Kripto para nedir sorusunun aslında kısa bir tanımı var. Hemen cevaplamak istiyorum. Kripto para bir “Sanal (Dijital) Para” birimidir diyebilirim rahatlıkla. Yani şöyle ki, elle tutup, göz ile göremeyeceğiniz bir para birimidir. Fakat bu tanım yeterli değildir.

Bir kripto para birimi, mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen, ancak çevrimiçi işlemleri güvence altına almak için güçlü kriptografiye sahip çevrimiçi bir defter kullanan dijital bir para birimidir. Bu düzenlenmemiş para birimlerine olan ilginin çoğu, kar için ticaret yapmaktır ve spekülatörlerin zaman zaman fiyatları tavan yapmasına neden olur.

Gelin dünyayı kasıp kavuran bu dijital para birimini daha yakında tanıyalım ve neler yapabiliriz, birlikte görelim.

Kripto Para Nedir? Ne İşe Yarıyor?

kripto para nedir? detaylı anlatım
Kripto Para Hakkında Her Şey

Kripto para, mallar ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen bir ödeme şeklidir. Çoğu şirket, genellikle token adı verilen kendi para birimlerini çıkarmıştır ve bunlar, şirketin sağladığı mal veya hizmet için özel olarak takas edilebilir. Bunları, jeton veya kumarhane çipleri gibi düşünebilirsiniz. Bu kapsamda mal veya hizmete erişmek için kripto para birimi kullanmanız gerekecek, kripto para birimi elde etmek içinse gerçek para birimi kullanarak satın almanız gerekmektedir. TL, USD, EURO diğer para birimleri ile alabilirsiniz.

Kripto para birimleri, Blockchain (blok zinciri) adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış, merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin cazibesinin bir kısmı güvenliğidir.

Kaç Adet Kripto Para Var?

Şuan da yapılan kısmi araştırmalara göre 6.700’den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem görüyor. 18 Aralık 2020’de yapılan araştırmaya göre tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 645,7 milyar dolardan ve en popüler dijital para birimi olan tüm bitcoinlerin toplam değeri yaklaşık 421,7 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Merakınızı hemen gidermenize yardımcı olmak için, burada bulunan sitede mevcut kripto para birimlerinin tam ve güncel listesi bulunmaktadır. İnceleyebilirsiniz.

Şunu da söylemeliyim ki, halka açılmayan ve gizlenen yani karanlık işlerde kullanılan binlerce kripto para birimi de mevcut olduğu birçok uzman tarafınca söylenmektedir.

Popüler Kripto Para Birimleri

Bu listede yer alan kripto paralar oldukça popülerdir. Bir çok insanın sıkı takip ettiği ve çok fazla yatırım amaçlı aldığı kripto paralar.

Bitcoin (BTC): Kripto para biriminin lideridir. Diğer kripto para birimleri, bitcoin dışında altcoin olarak isimlendirilmektedir. Altcoin denmesinin sebebi, mevcut düşük değerleridir. 09.01.2021 tarihinde anlık 1 bitcoin değeri 301.953,60 Türk Lirasıdır.

Ethereum (ETH): Altcoin bazında en çok tercih edilen ve değeri hızla yükselişe geçen bir kripto paradır. Şuan ki 09.01.201 tarihinde 1 ethereum değeri, 8.936,34 Türk Lirasıdır.

📢  Türkiye'de Yapılacak Olan Formula 1 Bilet Fiyatları 2020 🏁

Holo (HOT), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Tether (USDT), Cardano (ADA), Bitcoin Cash (BCH), EOS (EOS), Tron (TRX), Neo (NEO) vb.

Kripto Para Neden Bu Kadar Popüler?

Kripto para nedir sorusuna cevap bulduğumuza göre, gelin şimdi dünya çapında neden bu kadar popüler olduğuna bakalım.

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle insanlara hitap ediyor. İşte en popüler olanlardan bazıları:

  • İnsanlar, Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyorlar ve muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce şimdi satın almak için yarışıyorlar.
  • Bazı kişiler, kripto para biriminin merkez bankalarını para arzını yönetmekten alıkoyması gerçeğini seviyor, çünkü zamanla bu bankalar enflasyon yoluyla paranın değerini düşürme eğiliminde.
  • Kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri gibi diğer unsurlar, merkezi olmayan bir işlem ve kayıt sistemidir ve geleneksel ödeme sistemlerinden daha güvenli olabilir.
  • Bazı spekülatörler kripto para birimlerini seviyor çünkü değerleri artıyor ve para birimlerinin uzun vadede parayı hareket ettirmenin bir yolu olarak kabul edilmesiyle ilgilenmiyorlar.

Kripto Paralar Güvenli mi?

Kripto para birimleri güvenli mi?
Kripto Paralar Ne Kadar Güvenli?

Sevgili misafirler, dünya üzerinde internet ortamında bulunan hiç bir platform ve yapı %100 güvenli değildir ve hiç zamanda güvenli kalmayacaktır. Neden böyle söylüyorum, çünkü bilinçsiz kullanıcı sayısı zaten çok fazla ve artmayada hızla devam ediyor. Unutmayın siz iyi niyetlisiniz fakat, iyiden çok kötü var.

Kripto para tarafında ise, yapılan tüm işlemler sürekli gelişen blokzinciri tekniği ile yapılıyor. Bu sistem firma veya kişiye bağlı değil. Evet izlenmesi ve takibi neredeyse zor bir sistem olarak görebiliriz.

Fakat birçok siber saldırı olayları kripto dünyasına da sıçramış durumda. Bu yüzden borsa sitelerinde alım satım işlemleri yaparken dikkatli olmalısınız. Geleceğin para birimi olarak görülen kripto para birimleri, belki de sürü psikolojisidir kim bilir.

Kripto Paralar İyi Bir Yatırım mı?

Kripto para birimlerinin değeri yükselebilir, ancak birçok yatırımcı bunları gerçek yatırımlar olarak değil, yalnızca spekülasyonlar olarak görüyor. Tıpkı gerçek para birimleri gibi, kripto para birimleri de nakit akışı oluşturmaz, bu nedenle kar etmeniz için birinin para birimi için sizden daha fazla ödeme yapması gerekir.

Kripto para yatırımı
Kripto Para Yatırımı

Yatırımın “büyük aptal” teorisi budur. Bunu, operasyonun karlılığını ve nakit akışını artırarak zaman içinde değerini artıran iyi yönetilen bir işletme ile karşılaştırın. Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görenler için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Bu konuda özetlemek gerekirse, evet bir yandan iyi bir yatırım aracı olabiliyor, fakat bir yandan ise ani bir kayıp platformu haline gelebiliyor. Bir öneride bulunmaktan çekiniyorum.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Bitcoin dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri ABD doları ile satın alınabilirken, diğerleri bitcoin veya başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanızı gerektirir.

📢  Küresel Isınmadan Etkilenen Gıdalar. 5 Temel Gıda

Kripto para satın almak için, para biriminiz ile alım yapabileceğiniz ya da para birimlerinizi kabul eden merkezlere ihtiyacınız olacak. Genellikle, bir borsada bir hesap oluşturursunuz ve daha sonra Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak için gerçek para aktarabilirsiniz. Özellikle hizmet veren birçok güvenilir İnternet sitesi bulunmaktadır. 

Bu İnternet sitelerinde genel anlamda ele alındığında işleyiş şu şekildedir;

  • İlk olarak site üzerinden kullanıcı kaydı oluşturursunuz. Bu sayede bir cüzdanınız olmuş olur.
  • Daha sonra bu cüzdana kendi yerel para biriminiz ile ödeme yaparsınız. Mesela Türkiye’de bulunan birisi TL olarak İnternet sitesine para gönderir. 
  • Daha sonra bu para birimini ya İnternet sitesinin kendi coin parası ile takas ederek sonrasında istediğiniz coin ve altcoin alımlarını gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Bununla birlikte İnternet sitesi üzerinden coinler arasında alım satımı da doğrudan gerçekleştirebilmeniz mümkün olmakla birlikte farklı coinler satın almak için ilk olarak bir coine geçiş yapıp sonrasında istediğiniz coini, o coin üzerinden satın alabilirsiniz. 

Popüler Kripto Para Alım Satım Siteleri

Bu listede yer alan siteler tamamen popülerlik düzeyine göre listelenmiştir. Tarafımca öneri şeklinde bir listeleme değildir. Bu sitelerde her kripto para birimi satılmamaktadır. Her sitenin belirlediği belli başlı kripto para birimleri vardır. Bunu bilmenizde fayda var.

Bu alım satım işlemlerinde, her borsa sitesi sizlerde belirli miktarlarda komisyon kesmektedir. Bu siteden siteye değişkenlik gösteriyor.

Binance

Çin merkezli bir borsa sitesidir. Günlük 1 milyar doları aşan bir hacmi mevcuttur. Bu site oldukça popülerdir. Güvenilirlik bakımında içiniz rahat olabilir. Şahsen kullanıyorum.

Kraken

2011 yılında kurulmuş oldukça köklü bir borsa sitesidir. Güvenilirlik bakımından oldukça şeffaftır. Yöneticiler kendilerini gizlemiyorlar ve açıkça kim olduklarını belirtiyorlar. Bir çok kripto para birimini almanız mümkün.

Kucoin

2017 yılında kurulmuş güvenli ve hız işlemlerde adını duyurmuş bir borsa sitesidir. Bir çok ülkede hizmeti mevcut. Beş milyon gibi bir sayıda kullanıcısı mevcut. Oldukça popüler bir sitedir.

Paribu

Türkiye merkezli bir borsa sitesidir. 2017 yılında faaliyete başlamıştır. Kullanımı kolay olması bakımından çokça tercih ediliyor. Bir çok popüler kripto para alım satım işlemleri yapılabiliyor. Komisyon oranı oldukça düşük.

BTCTurk

Türkiye de lider gözü ile bakılan bir borsa sitesidir. Bir çok kripto para birimini bünyesinde bulunduruyor. Komisyon oranı diğer yabancı firmalara göre biraz fazla. Türkiye de oldukça büyük işlem hacimlerine sahip bir firma.

Daha bir çok kripto para alım satım sitesi mevcut. Fakat bu siteler oldukça popüler olduğundan bunları listelemek istedim.

Bu kısım şahsi görüşümdür. Tüm kripto para alım siteleri, kripto paraların ani çıkış ve düşüş hareketlerinde sistemlerini bir şekilde kullanıcılarına kapatıyor. Bu durum çok yaşanmasa da, bazı kritik zamanlarda çok fazla zarar etmenize olanak sağlıyor.

Şahsen bende bu sitelerin bazılarını kullanıyorum, çok yaşadığım sorunlardan biri bu.

Elimden geldiğince doğru bir şekilde “kripto para nedir” sorusuna ve bağlı diğer sorulara cevap verdim. Umarım sizler için faydalı bir yazılı olmuştur. Aklınıza takılan bir soru var ise, yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.