Günümüzde internet alışverişi oldukça yaygın bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Birçok insan internetten istediği ürünü bulabiliyor, istediği hizmeti alabiliyor. Peki İnternette Güvenli Alışveriş için neler yapmamız gerekiyor?

İnternet alışveriş için gerçekten güvenli mi? İnsanlar internetten alışveriş yaptığında gerçekten içleri rahat bir şekilde mi alışveriş yapıyorlar?

İnternetten Alışveriş
İnternetten Alışveriş

Bunun cevabı çoğu insan için “hayır” olacaktır. Çünkü güvenilir satıcı ve güvenilir hizmet bulmak günümüzde belli başlı markalar haricinde bulmak zor. Bu yazımda internette güvenli alışveriş nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli? gibi sorulara en net şekilde cevap bulabileceksiniz.

O zaman başlayalım…

İnternette Güvenli Alışveriş Yöntemleri

Bu yöntemler sizin internet ortamında alışveriş yaparken, daha güvende olmanızı ve sorunsuz alışveriş deneyimini yaşamanızı sağlayacaktır. Burada ki yöntemler önemlidir ve dikkat edilmelidir.

1) Ürün Yorumlarına Bakın

Alışveriş sitelerinde, bir çok ürünün altında kullanıcı yani tüketici yorumlarını görürüz. Memnuniyetlerini veya şikayetlerini dile getirirler ürün hakkında. Buradaki yorumlara dikkat etmelisiniz.

Ürün Yorumları
Ürün Yorumları

Her olumlu ve olumsuz yoruma inanmayınız. Eğer yorum sayısı ve tarihleri farklılık gösteriyor ve olumsuz ile olumlu arasında oran orantı farkı var ise güvenebilirsiniz. Çünkü çoğu firma kendileri yorum ekleyip yanıltabiliyor. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

2) Güvenilir Tavsiyeler

Güvendiğiniz kişilerin önerilerini dinleyebilirsiniz. Daha önce deneyimleme imkanı olan ve sorunsuz alışveriş yapan kişilerin önerdiği alışveriş sitelerini deneyebilirsiniz. Zaten bu tip alışveriş siteleri genelde TV, İnternet, Sosyal Medya platformlarında sürekli reklamları çıkan markalar oluyor.

📢  Dijital Pazarlama Nedir? Pazarlama Teknikleri

Bu tip alışveriş siteleri genel kavram olarak güvenilir gözüyle bakılıyor. Fakat şunu bilmelisiniz, Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi alışveriş devleri bir çok satıcı ile çalışıyor. Yani kendileri de satıyor, başkalarına da sattırıyor. Bu yüzden dikkat edilmelidir.

Örnek Anlatım

Yorum üzerine bir örnekleme yapayım. Resimde gördüğünüz gibi “yorum” konulu bir örnekleme yaptım.

sahte alışveriş yorumları
Sahte Müşteri Yorumları

3) Sanal Kredi Kartı Oluşturun

İnternet alışverişlerinizde genelde kredi kartı yöntemi ile ödeme işlemleri yapılmaktadır. Bu yöntem daha sık kullanılmaktadır. Sanal Kredi Kartı oluşturarak alışveriş yapmanız daha güvenlidir. Sizlerde kredi kartı ile ödeme yapıyorsanız, bu yöntem tam size göre.

Sanal Kredi Kartı
Sanal Kredi Kartı

Dikkat! Bu yöntemi kesinlikle kullanın!

Sanal Kart ‘ın mantığı mevcut kredi kartınızdan bir kopya oluşturmaktır. Kart Numarası farklıdır. CCV2 bilgisi farklıdır. Kullanım tarihi farklıdır. Bu şekilde oluşturulur. İstediğiniz limiti de ayarlayabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, bankanızı arayarak yardım alabilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamasından bile yapmanız mümkün.

Sanal kredi kartı kullanarak, mevcut gerçek kredi kartınızın bilgilerini de vermemiş olursunuz. Bu yöntem İnternette Güvenli Alışveriş konusunun baş kahramanıdır.

4) Sitenin Adres Çubuğuna Dikkat Edin

Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin adres çubuğuna dikkat etmelisiniz.

https guvenli site
Güvenli Site Örneği
HTTPS site örneği
Bağlantı Güvenli

Resimde gördüğünüz gibi www.oguzhandemirer.com sitesinin adres çubuğunda “kilit” işareti mevcut. Ayrıca adres uzantısı “https” olarak başlıyor. Bu ifadeler bu sitenin güvenilir olduğunu ve şifreleme yöntemi ile korunduğunu ifade eder. SSL sertifikalı bir site olduğu anlamına gelmektedir.

Bu ayrıntıya lütfen dikkat edin. “http” ile başlayan sitelere güvenmeyin ve kilit simgesi olmayan sitelerden alışveriş yapmayın. Ayrıca sitenin içinde sağ veya solda kilit işareti olması güvenilir olduğu anlamına gelmez, adres çubuğunda olmalıdır.

5) Ortak Wi-Fi İnternet Bağlantısına Dikkat Edin

Birçok kişi tarafından kullanılan kablosuz internet ağı kullanıyorsanız, bu ağa bağlıyken ödeme yöntemlerini kullanmayın. Bu ağ 3. şahıslar tarafından kolaylıkla kontrol altına alınabilir ve mevcut işlemlerinizi izleyebilir.

📢  Resim Arka Plan Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | 2 Etkili Yöntem

Bu yüzden mobilden veya bilgisayardan bağlanırken internet ağınızı şahsi olarak kullandığınız ağlardan sağlayın.

6) Ortak Bilgisayar Kullanımına Dikkat

Ortak kullanılan bilgisayar, notebook vb. teknolojik aletlerden uzak durun.

Birçok kişi tarafından kullanılan bilgisayasarlar ‘da kesinlikle ödeme yöntemlerini kullanmayın. İnternet kafeler, konferanslar, toplantılar, şirket bilgisayarı vb. Casus yazılımlar ile kolaylıkla bilgilerinize ulaşabilirler.

7) Güçlü Şifreler Oluşturun ve Güncelleyin

Online alışverişlerde, banka hesaplarınızda, elektronik cihazlarınızda ve sosyal medya hesaplarınızda güçlü şifreler oluşturmalısınız. Bu şifrelerin hiç biri aynı olmamalıdır. Karmaşık yapıda şifreler oluşturmanız oldukça önemlidir.

Bu yazımda Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? öğrenebilirsiniz.

8) Bilgisayarınızı Güvenli Hale Getirin

Online bir şekilde alışveriş yaptığınız bilgisayarınızın güvenliğini üst seviyeye çıkarmanız oldukça önemlidir. İşte bir kaç tavsiye;

  • Lisanslı bir işletim sistemi kullanın.
  • İnternet tarayıcınızı güncel tutun.
  • Bilgisayarınıza antivirüs programı kurun. (İlgili Yazı)
  • İndirilebilir dosyalardan kaçının.
  • Notebook kullanıyorsanız, ön kamerayı kesinlikle kapalı tutun.
  • Gelen bildirimleri “izin ver” gibi seçenekleri kesinlikle tıklamayın.

9) Ürünü veya Hizmeti Almadan Önce Detaylara Dikkat Edin

Heyecana kapılıp, fiyatı düşük diye hemen alım işlemine kesinlikle girişmeyin.

Firmanın ürün ile ilgili açıkladığı metine bir göz at. Alışveriş yapmak istediğiniz siteyi detaylıca inceleyin. Kafanızda soru işareti kalmamalıdır. Hatta firma ile ilgili ön bir araştırma yapmak için Google arama motorunu kullanabilirsiniz. SABIRLI OLUN !!!

Özetlersek

Özetlersek eğer, güven sorunu yaşadığınız ürün veya hizmetleri almadan önce detaylı bir araştırma yapmak hem cebinizi hemde ruh sağlığını korur. Günümüzde bir çok dolandırıcılık yöntemi varken bu riske girmek oldukça saçmadır. Unutmayın ki güvenli alışveriş bu yöntemler ile oldukça kolay…

Bu yazımda sizler için İnternette Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler konusunu ele aldım. 9 etkili yöntem ile kendinizi ve cebinizi koruyabilirsiniz.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.