WordPress tabanlı web siteleriniz de,wordpress resim optimizasyon işlemlerini hızlı, etkili ve ücretsiz bir şekilde yapabileceğiniz ücretsiz kullanılabilen bir eklentiyi sizlere sunacağım. Şahsen kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Durum şöyle ki, web sitelerinin resim tarafında optimizasyon yapmaları gerekmektedir. Doğruda site hızını etkilediğinden, bu da SEO açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Sizler de kullanınca farkı görebileceksiniz. Gelin vakit kaybetmeden resim optimizasyon eklentisi nasıl kullanılır bir bakalım.

Resim Optimizasyonu Nedir?

Resim optimizasyonu, görsellerin kalitesini bozmadan veri boyutlarını küçültme işlemidir. Resim optimizasyonu sadece veri boyutu küçültme değildir, genelde web sitelerinde SEO çalışmaların da oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Resimlerin alt etiketlerini düzenlemek, açıklama yazmak ve resim adını uygun bir şekilde açıklama işlemleri de yapılmalıdır.

WordPress Resim Optimizasyon İşleminin Önemi

WordPress resim optimizasyonu oldukça önemlidir. Sitenizi yüklenme sürelerini büyük ölçüde etkilemektedir ve SEO çalışmaların dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Site Hızı

Resim optimizasyonu sitenizin hızını etkilemektedir. Yavaş yüklenen bir site olumsuz kullanıcı deneyimi ortaya çıkarır. Sitenizde geçirilen zaman kısalacaktır. Optimizasyon çalışması mutlaka yapılmalı.

Bir web sitesi maksimum 3 saniye içinde yüklenmelidir. Uzun sürelerde yüklenen bir site ‘den hemen çıkma oranları yükselmektedir. Buda oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Site Veri Boyutu

Yüksek boyutlu medyalar sitenizin barındırıldığı sunucularda büyük yer kaplarlar. Buda bir çok soruna davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden resim optimziasyon işlemeri sonrasında bu boyutları küçültülmektedir.

📢  WordPress Hızlı İndex Alma Yöntemi | 5 Ping Sitesi

Böylelikle sunucularda daha az yer kaplanması sağlanmış olur. Sunucu depolama alanınızın dolması demek, sunucu özelliklerinizi yükseltmek anlamına da geliyor.

SEO Etkisi

Görsellerinizi optimize etmek SEO çalışmaları açısından da oldukça önemlidir. Görsellerin açıklama, alt etiket ve görsel adı gibi işlemler, arama moturu çalışmalarında sizi bir adım öne çıkarmaktadır. Google bu konuya büyük önem vermektedir.

Bir çok site sahibi maalesef bu detaya dikkat etmemektedir. Bu detay SEO açısından size olumlu yönde kazanç sağlayacaktır.

WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Manuel veya Otomatik olarak resimlerinizin optimizasyonunu yapabilirsiniz.

Manuel Resim Optimizasyonu

Aşağıda yer alan siteleri kullanarak, resimlerinizin boyutlarını kalitesini bozmadan düşürebilirsiniz. Bu alanda sizlere 2 site önereceğim. Bu siteler resimlerinizin optimizasyonunu yapmak için yeterlidir. Tamamen ücretsizdir.

Tinjpng

.png ve .jpeg formatında ki resimlerinizi hızlı bir şekilde optimize edebilirsiniz. 1 milyardan fazla görsel sıkıştırma işlemi yapmış durumda. Kullanımı kolay ve hızlı. Şahsen bende bu siteyi kullanıyorum oldukça memnunum. Resimlerinizi yükleyerek kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

tinypng resim optimizasyon sitesi
tinypng.com Sitesi

Compressjpeg

Bu sitede, JPEG, PNG, PDF, SVG, GIF formatında ki dosyalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde optimize edebilirsiniz. Aynı anda 20 dosyayı sıkıştırmanız mümkün.

WordPress Resim Optimizasyon Eklentisi

WordPress tabanlı sitelerinizde, bu eklenti ile ücretsiz bir şekilde resim optimizasyon işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bir çok eklenti mevcut fakat belirli sınırlamalara tabidir.

Size sadece 1 eklenti tavsiyesin de bulunacağım, çünkü bu yeterli olacaktır. Şahsen kullandığım ve deneyimlediğim bir eklenti.

Robin İmage Optimizer Eklentisi

Görsellerinizi kalite düşürmeden %80 oranında boyutlarını düşürebiliyor. Kullanması ücretsiz bir eklenti. Şahsen uzun bir süredir kullanıyorum gerçekten iş görüyor. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Eklentiyi yükledikten sonra kullanımı kolay. Tüm resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

Robin İmage Optimizer Eklentisi

Yukarıda ki resmi görüyorsunuz. Toplamda 60 MB resimler var. Optimizasyon sonrası 50 MB boyutuna düşüyor. %16 bir avantaj sağlıyor.

📢  WordPress Ping Optimizer Eklentisi Kullanımı

Kullanım: Ayarlar – Robin İmage Optimizer – Run – Optmize Now seçenekleri resimlerinizin boyutlarını %80 gibi bir oranda düşürebilirsiniz.

WordPress sitenizde yer alan tüm fotoğrafları kalitelerini bozmadan düşük boyutlara getirerek, hız, seo gibi etkenleri kazanabilirsiniz.

Umarım WordPress Resim Optimizasyon konusu, sizler için etkili bir içerik olmuştur. Değerli yorumlarınızı lütfen esirgemeyin. Mutlu bloglar dilerim.