Evet mutsuzluk. İnsan oğlunun neredeyse her gün yaşadığı bir duygu biçimi. Peki mutsuzluğun sadece psikolojik etkilerimi var?

Mutsuzluğun belirtileri nelerdir? sorusuna bu yazıda cevap bulabileceksiniz. Mutsuzluk sadece psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da birçok tepki göstermektedir. Şöyle ki vücut kimyamız ile doğrudan ilişkisi vardır diyebilirim. O kadar fazla bir etkisi var ki vücuda, depresyona girme olayı kaçınılmaz oluyor. Mutsuzluk duygusunun, göz görülür bir çok belirtisi mevcut. Gelin bu belirtilere birlikte bakalım.

Mutsuzluğun Belirtileri Nelerdir?

Mutsuzluk her an bizi bulabilir. Hiç beklenmedik anlarda gelir ve hemen de gidebilir. Fakat bu daha da uzun sürebilir. Hayatımızın bir parçası da olabilir. Gelin birlikte mutsuzluk belirtileri nelerdir bir göz atalım.

1) Uykusuz Geceler

Mutsuzluğun belirtileri nelerdir
Uykusuzluk

Sürekli olarak stres ve gerginlik sonucunda oluşan bir rahatsızlık diyebiliriz. Buda doğrudan mutluluğu etkileyebiliyor. Uykusuzluk, mutluluk durumunu öne çıkaran en büyük belirtilerden biridir. Şöyle ki, strese bağlı olarak sürekli düşünceli olma hali doğrudan uykuyu etkiyebilmektedir.


2) Erteleme Hastalığı

Erteleme Hastalığı
Sürekli Ertelemek

Mutlaka yapmanız gereken veya rutin olarak yapmayı sevdiğiniz birçok eylemi sürekli olarak, ertelemek başlı başına mutsuzluk belirtisidir. Bu ciddi bir sorundur. Çünkü gittikçe alışkanlık kazanma riski mevcuttur.


3) Odaklanma Problemi

Birçok eylemde odaklanma problemi yaşamanız çok mümkündür. Mutsuzluk durumunda bu tarz konsantre problemleri yaşanmaktadır. Doğru ve sağlık bir şekilde düşünemezsiniz ve olması gerektiği gibi bir işleyiş sürdüremezsiniz.

Odaklanma Problemi
Odaklanmak

Örnek olarak, ders çalışırken farklı yerlere odaklanırsınız. Araba kullanırken dikkatli davranamazsınız. İş yaparken isteksiz ve doğru yapamazsınız.


4) Aşırı Yeme İsteği

Karnımız tok olsa bile sürekli yemek yeme isteği gelir. Tatlı atıştırmalıklar, içecekler, kuruyemiş vb. gıdalar tüketme isteği gelir. Özellikle tatlı yiyeceklere olan ilgi artar. Çikolatanın mutluluk verdiği bir kesin.

Aşırı Yemek Yemek
Yemek yeme

Şeker içerikli besinler, serotinin hormonun tetikler ve buda daha iyi hissetmemizi sağlar. Fakat bu durum kısa bir süre için geçerlidir.


5) Sürekli Olarak Sinirlenmek

Sinirlenmek
Öfkeli

Doğal yapınızdan aykırı bir şekilde, aniden ve sürekli olarak sinirleniyorsanız eğer, bu da bir mutsuzluk belirtileri kategorisi içindedir. Bazı durumlara aşırı reaksiyon göstermeniz veya durduk yere insanlara agresif tepkiler vermeniz mutsuzluğa işaret olma olasılığı oldukça fazladır.


6) Çok Şikayetçi Olmak

Şikayetçi Olmak
Şikayetçi İnsan

Neredeyse çoğu olumlu eylemlerde sürekli olarak rahatsızlık duyarak şikayetçi olmak mutsuzluk belirtisi olarak nitelendirilmektedir. Aile, iş veya arkadaş ortamında bu belirtiler aşırı görülmektedir. Eğer sürekli olarak her şeyden şikayetçiyseniz, mutsuz insanlar kategorisine hoş geldiniz.


7) Sürekli Yorgunluk

Yorgunluk Hali
Yorgunluk

İstemsiz bir şekilde üzerinizde bir yorgunluk oluşabilir. Anlam verememekle birlikte, vücut ağrıları da baş göstermektedir. Bu yorgunluk süreci sizi doğrudan daha da mutsuz bir hal almanıza olanak sağlamaktadır. Sebepsiz yorgunluklar sürekli olacaktır.

Elimden geldiğince “Mutsuzluğun Belirtileri Nelerdir” konusunu işlemek istedim. Umarım sizler için bilgilendirici bir içerik olmuştur. Değerli düşüncelerinizi yorumlar kısmına eklemeyi lütfen unutmayınız. Mutlulukla kalın.