlığı yapabilmektedir.

Örnek verecek olursak Facebook’a giriş yapmak istiyorsanız, giriş yaptığınız adresin “https://www.facebook.com/” olduğundan emin olmalısınız. Birçok farklı şekilde ufak harf değişiklikleri yapılarak “https://www.faceb00k.com/” şeklinde kullanılabilmekte ve bilgileriniz ele geçirilebilmektedir.

Yazılım Güvenliğinize Önem Verin

Windows işletim sistemleri, çizim programları, video programları veya diğer yazılımları kullanırken kesinlikle lisanslı olmasına dikkat edin. Ücret ödemeden temin ettiğiniz “crack” işlemi görmüş yazılımlar güvenli değildir.

Üçüncü şahıslar tarafından değiştirilerek ücretsiz sunulan her yazılım risk oluşturmaktadır. Bunu oluşturan kişiler casus yazılımları gibi bir çok zararlı virüsleri bu yazılımlara entegre etmiş olabilir. Buda verilerinizin başkalarına gitmesi demektir.

Her Kablosuz Ağa Bağlanmayın

Özellikle tanımadığınız ya da farklı kişilerin kullandığı kablosuz ağlara bağlıyken kişisel bilgilerinizin bulunduğu internet sitelerine giriş yapmayın. Bu sitelere giriş yapmak zorundaysanız o zaman mutlaka “VPN” uygulaması kullanarak güvenlik önlemi almaya çalışın.

Ortak alanlarda ücretsiz bir şekilde sunulan internet’e bağlanırken dikkat etmeniz gerekir. Mümkün oldukça kullanmamanız gerekir. Eğer kötü niyetli birisi Wi-fi ağınıza girmeyi başarırsa hem sizin hem de o ağda bulunan diğer tüm bilgisayarlara erişim sağlayabilir. Bu durum karşısında yapabileceğiniz şeylerin başında ise Wi-fi şifresini seçerken basit olmamasına dikkat etmeniz ve kimseyle paylaşmamanız olacaktır.

Bunun için özellikle Wep, Wpa, Wpa2, Wpa3 şifreleme türlerinden birisini kullanmalısınız. Bununla birlikte kesinlikle güvenmediğiniz kişilerle bu şifreyi paylaşmamalısınız.

E-Maillere Dikkat Edin

Özellikle birçok hacker, e-mail yardımıyla kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışmaktadır. Bunun için ilginizi çekebilecek ya da devlet kurumları tarafından gönderildiği izlenimini verdikleri e-mailler yollayarak sizi bir linke tıklatmaya çalışırlar. İşte o linke tıkladığınız andan sonra aslında birçok şeyi kaybetmiş olabilirsiniz.

Bundan dolayı gelen e-mailden şüphe ettiğiniz zaman asla içerikte bulunan linklere tıklamayın. Ayrıca e-mail gönderen sözde devlet kurumuysa mutlaka adres uzantısına dikkat ederek hareket edin.

Harici Belleklerden Uzak Durun

Harici bellekler çok sayıda bilgisayarda kullanıldığından dolayı çoğu zaman içinde birçok virüs bulunabilmektedir. Bu virüsler, bilgisayarınıza sızarak tüm bilgileri ele geçirir ve hackera ileterek bunların farklı amaçlarla kullanılmasını sağlar. Budan dolayı sizin olmayan harici bellekleri asla kişisel bilgisayarlarınıza takmayacağınız gibi kendinize ait olan harici belleği de başka bilgisayarlarda kullanmayın. 

Antivirüs Programlarını Kullanın

Antivirüs programları özellikle harici belleklerden ve İnternet sitelerinden bulaşabilecek virüsleri tespit etmektedir. Bu sayede birçok zararlı virüsün bilgisayarınıza girmesine engel olmuş olacaksınız. Yine yazılımınız gibi antivirüs programını da mutlaka lisanslı bir şekilde kullanmalısınız. İnternet üzerinden indirilen ya da ücretsiz hizmet veren antivirüs programları çok fazla etkili olmayacaktır. 

Burada bulunan yazımda işinize gerçekten yarayacak antivirüs yazılımlarını inceleyebilirsiniz. Antivirüs programları internette güvende olmanın yolları konusunun başroldür.

Program Kurulumu Yaparken Dikkat Edin

Sizde bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza yeni kurduğunuz programların yüklenmesi esnasında önünüze gelen her seçeneğe “Evet” diyenlerden misiniz? İşte en büyük hatalardan birisi budur. Birçok hacker kurulumu yapılan programlar yardımıyla bilgisayarınıza sızabilir. Bundan dolayı kurulum sırasında karşınıza çıkan her şeyi, özellikle de izin verdiğiniz seçenekleri çok iyi bir şekilde okumalısınız. Aksi takdirde çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

internette güvende olmanın yolları neler
İnternette Dikkatli Gezinin