Malumunuz hayatımızda birçok olumsuzluklar ile karşılaşıyoruz. Bu da doğrudan motivasyonumuzu olumsuz yönde etkiliyor. Hayatımızın uzun bir maraton olduğunu düşünürsek bu olumsuzluklar bizi aşırı derecede yıpratacaktır. Bu yazımda olumsuzluklardan kurtularak motivasyonunuzu hep yukarılarda tutmanız için, Motivasyon Arttırmaya Yönelik 7 etkili yöntemi sizlere sunuyor olacağım.

O zaman başlayalım 🔥

Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Bu etkili yöntemler tamamen kişiliğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ama kendinize benimsemeniz durumunda sizlere bu yolda çok etkili olacağına inanıyorum. Yeter ki isteyin. Mücadeleyi asla bırakmayın.

1) Yaptığın İşi Sev

Motivasyon arttırma yolunda ilk maddemiz “işimizi sevmek” olacaktır. Çoğu insan maalesef sevdiği veya ilgi duyduğu işi yapamıyor. Bir çok hayali yaşam şartlarından dolayı geri planda kalıyor. Hayallerinden farklı bir meslekte çalışmak üzücü ve çaresizlik getirebiliyor.

Yaptığın işi sev
Yaptığın İşi Sev

Bu yaklaşımda olmak pek sağlıklı değildir. Mevcutta yaptığınız işi sevmek, onu sahiplenmek ve özen göstermek aslında bir karakter göstergesidir. Yaptığınız işi sevmelisiniz. Olumlu yönleri ile mutlu olmayı da bilmelisiniz. Unutmayın şu anki işinizi sevmezseniz, kendi hayallerinizdeki işi de sevemezsiniz.

Demek istediğim aslında, iş olgusunu karakterinize bağlamak. İş konusunda güçlü bir karakter geliştirmek başarıya ve mutluluğa ulaşma yolunda en büyük değeriniz olacaktır.

2) Bir İdolünüz Olsun

Bin bir türlü hayatlar var. Her insan farklı hayatlar yaşar. Başarılı veya başarısız olarak nitelendirebiliriz. Hayata karşı bir duruş sergilemek önemlidir. Sizden önce bu duruşu sergileyen ve kendinize benimsediğiniz başarılı insanları idolünüz yapabilirsiniz.

📢  Türkiye'de Yapılacak Olan Formula 1 Bilet Fiyatları 2020 🏁

Burada söylemek istediğim o kişi ne yapıyorsa yapın demek değil. Başarı elde etmiş ve doğru yolda ilerlediğine inandığınız o kişiyi temel olarak alın kendinize. O yaptıysa ben de yapabilirim, o başardıysa ben de başarabilirim algısıyla hareket etmelisiniz.

3) Sağlıklı Beslenin

Bir diğer motivasyon arttırma yöntemimiz ise sağlıklı beslenmekten geçiyor. Fast food ve ambalajlı ürün tüketimi sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Bu da günlük enerjimizi, odaklanmamızı, fiziksel sorunları (aşırı kilo) beraberinde getiriyor.

Sağlıklı beslenmek hem ruhsal hem de fiziksel olarak gücümüze güç katacaktır. Sağlıklı olarak nitelendirilen yiyeceklerin vücudumuza kattığı olumlu etkileri hayatımızda motivasyon bakımından aşırı bir etki sağlayacaktır. Birçok kaynakta bu bilgiyi görebilirsiniz.

4) Düzenli Spor Yapmalısınız

Sağlıklı beslen dedikten sonrada, spor yapın demeden olmaz. Fit ve alımlı bir vücut hem sizi hem de çevrenizdekileri etkileyecektir. Dış görünüşe önem vermek hem kişide hem de çervede ki diğer insanlara pozitif bir etkileşim sağlıyor bu bir gerçek.

Düzenli Spor Yap
Spora Engel Yok

Düzenli olarak spor yapmak günün stresinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu da bir sonraki güne daha aydınlık bir düşünce ile uyanmanıza etki edecektir. Spor her insana iyi gelir arkadaşlar. Motivasyonunuzu yüksek tutmakta en büyük yardımcınız spordur.

Çocuk yaşta spora başlamak daha pozitif ve kararlı bir yapı oluşturmaktadır. Çocuklarınızı bu doğrultuda, spor yönlendirmelisiniz. Burada ki yazımı okuyarak doğru seçimi yapabilirsiniz.

5) Hedeflerinizi Belirleyin ve Yola Koyulun

Hedefleriniz olsun. İş hayatınız ile ilgili veya başka bir konuda kendinize hedefler belirleyin. Alın elinize kalem kağıt, başlayın yazmaya. Ben ne istiyorum? Sorusunu kendinize sorun. Birçok hedefiniz olabilir.

Hedef Belirle
Hedef Belirle

Hedeflerinizi araştırın. Neler yapılabileceğine dair araştırmalar yaparak kendinize göre süzgeçten geçirin. Hedefinizin olması, sizi hep güçlü kılacaktır. Çabalarsınız, daha güçlü yol alırsınız. Hedeflerinize ulaşmak için her güne daha güçlü ve kararlı uyanmalısınız. Asla pes etmeyin.

📢  Neslican Tay Filmi Geliyor. Başrol Kim ?

6) Kendini Sürekli Geliştir

İşinde ve hayatında hep daha iyi olmak istemez misin? Kim istemez değil mi? Motivasyonunu arttırmak adına işinde ve hayatında daha iyi olmak gibisi yoktur. İşin ne olursa olsun, yaptığın işte aranan adam olmak her zaman iyidir. Bu duyguyu hissetmek için kendini geliştirmelisin.

Rutinden kaçmak, yaptığın sürekli aynı işi farklılaştırmak için eğitimler al, hedeflerin doğrultusunda kendine sürekli bir şeyler kat. Daha iyi olduğundan daha iyi bir motivasyon sağlamış olacaksın. Hiçbir zaman var olan ile yetinme sürekli üstüne bir şey katmalısın.

7) Motivasyon Arttırmak İle İlgili Sözleri Okuyun

İnternet ortamında binlerce güzel, kulağa hoş ve doğru gelen motivasyon sözleri mevcut. Bunları sürekli oku, kendini kandır demiyorum ama. Okurken düşün, seni düşündürsün. O motivasyon sözlerini okuduğundan kendince yorumlamaya çalış. Eğer biraz olsun düşündürebiliyorsa seni o söz, kendini benimsemişsin demektir. Durma oku.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon aslında, kişinin bir veya daha fazla amacı gerçekleştirebilmek için kendince sunduğu istek ve arzu bütünüdür. Kişi hedefleri doğrultusunda kararlılık ve azim gösterir.

Tabi motivasyon kuralları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunu keşfetmeniz ve uygulamanız tamamen size kalmıştır.

Elimden geldiğince sizlere doğru ve etkili motivasyon arttırmaya yönelik yöntemleri yazdım. Umarım sizler için faydalı olacaktır. Sevgiyle kalın…