Sosyal medya platformlarının ve internet kullanımının her geçen gün daha arttığı günümüzde pek çok kişi sosyal medya kullanım oranları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Elde edilen veriler uyarınca sosyal medya kullanım oranlarının ve aktif olan kullanıcı sayısının zaman geçtikçe sürekli olarak arttığı görülmektedir. Gelin yayınlanan objektif veriler ile sosyal medya platformlarının kullanım oranlarını inceleyelim.

Türkiye’de İnternet Kullanıcı Oranları

Türkiye’de İnternet Kullanıcı Oranları
Türkiye’de İnternet Kullanıcı Oranları
 • Elde edilen veriler uyarınca internet kullanım oranı 2019 ve 2020 arasında %4’lük bir artış gösterdi ve internet kullanan kişi sayısında 2.4 milyonluk bir artış görüldü.
 • 2020 Ocak itibariyle Türkiye’de internet kullanan kişi sayısı 62.07 milyon kişiye ulaştı.
 • Yine 2020 ocak itibariyle Türkiye’de internetin etkisi %74 olarak gözlemlendi.

Türkiye’de Sosyal Medya Kullanıcı Oranları

Türkiye Sosyam Medya Kullanıcı Oranları
Türkiye Sosyam Medya Kullanıcı Oranları
 • 2020 Ocak itibariyle 54 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğu tespit edildi.
 • 2019 Nisan ve 2020 Ocak arasında %4,2’lik bir artış gerçekleşerek sosyal medya kullanımında 2.2 milyonluk bir artış gözlemlendi.
 • Türkiye’de sosyal medya platformlarının etkisi %64 olarak kayda geçirildi.
 • Türkiye nüfusu baz alınarak yapılan istatistiklerde sosyal medya kullanım oranı bakımından %90’ının Youtube’da vakit geçirdiği; %83’ünün Instagram’da, %81’inin Whatsapp’ta, %76’lık kısmının Facebook’ta ve %61’lik kısmının Twitter’da zaman geçirdiği ortaya çıkmıştır.
 • Listeye göre en çok kullanılan platformlar sırasıyla Youtube, Instagram, Whatsapp, Facebook, Twitter, FB Messenger, Pinterest, LinkedIn, Snapchat, Tiktok, Skype, Twitch, Tumblr, Reddit, Wechat ve Line.

Sosyal Medya Kullanıcılarının Yaş Analizi

Sosyal Medya Kullanıcılarının Yaş Analizi
Sosyal Medya Kullanıcılarının Yaş Analizi
 • Sosyal medya kullanıcılarının en büyük kısmını 25 – 34 yaş arası grubundaki kişiler oluşturmaktadır. Bu gruptaki sosyal medya kullanıcı sayıları bakımdan erkekler %20.7; kadınlar ise %13,8’lik kısmı oluşturmaktadır.
 • Yine analizde sosyal medya kullanım oranı bakımından cinsiyet karşılaştırması yapıldığında erkeklerin önde olduğu görülmektedir.
 • En az sosyal medya kullanan yaş grupları ise 13 – 17 ve 65 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır.

Sonuç olarak sosyal medya ve internet kullanımı bakımından 25 – 34 yaş aralığındaki bireylerin daha aktif olduğu görülmektedir. Sosyal medya platformları arasında ise Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter sosyal medya kullanıcı sayısı bakımından ön plana çıkan platformlardır.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://wearesocial.com/digital-2020#