Twitter Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Günümüzde en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter, 2015 yılına kadar zaman çizelgesini “Ters kronojik” sıralama şeklinde kullanıyordu. Bu durumu günümüzde ise biraz daha kafa karıştırıcı bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Twitter, her ay zaman çizelgesi üzerinde birçok test yaparak farklı algoritmik özellikleri kullanabilmektedir.

twitter algoritması nasıl çalışıyor
Twitter Algoritması

Bu noktada özellikle Facebook Haber Akışı ya da Instagram yayınının “Tam algoritmik”  zaman çizelgesini kullandığı biliniyor.  Twitter ise bu noktada “Tam algoritmik”  zaman çizelgesini kullanmamaktadır. Bu yazımda ” Twitter Algoritması Nasıl Çalışıyor ” sorusuna birlikte cevap bulacağız.

Twitter Zaman Çizelgesi

Twitter’in kullandığı algoritmayı anlayabilmek için farklı bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Bu noktada Twitter zaman çizelgesini 3 farklı bölüme ayırarak incelememiz mümkündür.

  • Kronolojik olarak sıralı Tweet’ler
  • Gözden kaçırıldığı düşünülen Tweet’ler
  • Ters kronolojik sırada kalan Tweet’ler

Bununla birlikte bu konuda Twitter, platforma her girdiğinizde buradaki algoritmaya göre sıralama yapmaktadır.  Twitter’a bilgisayar ya da uygulama üzerinden her yeni girişinizde takipçisi olduğunuz tüm hesaplardan atılmış olan tüm içerikleri inceleyerek bu noktada her biriyle alakalı olma durumuna göre puan vermektedir.

Buradaki “alakalı olma” durumu ise yine 3 farklı bölümde ele alınarak incelenebilmektedir.

  • Tweet’in Kendisi: Twitter’da paylaşılan içeriğin ne kadar olumlu tepki görmesiyle alakalıdır. Özellikle süre, görüntü ya da video kullanımı ile doğrudan ilintilidir. Buradaki söz konusu olan tepki retweetler, tıklamalar, beğeniler ve okumak için harcanan zaman olarak özetlenebilecektir.
  • Tweet’in Sahibi: Bu aşamada Twitter kullanıcısıyla olan ilişkiniz ile alakalıdır. Özellikle günümüze kadar olan etkileşimleriniz ve aranızda oluşan bağlantı durumunuz ön planda tutulmaktadır.  
  • Siz: Bu noktada, Twitter algoritması sizin aktif olduğunuz alanlarda değerlendirme yapmaktadır. Özellikle Twitter’da ilginizi çeken paylaşımlar ön planda olmaktadır. Ayrıca Twitter’i ne sıklıkla ve yoğunlukta kullanmanız da buradaki algoritma için oldukça önemli bir kriterdir.
📢  Sosyal Medya Düzenlemesi Kararı Maddeleri ve Sonuçları

Yukarıda sıraladığımız tüm kriterler algoritma için çok önemlidir. Bu kriterlerin belirlenmesinin ardından Twitter, ilk iki bölümde sizin ilginizi çekeceğini düşündüğü paylaşımları sıralayacaktır. Burada ki algoritmanın temel amacı sizin platformda daha fazla zaman geçirmenizi sağlamaktır. 

Twitter algoritması nasıl çalışıyor sorusuna elimden geldiğince sizlere aktarmak istedim. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.