İş Hayatınızda Motivasyon Arttırmaya Yönelik 7 Yöntem 👔

Malumunuz iş hayatımızda birçok olumsuzluklar ile karşılaşıyoruz. Bu da doğrudan motivasyonumuzu olumsuz yönde etkiliyor. İş hayatının uzun bir maraton olduğunu düşünürsek bu olumsuzluklar bizi aşırı derecede yıpratacaktır. Bu yazımda olumsuzluklardan kurtularak motivasyonunuzu hep yukarılarda tutmanız için, Motivasyon Arttırmaya Yönelik 7 etkili yöntem sunacağım.

O zaman başlayalım 🔥

1# Yaptığın İşi Sev 🥰

Motivasyon arttırma yolunda ilk maddemiz “işimizi sevmek” olacaktır. Çoğu insan maalesef sevdiği veya ilgi duyduğu işi yapamıyor. Bir çok hayali yaşam şartlarından dolayı geri planda kalıyor. Hayallerinden farklı bir meslekte çalışmak üzücü ve çaresizlik getirebiliyor.

Bu yaklaşımda olmak pek sağlıklı değildir. Mevcutta yaptığınız işi sevmek, onu sahiplenmek ve özen göstermek aslında bir karakter göstergesidir. Yaptığınız işi sevmelisiniz. Olumlu yönleri ile mutlu olmayı da bilmelisiniz. Unutmayın şu anki işinizi sevmezseniz, kendi hayallerinizdeki işi de sevemezsiniz.

2# Bir İdolünüz Olsun 👔

İş hayatında başarılı ve gerçekten işinde uzman insanlar var. Aynı sektörde olduğunuz başarı elde etmiş ve insanlara örnek olmuş birini örnek almanız motivasyonunuz için faydalı olacaktır.

Bir İdolünüz Olsun
Motivasyon Arttırmak – Bir İdolünüz Olsun

Burada söylemek istediğim o kişi ne yapıyorsa yapın demek değil. Başarı elde etmiş ve doğru yolda ilerlediğine inandığınız o kişiyi temel olarak alın kendinize. O yaptıysa ben de yapabilirim, o başardıysa ben de başarabilirim algısıyla hareket etmelisiniz.

3# Sağlıklı Beslenin 🥬

Bir diğer motivasyon arttırma yöntemimiz ise sağlıklı beslenmekten geçiyor. Fast food ve ambalajlı ürün tüketimi sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Bu da günlük enerjimizi, odaklanmamızı, fiziksel sorunları (aşırı kilo) beraberinde getiriyor.

Sağlıklı Beslenin
Motivasyon Arttırmak – Sağlıklı Beslenmek Motivasyonunuzu Olumlu Etkiler

Sağlıklı beslenmek hem ruhsal hem de fiziksel olarak gücümüze güç katacaktır. Sağlıklı olarak nitelendirilen yiyeceklerin vücudumuza kattığı olumlu etkileri iş hayatımızda motivasyon bakımından aşırı bir etki sağlayacaktır. Birçok kaynakta bu bilgiyi görebilirsiniz.

4# Düzenli Spor Yapmalısınız 🏃‍♀️

Sağlıklı beslen dedikten sonrada, spor yapın demeden olmaz. Fit ve alımlı bir vücut hem sizi hem de çevrenizdekileri etkileyecektir. Dış görünüşe önem vermek hem kişide hem de çervedeki diğer insanlara pozitif bir etkileşim sağlıyor bu bir gerçek.

Düzenli Spor Yap
Spora Engel Yok

Düzenli olarak spor yapmak günün stresinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu da bir sonraki güne daha aydınlık bir düşünce ile uyanmanıza etki edecektir. Spor her insana iyi gelir arkadaşlar. Motivasyonunuzu yüksek tutmakta en büyük yardımcınız spordur.

5# Hedeflerinizi Belirleyin ve Yola Koyulun 🎯

Hedefleriniz olsun. İş hayatınız ile ilgili veya başka bir konuda kendinize hedefler belirleyin. Alın elinize kalem kağıt, başlayın yazmaya. Ben ne istiyorum? Sorusunu kendinize sorun. Birçok hedefiniz olabilir.

Hedeflerinizi Belirleyin ve Yola Koyulun
Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi araştırın. Neler yapılabileceğine dair araştırmalar yaparak kendinize göre süzgeçten geçirin. Hedefinizin olması, sizi hep güçlü kılacaktır. Çabalarsınız, daha güçlü yol alırsınız. Hedeflerinize ulaşmak için her güne daha güçlü ve kararlı uyanmalısınız. Asla pes etmeyin.

6# Kendini Sürekli Geliştir

İşinde hep daha iyi olmak istemez misin? Kim istemez değil mi? Motivasyonunu arttırmak adına işinde daha iyi olmak gibisi yoktur. İşin ne olursa olsun, yaptığın işte aranan adam olmak her zaman iyidir. Bu duyguyu hissetmek için kendini geliştirmelisin.

Motivaston Arttırma - Kendini Sürekli Geliştir
Kendini Sürekli Geliştir

Rutinden kaçmak, yaptığın sürekli aynı işi farklılaştırmak için eğitimler al, hedeflerin doğrultusunda kendine sürekli bir şeyler kat. Daha iyi olduğundan daha iyi bir motivasyon sağlamış olacaksın. Hiçbir zaman varolan ile yetinme sürekli üstüne bir şey katmalısın.

7# Motivasyon Arttırmak İle İlgili Sözleri Okuyun

İnternet ortamında binlerce güzel, kulağa hoş ve doğru gelen motivasyon sözleri mevcut. Bunları sürekli oku, kendini kandır demiyorum ama. Okurken düşün, seni düşündürsün. O motivasyon sözlerini okuduğundan kendince yorumlamaya çalış. Eğer biraz olsun düşündürebiliyorsa seni o söz, kendini benimsemişsin demektir. Durma oku.

Elimden geldiğince sizlere doğru ve etkili motivasyon arttırmaya yönelik yöntemleri yazdım. Umarım sizler için faydalı olacaktır. Sevgiyle kalın…

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda kullanılanan görseller Pixabay sitesinden alınmıştır.