WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar nelerdir? Günümüzde İnternet üzerinden yayın yapan sitelerin büyük bölümü WordPress tabanlıdır. Kullanım kolaylığıyla birlikte yönetilebilmesi açısından oldukça büyük avantajlar sağlayan WordPress, her geçen gün daha fazla kullanılmaya devam etmektedir.

Bununla birlikte bu hizmetlerden yararlanabileceğiniz WordPress.com ile WordPress.org’un birbirine karıştırıldığı bilinmektedir. Bu iki sistemde aynı hizmet mantığıyla çalışmakla birlikte aslında birbirlerinden tamamen farklı hizmetler sunmaktadır. Bu durumda ihtiyacınız olan ya da sizin için gerçek manada kullanılabilir durumda olan sistemi tercih ederek kararınızı net bir şekilde verebilirsiniz.

Peki, WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar nelerdir? Bu soruya cevap vermeden önce ilk olarak WordPress.com ile WordPress.org’un ne olduğunu açıklayarak yazımıza devam edelim.

WordPress.org Nedir?

WordPress.org, açık kaynak kod sistemi ile çalışan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde birbirinden güzel sitelerin hayata geçirilebilmesi mümkün olmaktadır. “Gerçek wordpress” olarak da isimlendirilen bu sistem sayesinde herhangi bir kısıtlama olmadan dilediğiniz gibi kullanım sağlamanız mümkündür.

wordpress.org nedir

Sadece bir domain ve host sahibi olmanız wordpress.org’un bütün avantajlarına sahip olmanız için yeterli olacaktır.

Neden WordPress.org Kullanmalıyım?

WordPress.org kullanarak size ait olan sitenin aynı zamanda tüm kontrollerini de elinizde bulundurmuş olacaksınız. Bu sayede sitenizi dilediğiniz gibi yönetebilecek ve dilediğiniz gibi düzenlemeler yapabileceksiniz. Bununla birlikte;

 • Hayata geçirdiğiniz İnternet siteniz için dilediğiniz eklentileri ücretli ya da ücretsiz olması fark etmeksizin rahatlıkla kurabileceksiniz.
 • Siteniz için birbirinden harika ücretsiz temalara sahip olabilirken aynı zamanda premium temalardan da faydalanabilirsiniz. Bu sayede hem dilediğiniz temayı elde etmiş olacak hem de bu temayı dilediğiniz gibi düzenleyebileceksiniz.
 • Siteniz üzerinden dilediğiniz gibi reklam yayını yapabilirken aynı zamanda google reklamlarına da yer verebileceksiniz.
 • Google Analytics gibi her sitede muhakkak kullanılması gereken bir uygulamayı kurabilirsiniz. Bu sayede sitenize ait kullanıcı bilgilerini çok iyi bir şekilde analiz edebilme fırsatı elde etmiş olacaksınız.
 • Üyelik sistemi olmasını istediğiniz siteleri hayata geçirebileceksiniz. Bu sayede hazırladığınız videoları ya da içerikleri kullanıcılarınıza satabilme imkanı da elde etmiş olacaksınız.
 • SEO değeri, bir site için oldukça önemlidir. Bunun için gerekli eklentileri kurarak daha kolay bir yönetim elde edebileceksiniz.

WordPress.com nedir?

WordPress kuruculardan birisi olan Matt Mullenweg tarafından kurulan WordPress.com, bir hosting yani barındırıcı hizmetidir.

wordpress.com nedir

WordPress.com için kullanılabilecek 6 farklı hosting paketi bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Ücretsiz: Bununla çok bir şey yapmayı beklememelisiniz. Özellikle birçok konuyla ilgili kısıtlama mevcuttur. Domain adı satın almanız gerekmez, siteadınız.wordpress.com şeklinde bir subdomain ile sitenizi ücretsiz bir şekilde kurabilirsiniz.
 2. Kişisel: Senelik ücreti bulunmaktadır. Özel alan adı ile dilediğiniz bir İnternet sitesi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca destek hizmetlerinden de faydalanmanız mümkündür.
 3. Premium: Senelik ücreti bulunmaktadır. Gelişmiş tasarım araçları, özel CSS seçenekleri bulunmaktadır. Google Analytics ile ziyaretçi verilerinizi değerlendirebilme imkanı elde edebilirsiniz.
 4. Business: Senelik ücreti bulunmaktadır. Özel eklentiler ve temalar kullanmanıza izin verir. 200 GB depolama alanı ve canlı destek hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 5. E-ticaret: Senelik ücreti bulunmaktadır. Dilediğiniz ve sınırsız şekilde sitenizi oluşturabilirsiniz.
 6. VIP: Aylık olarak ödenen ücreti bulunmaktadır. Bu ücret astronomik rakamlara ulaşabilmektedir. Özellikle dünya çapında yayın yapmakta olan büyük web siteleri için kullanılmaktadır. Tüm detayları ihtiyacınıza göre şekillendirebilmeniz mümkündür.

Neden WordPress.com Kullanmalıyım?

 • Özellikle hobi amaçlı blog yazıyorsanız, wordpress.com’un ilk paketi olan “Ücretsiz” paket sizin için harika bir seçim olacaktır.
 • 3 GB alan ile dilediğiniz gibi bloğunuzu hazırlama fırsatı elde edebilirken aynı zamanda ihtiyaç duyulması halinde daha üst paketlere de geçebilme imkanı elde etmiş olacaksınız.
  • Kişisel paket 6GB
  • Premium paket 13GB
  • Business paket 200 GB
 • Güncelleme ve yedek alma işlemlerini kendiniz yapmak zorunda kalmazsınız. Bu işlemler wordpress.com tarafından otomatik bir şekilde yapılacaktır.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar değerlendirilerek karar verilebilir. Bu sayede ihtiyacınız olan hangisiyse onunla yolunuza devam edebileceksiniz.

Özellikle sadece hobi amaçlı bir blog kullanmayı düşünüyorsanız daha kolay ve ücretsiz planlama desteği sunan wordpress.com’u tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte daha teferruatlı ve detaylara sahip bir İnternet sitesi ya da e-ticaret sitesi yönetmek istiyorsanız o zaman wordpress.org’u tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

Ayrıca ödeme yapma konusunda da daha az maliyet açısından wordpress.org’un tercih edilmesi daha mantıklı olandır. Özellikle wordpress.com üzerinden satın alabileceğiniz farklı paketler bulunuyor olsa da bunların tamamını wordpress.org üzerinden neredeyse yarı fiyatından daha aşığı bir ödeme yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress.com’da eklentileri dilediğiniz gibi kullanamamakla birlikte çok sınırlı işlem yeteneğine sahip olacaksınız. Bununla birlikte wordpress.org’u kullanarak daha zengin içerikleri olan siteye sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu siteyi dilediğiniz gibi yönetebilme ve düzenleyebilme imkanını da elinizde bulunduracaksınız.

WordPress.com’da eklenti yükleyebilmek sorunken, wordpress.org’da dilediğiniz ücretli ya da ücretsiz tüm eklentileri kullanabileceksiniz. Bu sayede daha kolay yönetebileceğiniz bir web sitenizin olmasını sağlamış olacaksınız.

Sonuç

WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar nelerdir? Sorusuna yukarıda detaylıca açıkladığımı düşünüyorum. Tabii ki karar tamamen size ait. Üretmek veya oluşturmak istediğiniz projeye göre her iki platformu da kullanmanız mümkün. Daha verimli olması açısından benim şahsi görüşüm, WordPress.org kullanmanız olacaktır.

İletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.