WordPress Php yazılım dilini kullanıyor. WordPress dünya çapında %36 ‘lik bir oranda kullanıma sahip. Buda Php yazılım dilinin ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Php yazılım dili ‘de güncelleme almaktadır. Bu güncellemelere ayak uydurmalıyız. Doğrudan, WordPress sitemizin hızına ve hatasız çalışmasına pozitif etkisi vardır.

Eklentiler, temalar ve diğer bileşenler yeni Php sürümüne uygun çalışabilirlik konusunda güncelleme sunuyorlar. Bu önemlidir. Her eklenti veya tema yeni Php sürümünde olumsuz çalışma faktörleri sunabilir.

Bunun sebebi ise, o eklenti ve temanın yeni Php sürümüne uygun güncellenmemesidir.

php sürümü nasıl güncellenir
Php Eski Sürüm Uyarı Ekranı

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi, WordPress sistemi size bu uyarıyı veriyorsa, yapmanız gereken Php sürümü güncelleme işlemidir.

PHP Sürümü Güncelleme İşlemi

Dikkat! Php sürüm güncelleme işlemi öncesinde “Lütfen” sitenizin bir yedeğiniz alınız. Oluşabilecek sorunlara karşı önlem almanızda fayda var.

Bu işlemi “Cpanel” üzerinden yapacağız.

  • Hosting sağlayacınızın sitesine giriş yapın ve Cpanel platformuna girin.
  • Ben Cenuta kullanıyorum.
  • Cpanel ‘de “Select PHP Version” sekmesine tıklayın.
  • Açılan pencerede alt kısımda bulunan kod uzantılarına tıklamayın ve değişiklik yapmayın. (bcmath, pdo, json gibi seçenekler)
  • Current PHP Version kısmından, WordPress sisteminin uyardığı sürüme “7.4” sürümünü seçin.
  • Sonrasında “Set as current” seçerek bu işlemi onaylayın.

Böylelikle yeni PHP sürümüne wordpress sistemizi geçirmiş oluyorsunuz. Görsel olarak aşağıdan bakabilir ve uygulayabilirsiniz.

php sürüm seçim ekranı
PHP Sürümü Seçim Ekranı

php sürümü seçim onayı
PHP Sürümü Seçim Onayı

Php sürümü güncelleme işlemi nasıl yapılır? bunun cevabını ve işlemleri gösterdim. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Konu hakkında takıldığınız bir yer olur ise bana ulaşmanız yeterli, yardımcı olabilirim.

Mutlu bloglar diliyorum.

📢  WordPress Nedir? Neler Yapılabilir?