İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler

Günümüzde internet alışverişi oldukça yaygın bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Birçok insan internetten istediği ürünü bulabiliyor, istediği hizmeti alabiliyor. Peki İntertten Alışveriş Yaparken içimiz rahat bir şekilde mi alışveriş yapıyoruz?

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler
Görsel

Bunun cevabı çoğu insan için “hayır” olacaktır. Çünkü güvenilir satıcı ve güvenilir hizmet bulmak günümüzde belli başlı markalar haricinde bulmak zor. Bu yazımda, İnternetten alışveriş güvenli mi? , İnternetten alışveriş nasıl yapılır? , İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler konularını ele alacağım.

O zaman başlayalım…

Güvendiğiniz ve Bildiğiniz Sitelerden Alışveriş Yapın

kullanici yorumlari

Alışveriş sitelerinde, bir çok ürünün altında kullanıcı yani tüketici yorumlarını görürüz. Memnuniyetlerini veya şikayetlerini dile getirirler ürün hakkında. Buradaki yorumlara kesinlikle güvenmemelisiniz. Çünkü firma tarafından veya kurban arayan dolandırıcılar tarafından oluşturulmuş olabilir.

guvenilir insanlar

Daha önce alışveriş yaptığınız veya gerçekten güvendiğiniz kişilerin sizlere önerdiği alışveriş sitelerini kullanın.

Burada sizlere kısa bir örnekleme yapayım.

sahte alışveriş yorumları
Burada görsel olarak işleyişi görebilirsiniz.

Sanal Kredi Kartı Oluşturarak Alışveriş Yapın

sanal kredi kartı

Oldukça güvenli bir şekilde online olarak kredi kartınızdan alışveriş yapabileceğiniz bir yöntemdir. Şahsen ben online alışverişlerimi bu şekilde gerçekleştiriyorum.

Sanal Kart ‘ın mantığı mevcut kredi kartınızdan bir kopya oluşturmaktır. Kart Numarası farklıdır. CCV2 bilgisi farklıdır. Kullanım tarihi farklıdır. Bu şekilde oluşturulur. İstediğiniz limiti de ayarlayabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, bankanızı arayarak yardım alabilirsiniz. Mevcut gerçek kredi kartınızın bilgilerini de vermemiş olursunuz. Bu yöntem İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler konusunun baş kahramanıdır.

Sitenin Adres Çubuğuna Dikkat Edin

Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin adres çubuğuna dikkat etmelisiniz.

https guvenli site
Güvenli Site Örneği
guvenilir site ornegi
Bağlantı Güvenli

Resimde gördüğünüz gibi www.oguzhandemirer.com sitesinin adres çubuğunda “kilit” işareti mevcut. Ayrıca adres uzantısı “https” olarak başlıyor. Bu ifadeler bu sitenin güvenilir olduğunu ve şifreleme yöntemi ile korunduğunu ifade eder. SSL sertifikalı bir site olduğu anlamına gelmektedir.

Bu ayrıntıya lütfen dikkat edin. “http” ile başlayan sitelere güvenmeyin ve kilit simgesi olmayan sitelerden alışveriş yapmayın. Ayrıca sitenin içinde sağ veya solda kilit işareti olması güvenilir olduğu anlamına gelmez, adres çubuğunda olmalıdır.

Ortak Kullanılan Bilgisayar ve Wi-Fi İnternet Bağlantısına Dikkat Edin

ortak kullanilan wifi

Birçok kişi tarafından kullanılan kablosuz internet ağı kullanıyorsanız, bu ağa bağlıyken ödeme yöntemlerini kullanmayın. Bu ağ 3. şahıslar tarafından kolaylıkla kontrol altına alınabilir ve mevcut işlemlerinizi izleyebilir.

Bu yüzden mobilden veya bilgisayardan bağlanırken internet ağınızı şahsi olarak kullandığınız ağlardan sağlayın.

ortak kullanilan bilgisayar

Ortak kullanılan bilgisayar, notebook vb. teknolojik aletlerden uzak durun.

Birçok kişi tarafından kullanılan bilgisayasarlar’da kesinlikle ödeme yöntemlerini kullanmayın. İnternet kafeler, konferanslar, toplantılar, şirket bilgisayarı vb. Casus yazılımlar ile kolaylıkla bilgilerinize ulaşabilirler.

Güçlü Şifreler Oluşturun ve Güncelleyin

Online alışverişlerde, banka hesaplarınızda, elektronik cihazlarınızda ve sosyal medya hesaplarınızda güçlü şifreler oluşturmalısınız. Bu şifrelerin hiç biri aynı olmamalıdır. Karamışık yapıda şifreler oluşturmanız oldukça önemlidir.

Bilgisayarınızı Güvenli Hale Getirin

Online bir şekilde alışveriş yaptığınız bilgisayarınızın güvenliğini üst seviyeye çıkarmanız oldukça önemlidir. İşte bir kaç tavsiye;

  • Lisanslı bir işletim sistemi kullanın.
  • İnternet tarayıcınızı güncel tutun.
  • Bilgisayarınıza antivirüs programı kurun. (İlgili Yazı)
  • İndirilebilir dosyalardan kaçının.
  • Notebook kullanıyorsanız, ön kamerayı kesinlikle kapalı tutun.
  • Gelen bildirimleri “izin ver” gibi seçenekleri kesinlikle tıklamayın.

Ürünü veya Hizmeti Almadan Önce Detaylara Dikkat Edin

detayli arastirma

Heyecana kapılıp, fiyatı düşük diye hemen alım işlemine kesinlikle girişmeyin.

Firmanın ürün ile ilgili açıkladığı metine bir göz at. Alışveriş yapmak istediğiniz siteyi detaylıca inceleyin. Kafanızda soru işareti kalmamalıdır. Hatta firma ile ilgili ön bir araştırma yapmak için Google arama motorunu kullanabilirsiniz. SABIRLI OLUN !!!

Arama İşlemi Kendiniz Yapın

sosyal medya baglantilari

Sosyal medya tarafında ürün reklamcılığı oldukça fazladır. Size iletilen veya gördüğünüz bağlantılara tıklayarak alışveriş kesinlikle yapmayın! Manuel olarak internet ortamında kendiniz arayın ve o şekilde bir alışveriş yapın.

Özetlersek

Özetlersek eğer, güven sorunu yaşadığınız ürün veya hizmetleri almadan önce detaylı bir araştırma yapmak hem cebinizi hemde ruh sağlığını korur. Günümüzde bir çok dolandırıcılık yöntemi varken bu riske girmek oldukça saçmadır. Unutmayın ki güvenli alışveriş bu yöntemler ile oldukça kolay…

Bu yazımda sizler için İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Tavsiyeler konusunu ele aldım. 8 etkili yöntem ile kendinizi ve cebinizi koruyabilirsiniz.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.