Taşınabilir Antivirüs Programı Nedir?

Kısaca; kurulum gerektirmeden çalıştırılabilen programlardır.

Bu programlar sizi gerçek zamanlı koruyamaz fakat, mevcutta virüs bulaşmış bir bilgisayarı temizleme işlemlerini rahatlıkla yapabilirler. USB flash belleğinizde veya taşınabilir disklerinizde bulunması yeterli olacaktır. Sadece “çalıştır” komutu ile antivirüs programını devreye sokmanız yeterli olacaktır. Ücretsiz bir şekilde bu programları kullanabilirsiniz.

Taşınabilir Antivirüs Programları Nelerdir?
USB Flash Bellek

Örnek Anlatım: Flash belleğinizde aşağıda listelediğim antivirüs programlarından biri var diyelim. Flash belleğinizi bilgisayarınıza takarak, içerisinde bulunan taşınabilir antivirüs programını çalıştırmanız ve gerekli talimatları uygulamanız yeterli olacaktır. Bu şekilde kurulum yapmadan hızlı bir şekilde virüs tarama ve temizleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Antivirüs Programı Nedir?

Antivirüs Programları, bilgisayarlarımızı veya mobil cihazlarımızı dışarıdan gelecek olan saldırılara, zararlı dosyalara vb. bir çok virüse karşı korumak adına oldukça önemli bir rol almaktadır.

Bu yazımda kurulum gerektirmeden, bilgisayarlarımızda bulunan zararlı yazılımları temizlemenin pratik yolunu, yani Taşınabilir Antivirüs Programı ele alacağım. Genel tabir olarak “portable” (taşınabilir) olarak anılmaktadır.

Bu alanda bir çok markanın ürünleri mevcut, ben gerçekten işinize yarayacak olan 3 adet taşınabilir antivirüs programını ele aldım.

Kaspersky TDSSKiller

Kaspersky TDSSKiller oldukça zarar verici bir özelliğe sahip olan “Rootkit” zararlı yazılımlarını bularak temizlemeyi kendine görev edinmiştir. Bir çok antivirüs tarafınca tespit edilemeyen bu zararlı yazılımları temizleme işinde en iyisidir.

Kaspersky TDSSKiller Taşınabilir Antivirüs Programı
Kaspersky TDSSKiller

Rootkit zararlı yazılımları, kendilerini ve diğer kötü amaçlı yazılımları gizlemekte oldukça etkilidir. Unutmayın Taşınabilir Antivirüs Programı Kaspersky TDSSKiller sadece çalıştırdığınız sürece bu temizliği yapar. “Start Scan” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Dr. Web CureIt

Dr. Web Curelt antivirüs yazılımlarının ilklerinden olan bu firma oldukça etkili antivirüs yazılımına sahip diyebilirim. 1990 yıllarında piyasaya adını yazdıran ilk firmalardan biri. Bu taşınabilir antivirüs programı ise oldukça etkili ve bir çok zararlı virüsü temizlemekte oldukça başarılı. Ücretsiz bir şekilde kullanmanız mümkün.

Dr. Web Curelt Taşınabilir Antivirüs Programı
Dr. Web Curelt

Kurumsal firmalar içinde kullanılabilen bir yapıya sahip olması oldukça etkili. Kurumsal tarafta lisans satın alınması gerekmektedir. Windows, Android, MacOS ve Linux işletim sistemleri ile uyumludur. Şahsen kullanıyorum oldukça etkisini gördüm.

Panda Cloud Cleaner

Gerçekten işini en iyi şekilde yapan antivirüs yazılımlarından biridir. Mevcutta bulunan Antivirüs Yazılımı sadece işine odaklanır ve ücretsizdir. Panda Cloud Cleaner ise yine taşınabilir antivirüs programı olarak karşımıza çıkıyor. Panda Antivirüs yazılımı hakkında İncele yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Panda Cloud Cleaner Antivirüs Programı
Panda Bulut Temizleyici

Panda Cloud Cleaner sadece Windows işletim sistemleri uyumludur. Oldukça hızlı bir şekilde tarama özelliğine sahip. Gereksiz dosyaları, şüpheli dosyaları, bilinmeyen dosyaları bulmanıza ve temizlemenize olanak sağlamaktadır. Bu yazılım taşınabilir değildir, kurulum gerektirir ama bu kurulum süreside sadece 10 saniyedir.