Not tutmak ve uygulamak. İş hayatında, eğitimde veya bir seminerde not tutmak hayatınızı kolaylaştırabilir. Bir çok insan balık hafızalı olabiliyor. Şahsen bende öyleyim. O yüzden sürekli olarak not tutarım.

Not tutmak sadece hatırlamamız gerekenleri yazmak değil bence, düzenli olarak iş planı yapmak içinde kullanılabilir. Gerçekten düzenli ve sistematik bir çalışma sergileyebilirsiniz. Not yazmak için teknolojiden yardımda alabiliriz, bu konuya değineceğim.

Not Tutmak
Not Tutmadım Hatırlamıyorum

Birçok iş ile ilgileniyorsanız, yapmanız gereken birçok özel veya iş hayatınızla ilgili çalışmalar var ise beyninizi yormaya ne gerek var. Acaba neydi, nasıl yapılıyordu gibi soru işaretleri beyninizde döner durur. Sizi ekstra olarak strese sokar. Güzelce not alırsanız eğer ve kendinize göre kolaylıkla erişilebilir bir düzene sokarsanız notunuzu rahatlıkla soru işaretlerine cevaplar bulabilirsiniz. Bu demek değildir tabii ki de, düşünmeyelim mi? Sorgulamayalım mı? Hayır bunu demek istemiyorum, demek istediğim not tutarak işleyişi hızlandırmak ve hizaya sokmaktır.

Peki doğru bir şekilde “Not Nasıl Tutulur?” “Not Tutmanın Yöntemleri Nelerdir?” “Etkili Not Tutma Yöntemleri Nelerdir?” gibi sorulara bu yazımda cevap bulabileceksiniz.

Her şeyi Yazmayın

Not almak her duyduğunuzu tamamiyle yazmak değildir. Anahtar kelimeler veya dikkatinizi çeken cümleleri bularak kısa ve öz olacak şekilde not almanızı öneririm. Böylelikle zamandan tasarruf da etmiş olursunuz.

her şeyi yazmayın
Her şeyi yazmana gerek yok

Mavi Renkli Kalem Kullanın

Farklı farklı renklerde kalemler kullanarak zamanınızı harcamaya hiç gerek yok. Mavi renkli kalem ile not tutarsanız karmaşık olmayacaktır ve oldukça göze hitap edecektir. Mavi renk ile yazılan yazıların hafızada kalma oranı oldukça yüksek olduğunu duymuştum.

mavi renkli kalem
Mavi Renkli Bir Kalem Kullanın

Dikkatlice Dinleyin

Aslında en önemli konulardan biri gerçekten dikkatli bir dinleme şeklidir. Dikkatinizi dağıtmadan sadece dinlemeniz gereken noktaya odaklanın. Aksi taktirde not tutmakta sizi kurtarmayacaktır. Çünkü dikkatli bir şekilde dinlemediğiniz bir konu hakkında doğru notlar tutamazsınız.

Dikkatlice Odaklan ve Dinle
Dikkatlice Dinle

Senkronizasyon

Senkronizasyonu gerçekten iyi ayarlamak zorunda olabilirsiniz. İlk başlarda bunu tutturmak zor olabilir. Hem dinleyip hem de önemli yerleri not almak başlarda zordur fakat zamanla bunu en iyi şekilde yapabilirsiniz. Bol bol not tutarak tabii ki.

senkronizasyon
Senkronizasyonu İyi Ayarla

Önemli Yerleri İşaretleyin

Her yazıda anahtar kelime vardır. Önemli, tüm konuyu ifade eden veya ipucu veren bir kelime veya cümle vardır. Bunu belirlemek için renkli bir kalem kullanabilirsiniz. Altını çizin, veya tırnak içine alın, parantez içine alın. Bu fazlasıyla işinize yarayacaktır.

yazının altını çizin
Önemli Yerleri Belirtin

Uygulayın

Yukarıda bulunan tüm detayları uygulayarak notlarınız tuttunuz. Peki sonra ne yapacaksınız? Yapmanız gereken tuttuğunuz notu temize çekmek. Not tutarken hızlı ve düzensiz yazmış olabilirsiniz. Tekrardan kontrol edin ve güzelce düzenleyin.

uygulayın 1
Uygulamaya Geçin

Sonrasında işinize koyulmaya hazır olacaksınız. Düzenli ve net bilgiler ile işinizi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Not Tutmak Zararlı mı?

Bazı makalelerde not tutmanın zararlarının olduğunu, hafızayı olumsuz etkilediğine dair bilgilere ulaşmıştım. Şöyle bir açıklık getirmek isterim kendimce. Atılan her adımı, söylenen her kelimeyi veya cümleyi not almak doğru değildir. Bir kere bunun bilincinde olmak gerekir. Not tutmak o eylemin her satırını yazmak değil, aksine kendi süzgecinizden geçirdiğiniz eylemleri yazıya dökmektir.

not tutmak zararlımı
Not Tutmak Düşündürür

Buda sizin düşünmenizi, yoğunlaşmanızı ve doğru bir şekilde uygulamanızı sağlar.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda bulunan görseller, https://pixabay.com/tr/ sitesinden alınmıştır.