WordPress Nedir ve Neler Yapılabilir ?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte İnternet sitelerinin de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. İnternet sitelerine karşı oluşan bu rağbet sonucunda bu sitelerin sayısında da ciddi bir artış yaşanmaya devam etmektedir. Özellikle günümüzde insanların tüm işlemlerini İnternet üzerinden gerçekleştirmeye başlaması, bu alanda ki çalışmaları da tetiklemiştir.

Bu alanda yeni açılan İnternet sitelerinin yanı sıra site açmak isteyen kişilerin de sayılarında ciddi oranda artış gözlemlenmiştir. Bu durum yeni İnternet sitelerinin faaliyete geçebilmeleri için gerekli altyapı bilgisine ihtiyaç duyulmasına neden oluştur. Özellikle bu altyapı bilgisine sahip olmayan kişiler, profesyonel yazılımcılardan ücret karşılığında yardım almaktadır. Yazılımcılar ise kodlama bilgileri sayesinde gerekli olan çalışmaları yaparak İnternet sitesinin faal hale gelmesini sağlamaktadır. WordPress nedir? WordPress ile neler yapılabilir? birlikte inceleyelim.

WordPress Nedir?

Bununla birlikte yazılımcıyla çalışabilmek için yeteri kadar geliri olmayan ve bu alanda gerekli kodlama bilgisi bulunmayan kişiler için WordPress, tam anlamıyla bir kurtuluş limanı olarak tanımlanabilecektir. Peki, WordPress nedir?

wordpress nedir ve neler yapılabilir

WordPress, kısaca tanımlanması gerekirse bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistemde herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan da İnternet sitenizi yönetebilmeniz mümkün olmaktadır.

Bu sayede dilediğiniz gibi içerik üretip, bu içerikleri İnternet’te yayınlayabilme imkanı elde edebildiğiniz gibi aynı zamanda bu içerikleri de çok rahat bir şekilde yönetebileceksiniz.

Bu sayede kendi imkanlarınızla yeni bir İnternet sitesi kurabilecek ve herhangi bir ödeme yapmak durumunda kalmayacaksınız. WordPress, ücretsiz olarak hizmet veren bir uygulamadır. Ayrıca içeriğinde bulunan birçok yönetilebilir ayarlamalar sayesinde dilediğiniz şekilde kullanılabilme özelliğini de elinde bulundurmaktadır. Ayrıca bu kullanım için herhangi bir şekilde kodlama bilmek durumunda da değilsiniz.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress, ilk olarak 2003 yılında hayatımıza girdi. Amerikalı genç bir girişimci olan Matt Mullenweg tarafından açık kaynak web projesi olarak kullanılma imkanı sunulmasının ardından kısa sürede dünya genelinde tanınmaya ve kullanılmaya başlandı. 

Açık kaynak web projesi olması sayesinde herkesin kullanabilmesi ve dilediği şekilde uygulayabilmesine imkan tanınmış oldu. Bununla birlikte şuanda WordPress ile İnternet üzerinden yapamayacağınız herhangi bir şey yok diyebiliriz. Bu anlamda bakıldığında hangi alanda ya da sektörde olursa olsun WordPress ile çalışmalar yapabilmeniz mümkündür. Bununla birlikte en fazla kullanılan alanları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Blog Sayfası: WordPress yazılımının günümüzde de en fazla kullanıldığı alanlardan birisidir. Oldukça sade ve kullanılabilir olan bloglar için en yaygın kullanılan yazılımların başında gelmektedir. Öyle ki günümüzde çok büyük blog sayfaları dahi WordPress kullanmaktadır. Örnek vermek gerekirse oguzhandemirer.com bir kişisel blog sitesidir.

  • Tanıtım Sitesi: WordPress sayesinde ürünlerin ya da herhangi bir sistemin tanıtılması mümkündür. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabilme imkanınız buluna bilmekle birlikte daha profesyonel bir görünüm de elde etmiş olursunuz. 

  • Kurumsal Site: Bugün bir firmanın tam anlamıyla kurumsal kimliğe sahip olabilmesi için mutlaka bir İnternet sitesine sahip olması gerekmektedir. Öyle ki İnternet sitesi olmayan bir firma, ne kadar çalışırsa çalışsın genel anlamda bir başarı elde edemeyecektir. Bu noktada WordPress’in sağladığı bu hizmet sayesinde kolaylıkla web site kurularak kullanılabilmektedir.

  • Oyun Siteleri: Günümüzün özellikle çocukların İnternet’e daha düşkün oldukları bilinmektedir. Bu durum oyun sitelerine yapılan girişlerden de anlaşılabilecektir. WordPress aynı zamanda bu oyun sitelerinin de rahatlıkla çalışabileceği bir platformdur. 

  • Haber Siteleri ve Portallar: WordPress, kolay kurulabilme ve yönetilebilme imkanı sunduğundan dolayı bu alanda da çok yaygın bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle haber girişi ve bu haberlerin belirli kriterlere göre kategorize edilmesi konusunda çok başarılı çalışmaların yapılabilmesine imkan sağlamaktadır.

Bu 5 konuya benzer bir çok konu hakkında istediğiniz her siteyi oluşturmanız mümkün. Bir çok ücretsiz veya ücretli temalar mevcut. Aşağıdaki sitelerden isteğinize göre bir tema seçerek bu işe başlayabilirsiniz.

WordPress İle Site Açmanın Maliyeti Ne Kadar ?

WordPress kendi içinde ikiye ayrılıyor. WordPress.com ve WordPress.org olmak üzere.

Burada ücretsiz kullanılabilir olan WordPress.com platformudur. Kendi içinde barındırma özelliğine sahip olduğundan ve kendi alan adı uzantısı bulundurduğundan ücretsizdir. home.blog olarak size alan adı uzantısı verir. Tabi ki eğer paket alırsanız özelleştirme imkanınızda mevcut. Buradan inceleyebilirsiniz.

WordPress.org ise tamamen bağımsız barındırma ve oldukça özelleştirilebilir bir yapıdadır. Bu platform daha çok ilgi görmekte ve profesyonel bir adım atma yolunda oldukça başarılıdır.

Alan Adı (Domain) almanız gerekir (Yıllık yaklaşık 40 TL) bu domain isminize, firmaya ve uzantısına göre değişir.

Web Hosting (Sunucu) almanız gerekir (Yıllık yaklaşık 80 TL) bu firmaya göre ve web hosting özelliğine göre değişir.

Tema almanız gerekir. Ücretsiz veya Ücretli alabilirsiniz. 2 seçenekte de oldukça yaygın kullanım mevcuttur. Ücretli temalar genelde 29 dolardan başlıyor.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.