SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) olarak kullandığımız kelimenin açılımı “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklindedir. Bu terim, genellikle İnternet üzerinden hizmet veren bir web sitenin, arama motorlarında daha iyi bir performans sağlaması için uygulanan tüm çalışmalar için kullanılmakta olan bir kelimedir. 

Bu çalışmaların yapılmasında ki asıl amaç, kişinin sahibi olduğu web sitenin arama motorlarında aranan ilgili kelimelerde yukarı sıralarda yer almasıdır. Bu sayede siteye daha fazla kişinin giriş yapması sağlanmakla birlikte hem sitenin kalitesinde bir artış yaşanacak hem de daha fazla gelir elde edebilecektir. Şimdi gelelim en fazla sorulan “seo nedir” sorusunu cevabına.

Kısaca SEO Nedir?

Kısaca SEO aşağıdaki başlıklardan oluşuyor diyebilirim.

 • Anahtar Kelime Analizi
 • Sosyal Medya
 • Sıralama Analizi
 • Site Optimizasyonu
 • Web Tasarım
 • Link Yapısı
 • Özgün İçerik
 • Link Yapısı
 • Strateji
SEO nedir? SEO Nasıl Uygulanır

SEO Açılımı Nedir?

SEO kelimesinin açılımı, yukarıda da söylediğimiz gibi “Search Engine Optimization” olan İngilizce kelimenin baş harflerinin alınmasıyla oluşturulmuş olan bir kısaltmadır. Bu kelimenin dilimizde ki karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklindedir. Günümüzde birçok arama motoru bulunmakla birlikte genellikle SEO çalışmaları “Google” odaklı yapılmakta ve kullanılmaktadır.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi, dünya genelinde arama motoru olarak Google’un kullanılıyor olmasıdır. Bu sayede kişinin web sitesi üzerinde gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde daha üst sıralara doğru yükselmesi sağlanmış olacaktır. Bu sayede organik olarak siteye giriş yapan kişi sayısında da oldukça ciddi bir artış gözlemlenecektir.

SEO Neden Gereklidir?

SEO nedir sorusunu cevapladık. Şimdi ise SEO Neden gereklidir? sorusuna cevap verelim. SEO çalışması yapılmakta olan bir web sitenin daha üst sıralarda çıkması amaçlanmaktadır. Bunu şu şekilde örneklendirmemiz mümkündür;

Evden eve nakliyat” işi yaptığınızı ve bunun için kullanmakta olduğunuz bir web sitenizin olduğunu düşünün. Bir kullanıcının ev taşıma durumu varsa ve taşıyıcı firmaya ihtiyacı bulunuyorsa o zaman ilk olarak Google arama motoruna giriş yaparak, arama çubuğuna “Evden eve nakliyat” yazacak ve karşısına çıkacak ilk siteye giriş yapacaktır. 

İşte burada SEO’nun önemi ortaya çıkacaktır. Çünkü kimin sitesi en üst sıralarda ise onun daha fazla kullanıcıya ulaşması mümkün olacaktır. 

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

Bir web sitenin en üst sıralarda olması çok önemli olmakla birlikte burada en önemli kriter ise doğru kelimede ilk sıralarda olmaktır. Mesela “Evden eve nakliyat” sektörüyle ilgili hizmet veren bir web sitenin “Ev temizliği” kelimesinde ilk sırada olması hiç önemli değildir çünkü burada önemli olan nitelikli kullanıcıya ulaşmaktır. Yani kullanıcının sizin yaptığınız hizmet ile ilgili olan aramalarda üst sıralarda olmanız önemlidir.

SEO Nasıl Uygulanır?

SEO için en önemli odak noktası anahtar kelimelerdir. Bunun için ilk olarak ilgilendiğiniz işlerle ilgili arama motorlarında en fazla aranan kelimeleri bulmalısınız. Bu kelimelerde ki aranma rekabetinin fazla olması aynı zamanda sizin de üst sıralarda yer almanızı zorlaştıracaktır. Çünkü çok fazla aranan ve bu konuda rekabetin çok fazla olduğu bir kelimede, çok sayıda web sitesi rekabet halinde olduğundan dolayı ilk sıralarda yer almanız biraz daha zor olacaktır. 

Bunun için ülke genelinde arama hacmi olan “Evden eve nakliyat” kelimesine odaklanmak yerine daha kapsamlı kelimelere odaklanabilirsiniz. Bu sayede rekabet halinde olacağınız web site sayısını da aza indirdiğiniz için üst sıralarda yer almanız da daha kolay olacaktır. Bunun için hizmet verdiğiniz şehir ya da ilçenin yer aldığı kelimeleri kullanarak hem rekabeti azaltmış hem de daha fazla nitelikli kullanıcıya ulaşmış olursunuz. Bunun için de örneğin, “Evden eve nakliyat” kelimesi yerinde “Gaziantep Evden eve nakliyat” ya da “Şahinbey Evden eve nakliyat” gibi kelimelere odaklanabilirsiniz.

Başarılı bir SEO çalışmasının yapılabilmesi için özellikle web sitenizin Google arama motorunun istediği dinamiklere sahip olması gerekmektedir. Google tüm işlemlerini robotları yardımıyla gerçekleştirdiği için web sitenizin de bu robotların rahatlıkla dolaşabileceği bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Bundan dolayı sitenizin hazırlanışından, girişi yapılan içerik ve resimlere kadar tüm detayların belirli bir şablona göre hazırlanıyor olması gerekmektedir. Bununla birlikte web sitenizin yazılımının da bu duruma uygun olarak hazırlanmış olması oldukça önemlidir. Ayrıca hem siteniz için hem de siteniz dışında gerekli olan çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bunlar için de en önemlisi, çalışma yapılması gereken anahtar kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimeler üzerinden size ait olan web sitesinin üst sıralara taşınması gerekmektedir.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO; web sitenizin sayfalarının, içeriklerinin, meta, tag, kod, anahtar kelime gibi işlemlerle arama motorlarında üst sıralara çıkarma işlemleri diyebiliriz.

Site içi SEO’da dikkat edilmesi gereken en önemli husus, seo uyumlu özgün içeriklerdir. Web sitenizin yazılımı, tasarımı ve link yapısı gibi kavramlar site içi SEO çalışmasının önemli adımlarıdır. Domain yaşı ve geçmişi , SSL, Mobil Uyumluluk, Site Hızınız, Hosting Alt yapınız gibi tüm bu özellikler site içi seo işlemleridir. Bunlara dikkat etmeli ve en iyi hale getirmelisiniz.

Site Dışı SEO Nedir?

Arama motorlarında üst sıralara çıkmanızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Site dışı seo çalışması tamamen sitenizi tanıtmaya yarayan, sitenizin bir nevi reklamını yapmaya yarayan sistemdir.

Site Dışı SEO çalışmalarına örnek vermek gerekirse;

 • Site içeriğinizi ve sitenizi sosyal medyada paylaşmak
 • Başka sitelerde sitenizin reklamının yayınlanması
 • Başka sitelerdeki içeriklere yorum yapmanız
 • Google reklam vermeniz
 • Rakip siteleri analiz etmek

gibi eylemler site dışı SEO çalışmalarıdır. Backlink die adlandırılan bu çalışmalar oldukça önemlidir.

Sonuç

Sizlere tavsiyem kendinizi bu alanda geliştirmeniz dışa bağlı kalmamanız olacaktır. Dışa bağlı kalmaktan kastım, SEO hizmeti veren firmalar. Tabii ki bir profesyonel destek almak her zaman olumlu etkiler sizi fakat, bu alanda bilinçli olmak ve uygulamak da gerekir.

Hizmet almadan önce biraz bilmenizde ve uygulayabilmenizde fayda var. İnternet ortamında bir çok ücretsiz SEO eğitimi mevcut. Araştırıp kolaylıkla bulabilirsiniz. “Ücretsiz SEO Eğitimi” diye aratmanız yeterli olacaktır.

Bu yazımda sizlere SEO Nedir ve Nasıl Uygulanır konusunu elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Umarım uygulama işlemlerinde işinize yarar.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.