Resim Arka Plan Silme

Resimlerin arka planı silme işlemi birçok kişi için beyin yakıcı bir durum olabiliyor. Aslında artık çok daha kolay yöntemleri mevcut. İsterseniz otomatik isterseniz manuel olarak çok basit ve kolay bir şekilde kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan sizlere net olarak nasıl yapılacağını göstereceğim.

Başlayalım…

Resim Arka Plan Silme Nedir?

Öncelikle resim arka plan kaldırma işleminin tam olarak ne olduğunu anlayalım. Hemen aşağıda ki resimlere bakalım. Solda ki ilk resim orijinal hali yani bir masanın üstünde duruyor, ikinci resimde ise arka planı yani masa ortadan kalkmış durumda.

Bu fotoğraf türünün formatı .png olarak anılmaktadır.

PNG Nedir?

PNG kısaltmasının açılımı, Portable Network Graphics olarak tanımlanır. Sıkıştırılmış görüntü dosyası diyebiliriz. Aslında internet ortamında görüntüleme için geliştirilmiş bir format diyebiliriz. Resimlerin arka planlarını silmek veya kaldırmak asıl özelliğidir.

Avantajları;

  • Resimlerin orijinal renkleri ile kayıt işlemi yapılabilir.
  • Transparanlığı ayarlanabilir.
  • Resimlerin arka planlarını saydam hale getirilebilir.
  • Gelişmiş yapısı diğer formatlardan üstündür.

Resim Arka Planı Silme İşlemleri

Removebg

Removebg sitesi resimlerin arka planını kaldırma adına gerçekten mükemmel bir site. Kullanımı oldukça basit ve iyi iş çıkartıyor. Yapmanız gereken sadece resim yüklemek, geri kalan işlemleri otomatik kendi yapıyor ve indirme bağlantısı oluşturuyor.

Resim Arka Plan Silme İşlemi
Resim Arka Plan Silme İşlemi

Bu işlemleri yaparken bir ücret vermiyorsunuz. Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Yüksek çözünürlükte isterseniz üye olarak belirli ücret karşılığında alabiliyorsunuz. Tabii bu tamamen sizin tercihiniz. Ücretsiz kısmı da yeterince işinizi görecektir.

#1. Adım

İlk olarak https://www.remove.bg/ sitesine giriş yapıyoruz.

#2. Adım

Sonrasında fotoğraf yükle kısmına tıklayarak arka planını kaldırmak istediğimiz resimi yüklüyoruz.

#3. Adım

Yükleme sonrasında otomatik olarak arka planı kaldırılmış bir şekilde indirme ekranı geliyor.


PicsArt

Picsart mobil uygulama ile de kolay bir şekilde resimlerinizin arka planlarını kaldırabilirsiniz. Android ve iOS içinde uygulama mevcut.

Adım adım nasıl yapacağınıza dair görsel destekli anlatım mevcut.

#1. Adım

Uygulamamızı açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir ana ekran çıkacaktır. Orta alt kısımda bulunan + simgesine tıklayarak arka planını kaldırmak istediğimiz fotoğrafımızı seçiyoruz.

WhatsApp Image 2020 08 04 at 10.49.27 1
Picsart Uygulaması Ana Ekran

#2. Adım

Görüldüğü üzere seçtiğim fotoğraf bu şekilde duruyor. Sağ alt kısımda bulunan “KES” simgesine yani makaslı simgeye tıklıyorum.

WhatsApp Image 2020 08 04 at 10.49.27 1 1
Fotoğrafı Yükleme

#3. Adım

Görselde görüldüğü gibi bir çok kesme seçeneği mevcut. Burada “Kişi” sekmesini seçiyoruz. Bu şekilde yazılım fotoğrafta bulunan kişiyi yani insanı algılayarak otomatik olarak kesme işlemine alacaktır.

WhatsApp Image 2020 08 04 at 10.49.27 2
Kesme Sekmesine Geçiş

#4. Adım

Sonrasında yazılım kişiyi kırmızı renkte belirginleştiriyor. Burada kırmızı ile boyanan kişi veya simgeler silinmeyecek anlamına geliyor. Yani kırmızı renkte boyanmamış alanlar silinecek olarak algılanabilir.

WhatsApp Image 2020 08 04 at 10.49.27 3
Kesme İşlemi Seçimi

Resimin altında “Geri Yükle” “Sil” ve “Önizleme” sekmeleri mevcut. Yazılım tamamen pürüzsüz bir şekilde kesmeyebilir. Burada manuel olarak sizin düzeltmeniz gerekiyor.

Sil: Kırmızı renkler eğer taşmış ise sil butonuna tıklayarak manuel bir şekilde fazlalıkları silebilirsiniz.

Önizleme: Bu simgeye tıklarsanız kesildikten sonra nasıl bir görüntü çıkacağını önceden görebilirsiniz. Bu şekilde daha iyi bir düzenleme yapabilirsiniz.

Geri Yükle: Bu simge ise eğer yanlışlıkla fazladan sildiyseniz veya başka bir alanı da katmak istiyorsanız kırmızı boya ile belirleyip o şekilde resim ekleyebilirsiniz.

#5. Adım

Kesme işlemini bitirdik. Aşağıda da görüldüğü üzere arka plan tamamen silinmiş durumda. Birkaç pürüz var ben uğraşmadım. Siz daha detaylı düzenleyebilirsiniz.

Son olarak sağ üst kısımda sağ ok işaretine tıklayarak kayıt altına alabilirsiniz.

WhatsApp Image 2020 08 04 at 10.49.27 5
Kesme İşlemi

Size resimlerin arka planlarını kaldırma ile ilgili 2 kolay ve hızlı yöntem gösterdim. Bu gibi birçok yöntem mevcut. Fakat amacım gerçekten işinize yarayacak ve sorunsuz yöntemleri göstermek istedim.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda bulunan görseller, https://pixabay.com/tr/ ve https://www.pexels.com/tr-tr/ sitelerinden alınmıştır.