Mail Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Günümüzde her 10 kişiden birinin mail hesabı çalınıyor. Mail Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sizde bu kişilerden olmayın! Daha güvenli ve doğru adımlar atarak kendinizi güvene almalısınız. Unutmayın mail platformu bilgi sızıntı bakımından ilk sıralarda gelen platformlardandır.

Daha güvenli bir Mail kullanım bilincine erişmeniz için, 6 etkili mail güvenliği sağlama tavsiyesi veriyorum. O zaman başlayalım…

Mail Güvenliği Nedir?

Mail güvenliği; teknolojik gelişmelerin her geçen gün bir adım öteye taşındığı dünyamızda teknoloji ile haşir neşir olan bireyler için çok daha önem kazanan bir konu olmayı başarır.

Dışarıdan gelen tehditlerin yanı sıra zaman zaman maillerinizin kaybolmasına neden olabilecek durumlara karşı mail güvenliğinin sağlanması önemlidir. İster kurumsal bilgilerinizi içersin ister kişisel yazışmalarınızı konu alsın size özel olan bilgilerin korunması için tek yapmanız gereken sizler için sıraladığım hususları dikkate almanız yeterli olacaktır.

Mail Güvenliği Nasıl Sağlanır?

E-posta olarak da ifade edilebilecek olan elektronik posta veya e-mailler kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde size karşı kullanılabilecek özellikler taşır. Bu tehdide karşı kendinizi korumak adına aşağıdaki detaylara dikkat etmelisiniz.

Şahsi mail adresinizi, anlık işlerinizi halletmek istediğiniz sitelere kayıt olurken yazmayın. Her platformda bu mail adresiniz kullanmayın. Bunun yerine tek kullanımlık mail adresi oluşturun veya satın alın.

Mail Güvenliğini Sağlamak İçin Tavsiyeler

Güvenli ve Güçlü Şifreler Oluşturun

E-posta girişi sağlarken kullandığınız şifrenizin oldukça güçlü olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu sağlamak adına 60 ila 90 günlük periyotlarda şifrenizi değiştirmeli ve farklı kombinasyonlar kullanarak şifrenizi dışarıdan gelecek tehditlere karşı güçlü kılmalısınız.

Güçlü şifreler oluşturmak zorundasınız. 123456, 12345, 543123 gibi birbirine benzer sıralı şifrelemelerden uzak durun. Doğum tarihiniz, yaşınız, doğduğunuz yerin adı gibi kişisel bilgilerinize yakın şifrelemelerden uzak durmalısınız.

Örnek Güçlü Şifreler: Au–19fl67, MM**j00p gibi şifrelemeler güçlüdür.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulaması en az güçlü bir şifre kadar önemlidir. Bu nedenle iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Şifrelerinizi Hiçbir Yere Kaydetmeyin

Bir çok tarayıcı (Chrome, Opera, Mozilla) şifrelerimizi otomatik kayıt altına almak için bizlere bildirim sunmaktadır. Bu şekilde daha hızlı giriş yapmamıza olanak sağlarlar. Fakat! Bu işlem kesinlikle güvensizdir. Şifrelerinizi otomatik kayıt ederek kesinlikle kullanmayın.

Gelen Maillere Dikkatlice Bakın ve Kontrol Sağlayın

Gelen e-maillerin hangi adresten geldiğine kesinlikle bakmalısınız. Zira fishing adı verilen sistem ile beklediğiniz e-mailler farklı bir adresten gönderilmiş olabilirler.

Gelen mailleri açmadan önce gönderen kişiyi kontrol edin. Tanıyor musunuz? Mailleri açmadan da kısa özetleri okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Topluma Açık Wi-Fi Bağlantılarına Dikkat Edin!

Ücretsiz olarak Wi-Fi imkanı veren yerlerde dikkatli olmalısınız. Wi-Fi bağlantısından verilerinize erişim sağlanabilir.

Kişi kendi internetini ismini değiştirerek herkese açık yayınlayabilir. Bağlanmanız durumunda sizi izleyebilir ve verilerinize ulaşabilir.

Mail’de Özel Bilgilerinize Yer Vermeyin

Mailler veri sızıntıları konusunda ilk sıralarda yer alırlar. Şahsi bilgilerinizi, belgelerinizi, resimlerinizi kesinlikle mümkün olmadıkça mail yolu ile başkalarına göndermeyin.

Mail Güvenliğini Sağladınız mı?

Yukarıda sizler için sıralanan bütün detaylara dikkat ettiğinizde dahi mail güvenliğini tam anlamı ile sağlamış sayılmazsınız. Bu nedenle olabildiğince dikkatli olmaya ve postanızda bilmediğiniz mailleri açmamaya özen göstermelisiniz. Aksi durumlarda sadece kişisel bilgilerinizin değil finansal verilerinizin ve bankadaki paranızın dahi risk altında olabileceğini bilmelisiniz. Böylesi bir ortamda hesaplarınızın boşaltılması veya farklı amaçlarla kullanılması çok da zor olmaz.

Mail Güvenliği Nedir?
Mail Güvenliği Nedir?

Mail adresiniz için güvenli ve güçlü bir şifre oluşturmak isterseniz, buradaki bağlantıya tıklayarak birçok şifre oluşturma sitelerine ulaşabilirsiniz.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.